Az interneten már most is nehéz megkülönböztetni az embereket a robotoktól, és egyre gyakrabban fordul elő, hogy a felhasználóknak azt kell igazolniuk, hogy valóban emberek, miközben a gépeknek éppen az ő életüket kellene megkönnyíteniük – írja a Bitport.
A helyzet a mesterséges intelligencia fejlődésével tovább romlott, és ha nem találunk sürgősen hatékony megoldást a robotok kordában tartására, a jövőben eláraszthatják az internetet – olvasható az OpenAI, a Microsoft, a Harvard és más intézmények több tucatnyi kutatója által készített tanulmányban.
A The Washington Post múlt heti beszámolója szerint a tanulmány szerzői arra ösztönzik a technológiai szakembereket és politikai döntéshozókat, hogy új módszereket dolgozzanak ki a felhasználók ellenőrzésére.
Javasolják az olyan személyazonosságot hitelesítő rendszerek bevezetését, amelyben a felhasználók offline igazolhatják hogy valódi személyek, és az így megszerzett hitelesítő kulcsokat használhatják az online felületeken.
A CAPTCHA már nem biztonságos
Noha a mai robotok még nem tudják tökéletesen utánozni az embereket, a meglévő rendszerek, mint például a CAPTCHA, már nem jelentenek kihívást a mesterséges intelligenciának.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a jövőben a videóalapú azonosítás sem lesz már elegendő a gépek kiszűréséhez.
Azok a rendszerek pedig, amelyek az emberek személyazonosságát az online tevékenységükhöz kötik, veszélyt jelenthetnek a magánéletünkre.
Egy újabb átverés?
A névtelen és követhetetlen online kommunikáció ötlete a Worldcoin startupját idézi, ami az emberek íriszének szkennelésével adott ki digitális jogosítványokat. Azonban a projekt körüli ellentmondások miatt több helyen vizsgálják vagy tiltják ezeket. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy nem támogatják a Worldcoinhoz hasonló rendszereket, és hangsúlyozzák, hogy
a több, párhuzamosan működő ellenőrzési lehetőség kialakítása lenne a legjobb megoldás.
A cikk arra is rámutat, hogy a szakértők nem a hatékonyabb ellenőrzési rendszerek szükségességén vitatkoznak, hanem a konkrét kivitelezésen. Egy nyilatkozó jogászprofesszor például hasznosnak tartana egy megfelelően kialakított PHC-rendszert, de az adatgyűjtés lehetősége miatt a megvalósítás rejt magában kockázatokat. A felhasználók hitelesítése ugyanakkor nem oldana meg minden problémát az egyre fejlettebb MI-ágensekkel teli online térben.