Magyarország bruttó hazai termékének volumene
2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 0,8 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszaki értékétől
– ismertette az MTI szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentését.
Előzetesen a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzési konszenzusa -0,2% volt, vagyis ennél sokkal enyhébb visszaesésre számított a piac.
Mivel a gazdaság két egymást követő negyedévben zsugorodott, ismét technikai recesszióba került.
A lap emlékeztet: utoljára 2022 második felétől, az energiaválság időszakában került hasonló helyzetbe a gazdaság. Az azóta eltelt kilenc negyedév közül csupán háromban tudott növekedni a GDP, hat negyedévben csökkenést láthatunk.
A KSH friss jelentéséből az is kiderült, hogy az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.
Az első három negyedévben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.
A KSH közölte: a bruttó hazai termék volumenének az előző év azonos időszakához viszonyított csökkenéséhez a nemzetgazdaság csaknem egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá. A visszaesést mind a piaci, mind a nem piaci szolgáltatások teljesítménye fékezte.
A bruttó hazai termék harmadik negyedévi részletes adatait december 3-án közli második becslése lapján a KSH.
Mélyponon a forint
A GDP-adat közlése után a forint gyengülni kezdett, újabb mélypontra került az euróval szemben, szerda reggel 405 forint 80 fillér az euró, utoljára 2022 november végén volt ennyire gyenge a magyar deviza – írta a Portfolio.
Nagy Márton: A magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett
“A kormányzat arra már korábban felhívta figyelmet, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben gyengébbnek bizonyul. Ennek fő oka az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság visszaesése, de ezek közül is kiemelendő az ipar gyenge szereplése, ami a német gazdaság elhúzódó válságával van összefüggésben” – magyarázta szerdai elemzésében a gyenge GDP-adatot Nagy Márton. A nemzetgazdasági szerint “minden nap érkezik egy-egy negatív hír a német autóipar, járműgyártás tragikus állapotáról, amely erősen kihat a magyar autó- és akkumulátoriparra, és mindezt csak részben volt képes ellensúlyozni a logisztikai, a turisztikai, az infokommunikációs és a pénzügyi szektor kedvező aktivitása”.
Nagy Márton optimizmusa ennek ellenére töretlen, mint fogalmazott “nehéz időszakon vagyunk túl, ugyanakkor egyre több pozitív jel utal arra, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett“. A miniszter ilyen jelnek tekinti többek között a “magas, közel teljes foglalkoztatottságot”, a keresetek növekedését, az infláció visszaszorítását, a kiskereskedelmi forgalom növekedését. Nagy szerint “a turizmus is szárnyal”, “az ingatlanpiac is éledezik”, és a közeljövőben jelentős gigaberuházások történnek az országban. “Összességében egyértelműen a fogyasztás növekedése, a belső konjunktúra, azaz a belgazdaság helyreállása figyelhető meg, amely a következő hónapokban egyre erőteljesebben fogja kifejteni hatását” – vonta le a következtetést Nagy Márton.
A miniszter szerint a belső konjunktúrával szemben áll a “gyenge külső konjunktúra, a német gazdaság vergődése”, és egyelőre nem látja, hogy “a német gazdaság teljesítménye mikor lesz képes összeszedni magát”.
Nagy Márton megerősítette: a kormány célja továbbra is az, hogy 2025-ben 3 százalék fölötti gazdasági bővülést érjen el a magyar gazdaság, amelynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. Úgy vélte: “Nagy ugrás a gazdasági teljesítményt illetően 2025 harmadik negyedévében következhet be”. A tárcavezető további célként azt fogalmazta meg, hogy Magyarország számára kedvező volna a német gazdaságtól való nagyfokú függés csökkentése.
Nőt a német GDP
Szintén szerdán közölték a német gazdasági adatokat, amelyek szerint az idei harmadik negyedévben nőtt a német GDP negyedéves összevetésben és csökkent éves szinten a német statisztikai hivatal, a Destatis szerdán ismertetett előzetes adatai szerint.
Németország hazai összterméke (GDP) 0,2 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a második negyedévvel összevetve, amikor 0,3 százalékos csökkenést mértek. Az idei harmadik negyedévben a GDP-növekedéshez a kormányzati és háztartási kiadások növekedése járult hozzá.
Éves összevetésben a GDP 0,2 százalékkal zsugorodott a harmadik negyedévben, ez a hatodik egymást követő negyedév, amikor nem nőtt a gazdaság. A második negyedévben 0,3 százalékkal csökkent a GDP éves szinten.
A német kormány az idei évre a GDP 0,2 százalékos csökkenésével számol a tavalyi 0,3 százalékos zsugorodás után. Ez lenne az első eset a 2000-es évek eleje óta, hogy a német gazdaság teljesítménye két egymást követő évben csökken. A kormány jövőre már 1,1 százalékos GDP-növekedést vár a lakossági fogyasztás föllendülésére, az ipari export növekedésére és a beruházási aktivitás élénkülésére alapozva – írta az MTI.
Nőtt az euróövezet GDP-je is
A vártnál nagyobb mértékben nőtt az eurózóna GDP-je az idei harmadik negyedévben negyedéves és éves összevetésben is – közölte az MTI az EU statisztikai hivatalára, az Eurostatra hivatkozva.
Nem végleges adatok szerint az euróövezetben 0,4 százalékkal nőtt a hazai össztermék (GDP) a harmadik negyedévben a második negyedévvel összevetve, amikor 0,2 százalékos bővülést mértek.
Éves szinten a GDP-növekedés 0,6 százalékról 0,9 százalékra gyorsult. Elemzők kisebb, 0,2 százalékos havi és szerényebb, 0,8 százalékos éves szintű növekedést vártak a harmadik negyedévre.
Az EU egészében a harmadik negyedévben a GDP 0,3 százalékkal nőtt a második negyedévhez viszonyítva, amikor szintén 0,3 százalékos emelkedést jegyeztek föl.
Éves szinten a GDP a második negyedévi 0,8 százalékról 0,9 százalékra gyorsult az idei harmadik negyedévben.
Az Eurostat november 14-én ismerteti a felülvizsgált, de továbbra sem végleges harmadik negyedévi GDP-adatokat.