A telefonunk töltése mára a napi rutinunk részévé vált, pedig a háttérben több zajlik, mint azt sejtjük. Modern világunk velejárója, hogy szinte állandóan figyelemmel kísérjük mobilunk akkumulátorának állapotát, nehogy lemerüljön. Mégis nagyon sokszor rosszul csináljuk a töltést. Az Independent összegyűjtötte a leggyakoribb hibákat, amiket elkövetünk.
Ha túl sokáig töltjük
A modern telefonok szinte kizárólag újratölthető lítium-ion akkumulátorokat használnak, és bár ezek az akkumulátorok bizonyítottan helytakarékosak és alkalmazkodóképesek, mégis vannak korlátaik. Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ha teljesen lemerítjük a telefont, vagy ha már feltöltött, mi pedig továbbra is töltőn hagyjuk. Mindkét opció lassan, de biztosan csökkentheti az akkumulátor celláinak kapacitását.
Mindig húzzuk ki a telefont a töltőből, ha elérte a 100%-ot, és próbáljuk elkerülni, hogy kikapcsolásig merüljön!
A meleg veszélyes lehet
Ez a tipp inkább a biztonságról szól, semmint az akksi élettartamáról. Sok készülék túlmelegszik töltéskor, ezért nem ajánlott például éjszaka a párna alá tenni a telefont miközben töltődik, vagy akár az ágyban hagyni – a takarók és lepedők idővel egyre melegebbé tehetik a telefont. A túlmelegedés tűzveszélyhez vezethet, ezért az Apple és a Google is azt javasolja, hogy csak tiszta felületen, például éjjeliszekrényen töltsük a készüléket.
Sose használjunk gagyi töltőt!
A legtöbben már nem a gyári töltőt és kábelt használjuk a töltéshez, és ez nem is meglepő. Könnyű elveszíteni őket, és olcsón pótolhatók – de óvakodjunk attól, hogy túl olcsón vásároljuk meg ezeket! A legrosszabb kábelek és töltők jó esetben csak lassabban töltenek, rosszabb esetben viszont túlmelegedést is eredményeznek. A megbízható megoldás, ha az eredeti gyártótól vásárolunk új kábelt, vagy ha drágább, de minőségi termék mellett döntünk.
Az akkumulátor-védő alkalmazások nem működnek
Bár állítólag léteznek alkalmazások, amelyek segítenek csökkenteni az akkumulátor merülését, ezek nem érik meg a kockázatot.
iPhone-okon ezek az alkalmazások valószínűleg nem férnek hozzá semmilyen lényeges beállításhoz, de a bankkártya-adataidat azért megpróbálhatják megszerezni. Androidon egy alkalmazás több hozzáférést kap a telefon belső működéséhez, de a szakértők azt ajánlják, sose adjunk ismeretlen alkalmazásnak hozzáférést a fontos adatokhoz.
Töltés és streamelés egyszerre
Ahogy az fentebb is olvasható, az egyik fő kockázat töltésnél a túlmelegedés. Épp ezért töltés közben ha lehet, ne használjuk a telefont, és főleg ne streameljünk nagy felbontású videókat vagy játékokat – az ezzel járó hőstressz ugyanis hosszú távon károsíthatja az akkumulátort.