Ha ezt a három számot látod a műanyag csomagoláson, azonnal szabadulj meg a terméktől
Az alábbi listából számos vegyület ismerős lehet sokunknak, így például a PET, a PVC vagy a polipropilén (éthordók anyaga), de sok esetben meghökkentő az egyes jelölésekhez tartozó károsanyag-tartalom és a felhasználási kör is – írja a Körkörös.
A műanyag termékeken található jelölések (háromszögben egyjegyű szám) egyértelműen megmutatják, hogy az adott tárgy milyen vegyületeket tartalmaz, az alábbi kisokos pedig segít eldönteni, hogy azok mennyire veszélyesek az egészségünkre a felhasználástól függően.
Polietilén tereftalát (PETE vagy PET)
Elsősorban ásványvíz, szénsavas üdítő, étolaj, gyümölcslé, ecet palackjában, előrecsomagolt zöldségek és gyümölcsök dobozában, öblítők, tisztító- és mosószerek csomagolásában, ruhák poliészter-szövetében, párnák, paplanok töltőanyagában, textíliákban, szőnyegekben található meg a polietilén tereftalát.
Nem javasolt az újratöltésük, újrafelhasználásuk, számos esetben ugyanis olyan folyadék, élelmiszer kerül beléjük, amely kioldhat a PET-palackokból káros anyagokat.
Nagy sűrűségű (kemény) polietilén (HDPE)
Ez a műanyag főként játékokban, tisztító szerekben, samponokban, öblítőkben, tusfürdőkben, műanyag palackokban, táskákban, szemeteszsákokban, motorolajos flakonokban és kozmetikai szerekben lehet jelen.
Amennyiben a felsorolt termékeket rendeltetésüknek megfelelően használjuk, a HDPE-t biztonságos műanyagként tartják számon.
Polivinilklorid (PVC vagy V)
A PVC húsok, szendvicsek csomagolásának, palackoknak, átlátszó műanyag csomagolóknak, mindenféle fóliáknak, kozmetikai és tisztítószerek flakonjainak, műbőröknek, gyerekjátékoknak(!), padlóknak, vízvezetékeknek, ruhadaraboknak, orvosi műszereknek, szennyvízcsöveknek, kábelek szigetelésének alkotóeleme.
A harmadik legnagyobb mennyiségben gyártott szintetikus polimer az egészségre rendkívül káros műanyagfajta, több toxint is tartalmaz, égéséből (klórtartalma miatt) hidrogén-klorid, dioxin és egyéb környezetkárosító vegyületek keletkeznek. Élelmiszerekkel érintkezve ftalátok és adipátok válnak ki belőle (különösen forró és zsíros ételek esetén). Asztmát és allergiát okozhat, károsítja a májat, veséket, lépet.
PCV-gyerekjátékok már nem forgalmazhatók az EU-ban, de mindig érdemes átnézni a vásárolt termékeket, és ajánlatos kerülni a használatát élelmiszer-csomagolások és gyermekjátékok esetén.
Kis sűrűségű polietilén ( LDPE )
Az LDPE-nek kisebb a szakítószilárdsága, viszont a hajlékonysága magasabb: rugalmas és áttetsző műanyag, leginkább szatyor formájában találkozhatunk vele.
Bár minősítése szerint biztonságos anyag, mégis ajánlott az élelmiszereket nem ezekben a fóliákban tárolni, hiszen oldhatatlan anyag nem létezik.
Polipropilén (PP)
A polipropilén főként éthordók, elvihető ételek tárolására szolgáló műanyagedények, joghurtos flakonok, kulacsok, elvihető üdítőspoharak, tálcák, gyógyszeres szirupok, ékrémsajtok, tejtermékek, mustáros és ketchupos flakonok, autóalkatrészek (lökhárítók, autók belső kárpitozása, ipari rostok), laboratóriumi eszközök alkotóeleme.
A PP szintén biztonságos műanyag, de akár néhány perc mikrózással is mikroműanyagok milliárdjai kerülhetnek az ételbe a vegyületből.
Polisztirol (PS)
Kávékapszulák borításában, gyümölcslevek palackjaiban, evőeszközökben, élelmiszerek szállításánál (polisztirolhab), hűtőtáskákban, műanyag söröskorsókban, boros- és pezsgőspoharakban, ételhordókban, játékokban, virágtartókban, bőröndökben, építőipari szigetelésekben találkozhatunk polisztirollal.
A polisztirol egy szintetikus polimer, amelyből melegítés során rákkeltő anyagok oldódhatnak ki. A WHO lehetséges rákkeltő és a hormonháztartást és a termékenységet befolyásoló anyagként tartja számon. Egyértelműen veszélyes műanyagtípusnak számít, mindenképpen kerüljük a használatát mint élelmiszer-csomagolást.
A 7-es, talán legveszélyesebb kategória
A 7-es kategóriával nagy ivóvizes tartályok, edények bevonása, ruhaneműk, elektromos szigetelések és vezetékek, CD-k, DVD-k, szemüveglencsék, cumisüvegek és ivókulacsok esetén találkozhatunk.
Ide tartoznak a poliamiamid (PA), sztirol-akrinlonitril (SAN), akril műanyagok, illetve a polikarbonát anyagú (PC) termékek. Rendkívül veszélyesek az egészségre, többek között azért is, mert biszfenol-A (BPA) oldódhat ki belőlük – írja a Körkörös.hu. Mindenképp kerülni kell, hogy élelmiszerekkel érintkezzenek ezek a termékek.
A szakportál szerint mindenképpen kerüljük el a 3-as, a 6-os és a 7-es számmal ellátott műanyagokat élelmiszerek csomagolásaként.
A többi esetében is legyünk óvatosak, lehetőleg ne melegítsük az ételeket műanyag edényekben vagy -csomagolásban, mert oldhatatlan anyag nem létezik, és számos kutatás bebizonyította többek között a mikrohullámú sütő használata során a plasztikedényekből történt veszélyes anyagok fokozott kioldódását.