A poloskainvázió a kora őszi időszak egyik legkellemetlenebb velejárója. A kártékony, büdös szagot kibocsátó rovarok ilyenkor melegebb helyekre húzódnak az érkező hideg elől, a lakásainkban igyekeznek menedéket keresni. Összeszedtünk néhány hasznos információt, terméket és praktikát, amik segíthetnek a kellemetlen betolakodók elleni védelemben!
Kártékony betolakodók
A Magyarországon élő 900 poloskafaj közül 20-30 nem őshonos, és csupán az elmúlt néhány évtizedben, a klímaváltozás egyik mellékhatásaként jelentek meg hazánkban. Itthon 2000-ben bukkant fel a zöld vándorpoloska, ami a paradicsomtermésben okoz károkat. 2004-ben csatlakozott hozzá a nyugati levéllábú-poloska, amely a tujákat és a fenyőket pusztítja, emellett az ember életterébe is behúzódik. Tíz éve van jelen hazánkban az ázsiai márványpoloska is: ez a faj okozza talán a legtöbb kellemetlenséget a háztartásokban.
A betolakodók gyakran kereskedelmi árukkal (például gyümölcsökkel, faanyaggal) vagy járműveken érkeznek hazánkba eredeti élőhelyükről. Elterjedésüket segíti, hogy rendkívül alkalmazkodóképesek és gyorsan szaporodnak, valamint Magyarországon legtöbbször ragadozóktól sem kell tartaniuk. Térhódításukhoz hozzájárul a már említett klímaváltozás is:
az egyre melegebb időjárás kedvezőbb feltételeket biztosít a poloskáknak.
Mit tehetünk a poloskák ellen?
A poloskák alapvetően nem okoznak kárt az ember életterében: a rovarok tömeges jelenléte azonban rendkívül kellemetlen lehet, főleg védekező mechanizmusuk miatt, melynek során
bűzös anyagot juttatnak a levegőbe, ha fenyegetve érzik magukat.
A leghatékonyabban akkor védhetjük meg otthonunkat a poloskáktól, ha megakadályozzuk a bejutásukat. Az ablakokra és a kertbe vagy erkélyre nyíló ajtókra érdemes szúnyoghálót szerelnünk, ezen keresztül ugyanis a viszonylag nagytestű rovar sem tud bemászni. Ugyanakkor a poloskák különösen ügyesen találják meg a szigetelések és nyílászárók részeit, ezért a szúnyogháló sem jelent teljes körű védelmet.
Az Agroinform szerint a megfelelő fények használatával is elvehetjük a poloskák kedvét attól, hogy a mi otthonunkba költözzenek: természetes fényreceptoraik működése okán ezek a rovarok jobban vonzódnak a hideg, kékes árnyalatú fényekhez, mint a meleg színekhez. Ezért
otthonunkban érdemes melegebb, sárgás fényű villanykörtéket használni.
Emellett a saját fegyverüket is a poloskák ellen fordíthatjuk: bizonyos szagokat a rovarok is messziről elkerülnek. Ilyen például a fokhagyma: ha fokhagymapermettel fújjuk be az ajtó- és ablakkereteket, akkor a kártevők is távol tartják magukat. Aki nem szeretne ilyen drasztikus módszerhez folyamodni, annak alternatív, kevésbé szagos megoldásokat is kínálunk.
Elektromos rovarriasztók
Legtöbbször nyáron, a szúnyogok távoltartására használunk elektromos rovarriasztókat. Azonban az ilyen eszközöknek léteznek olyan verziói is, melyek alkalmasak egyéb kártevők – patkányok, hangyák és akár poloskák – távoltartására is. Az OEM készüléke ultrahangos jelzésekkel üldözi el a kártevőket otthonunk környékéről.
Rovarcsapdák
A rovarcsapdák valamilyen csalival – élelemhez hasonlító anyaggal vagy fénnyel – vonzzák magukhoz a kártevőket, melyek aztán nem tudnak menekülni a rácsok közül, és az eszközbe ragadva elpusztulnak. Ez a módszer kevésbé humánus, de hatékony megoldás lehet a poloskák és más rovarok ellen is. Ugyanakkor azt számításba kell vennünk, hogy a rovarcsapdák először magukhoz vonzzák a rovarokat: ezért amennyiben ilyet használunk, az eszköz környékén több poloskára kell számítanunk.
Rovarirtó szerek
A legkevésbé humánus és környezetbarát megoldás a rovarriasztó szerek használata: ezek gyakran nem csak a kártevőket, hanem az egyébként hasznos, mellettük élő rovarokat is elpusztítják. Azonban, ha erkélyünket, teraszunkat vagy otthonunkat ellepik a poloskák, gyakran nem marad más választásunk, mint drasztikus módszerekhez folyamodni. Rovarirtó szerek használata esetén azonban fontos a körültekintés: a benne használatos mérgek veszélyesek lehetnek gyermekekre és kisállatokra is.