A gesztenye fogyasztása számos előnnyel jár: tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, rostokban gazdag, alacsony kalóriatartalmú, és gluténmentes, így az érzékenyek számára is ajánlott.
A szezon kezdetén a Hello Vidék utánajárt, hol és milyen gesztenyét érdemes vásárolnunk idén. Országszerte széles kínálat várja a vásárlókat. A szombathelyi piacon a közepes és nagyszemű termés például 2500 Ft/kg, míg az online piactereken akár 1500-2000 Ft/kg áron is beszerezhető a gesztenye. Most érdemes keresgélni, mert a piacok és boltok polcain nemsokára a külföldi kínálat lesz majd a domináns.
A szelídgesztenye igényes növény, amely kiegyensúlyozott, csapadékos éghajlatot és savanyú talajt kíván. Éppen ezért csak néhány régióban, főleg a Dél- és Nyugat-Dunántúlon, valamint a Börzsöny-hegységben találhatók nagyobb ültetvények. Az éghajlatváltozás azonban nagy kihívást jelent a termesztésben, különösen a csapadék egyenetlensége és új kártevők megjelenése miatt.
Magyarországon évente 200-500 tonna gesztenye terem, ami a kevés számú ültetvény és az alacsony termesztéstechnológiai fejlesztések következménye. A hazai feldolgozóipar jelentős keresletet támaszt, így évente 1000-2500 tonna gesztenyét kell importálni, főként Olaszországból. A gesztenye nagy piaci potenciállal rendelkezik, ám termesztése kockázatos. A fák egy részét járványszerűen pusztítja a kéregelhalás és a gubacsdarázs, és egyelőre nincs hatékony védekezési módszer. A gubacsdarázs elleni védekezésben azonban ígéretes eredmények születtek a fürkészdarázs faj betelepítésével.
A magyar gesztenye termőterületek főként a Dunántúlon találhatók, például Somogy, Vas és Zala megyében.
„6 hektár Somogy, 68 hektár Vas, 55 hektár Zala, 28 hektár Győr-Moson-Sopron, 18 hektár Komárom-Esztergom, 13 hektár pedig Baranya megyében. A gesztenye hagyományos hazai termőterülete a Dunakanyar, a csapadékos Nyugat-Dunántúl (Vas, Zala és Somogy megye), illetve és Pécs és környéke. Az 1970-es években telepített, összesen mintegy 450 hektár felületű áruültetvények mára szinte teljesen kipusztultak. Az éves termés nagy részét ma is főként a ligetes szórványgesztenyések és a vad állományok adják. Hazánkban a mogyoróhoz hasonlóan jellemzően kisüzemi növény, a nagyobb árutermelő ültetvények száma igen csekély” – árulta el a lapnak Kocsis Márton, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs szakmai referense.
A legelterjedtebb hazai fajták közé tartozik az Iharosberényi és a Kőszegszerdahelyi. A Nemeshetési fajta különösen kedvelt korai érésének és a gubacsdarázs elleni ellenálló képességének köszönhetően. A hazai fajták mellett francia fajták is termesztésben vannak, de sajnos sok helyen még mindig magról szaporított fákkal találkozhatunk, ami vegyes gyümölcsminőséget eredményez.
Így alakulnak majd az árak
“Jelenleg a Budapesti Nagybani Piacon a szelídgesztenye még nem jelent meg a kínálatban, de ez a napokban várható. Tavaly október 19-i kezdettel közöltek árakat, akkor a nyitó ár hazai I. osztályú tételek estében 2500-3000 Ft/kg volt, ami november első hetének végére 1800-2200 Ft/kg környékére esett, és ekkor a hazai áru el is tűnt a kínálatból (hazai II. osztályú árut pedig már 1200-1500 Ft/kg közötti áron is lehetett venni). A döntően olasz I. osztályú import ára az 1400-1800 Ft/kg körüli tartományban alakult, de itt volt egy „extra” kategória is, ahol a 2600-3400 Ft/kg-os ársáv volt jellemző” – árulta el a szakértő.