A 2025-2028 közötti, új villamosenergia tarifaciklusban nemcsak a profilos elszámolást felváltó, szinte valós idejű, idősoros elszámolásra, hanem a terhelés-áthelyezést, úgynevezett load-shiftinget, ösztönző, zónaidős tarifálásra is mód nyílik majd – írja a Portfolio. Az új tarifák (KIF 4. tarifa) részletszabályairól november 16-án hoz döntést a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
A KIF 4. tarifatípus megjelenésével három zónaidőben eltérő forgalmi díjakat vezetnek be. Ez azért lesz jelentős, több százezer lakossági, illetve mikro- és kisvállalati fogyasztót érintő lépés, mert a most bruttó 36 forint körüli rezsivédett áramárból a legnagyobb tételnek, a 23,4 forint körüli rendszerhasználati díjaknak a megváltoztatását teszi lehetővé, ami várhatóan 2026-tól akár húsba vágó pénzügyi következményekkel is járhat több százezer háztartás számára – írja a lap.
A fő cél az, hogy arra ösztönözzék az érintett kört, hogy minél inkább napközben fogyasszanak villamosenergiát, amikor az egyébként is bőségesen és viszonylag olcsón áll rendelkezésre a naperőművek túltermelése miatt. Az ösztönzés további fontos eszköze lehet majd az, hogy a most 5 forintos energiadíj, azaz az elektron ára, is nagyot változhat napon belül akár 15 percenként, a piaci viszonyok függvényében.
Az új tarifarendszer elsősorban az okosmérővel felszerelt fogyasztókat érinti, kivéve a háztartási méretű kiserőműveket, de így is több százezer háztartás és mikrovállalkozás számára jelenthet komoly pénzügyi megtakarítást, ha áramfogyasztásukat áthelyezik az új tarifák szerinti kedvezőbb időszakokra.
A jogszabály szerint azoknál a háztartásoknál, amelyek bármelyik évben átlépik éves szinten az 5000 kWh áramfogyasztást, kötelező felszerelni az okosmérőt, tehát ők is bekerülhetnek majd a KIF 4. tarifába, valamint azok is, akik 3×32 Ampert elérő, de 3×80 Ampert meg nem haladó teljesítményigényű új csatlakozók.
A gyakorlatban az érintett lakossági, és mikrovállalati kör 2025-ben még nem érzékel változást a KIF 4-es tarifa áraiban, de elkezdhet számolni, hogy a tudatosabb, napközbeni órákra áthelyezett áramfogyasztás milyen előnyökkel járhatna.
2026-tól viszont már nagyon nem lesz mindegy, hogy mikor működtetjük az otthoni elektromos berendezéseinket, (pl. mosógépet, villanytűzhely, autótöltőt, légkondicionáló), mert a fogyasztásunk napközbeni órákra terelésével akár komoly összeget is spórolhatunk hónapról-hónapra – írja a Portfolio.