Pár hét alatt sokat drágult a búza, az áremelkedést pedig a kereslet hajtja, mert az idei, közepes, valamivel több mint ötmillió tonnás országos termésnek a tavalyinál is rosszabb a minősége. Alig 20 százaléka lett csak étkezési minőségű, a négyötöde csak takarmánynak jó – írja az Mfor.hu. A hazai árakra az is hatással van, hogy az unióban a tavalyitól jóval elmaradt, az előzetes adatok szerint 122 millió tonna lett az idei búzatermés.
A minőségi malmi búza tavalyinál magasabb ára okozta többletköltséget nem tudja lenyelni a malomipar. Nincs akkora nyeresége, így “ez a lisztárakban fog tükröződni” – előlegezte meg Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára.
A drágább liszt pedig borítékolhatóan a sütőipari termékek árára is hatással lesz, de hogy milyen mértékben, ezt a szakember előre nem tudta megbecsülni.
Egy kiló fehér kenyér kiskereskedelmi beszerzési ára szeptember közepén (2024. 37. héten) egy hét alatt –szűk egy százalékkal – máris 480 fölé emelkedett az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszer adatai szerint.
A jelenlegi szezonban kialakult hazai búzaárak figyelembevételével az egy kilogrammos kenyér előállításához felhasznált búza értéke nem haladja meg a 100 forintot – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.