Ha fával fűtünk, és nem szeretnénk sokat bukni az őszi-téli szezonon, van néhány olyan dolog, amire mindenképpen figyelnünk kell. Ilyen például a megfelelő tűzifa kiválasztása, és a helyes tárolás.
A legjobb, ha közvetlenül helyi erdőgazdálkodótól vagy kereskedőtől vásárolunk fát, mert így kisebb lesz a szállítási költség, és a helyi eladó probléma esetén is könnyebben elérhető. A Tűzifát okosan nevű oldalon egyszerűen megadhatjuk lakóhelyünket és a kívánt keresési távolságot, így könnyen megtalálhatjuk a legközelebbi eladókat. A kereső nemcsak listázza a telephelyeket, hanem térképen is jelöli – írja a Hello Vidék.
Így válasszunk fát
A különböző fafajták fűtőértéke és ára jelentősen eltér:
a keménylombos fajok, mint a tölgy, cser vagy bükk, drágábbak, de nagyobb hőenergiát adnak.
A lágylombosok és a fenyő olcsóbb, ám alacsonyabb fűtőértékkel rendelkeznek, ezért nagyobb helyet foglalnak, és gyakrabban kell újra rakni a tüzet. A szakértők kiemelik: ha időben gondolkodunk, érdemes már tavasszal beszerezni a téli tüzelőt, hogy legyen ideje kiszáradni, hiszen a száraz fa hatékonyabban égethető, és a fűtési költségek akár 30%-át is megtakaríthatjuk.
A megfelelő tárolás a kulcs
Fontos, hogy a farakás a lakóépületektől megfelelő távolságra legyen – legalább 4-5 méterre –, mivel a fa közelsége rágcsálókat és rovarokat vonzhat a házba. Érdemes a farakást alátéteken, például betonon vagy téglákon, esetleg fólián tárolni, hogy a fa ne érintkezzen közvetlenül a talajjal, így elkerülhető a nedvesedés és a rohadás. A tárolót úgy érdemes kialakítani, hogy jól szellőzzön, mert a zárt helyiség nem alkalmas a fa szárítására.
A rakás mögött hagyjunk néhány centiméteres szellőzőrést, hogy a levegő átjárja a fa minden részét. A fát „konyhakész” állapotban, felhasogatva tároljuk, és ha lehetséges, kérgezzük le, mert a kérgezett fa gyorsabban szárad. Soha ne tároljuk a tűzifát a házban vagy zárt helyiségben (például kazánházban, pincében), mert az ott élő kártevők menedékévé válhat, és idővel komoly problémákat okozhat.
Kész tárolót is vásárolhatunk
A fa nedvességtől való védelme érdekében a tárolót érdemes fedett helyen kialakítani. Nyáron elegendő lehet egy féltető, de ősztől már száraz, jól szellőző helyet igényel a fa. Ha nem szeretnénk magunk építeni tárolót, többféle fedett fatárolót is vásárolhatunk a nagyobb barkácsáruházak és online boltok kínálatából. A Bauhaus webáruházában például 36 990-700 000 forint között találunk nagyobb, fedett tárolókat, míg az OBI webshopjában a tűzifatárolók ára 58 990-600 000 forint között mozog. De az eMag felületén is széles a választék: itt 12 000-99 000 forint közötti árakon kaphatók a tárolók.
Érdemes időben gondoskodni a tüzelő szárításáról
Fontos, hogy a farakást folyamatosan ellenőrizzük, időnként rendezzük át, hogy a fa egyenletesen száradhasson. Így a nedvesség könnyebben távozik, és elkerülhető a penészedés vagy korhadás. Megfelelő tárolás nélkül a drágán megvásárolt tűzifa nagy része veszendőbe mehet, ezért figyeljünk oda a tárolási szabályokra!