Gyökeres változások érkezhetnek a balatoni ingatlanpiacra néhány éven belül, nyilatkozta Csorba Dániel ingatlanszakértő, Youtuber, a Dandan Reality társalapítója és a Kalmárok podcast házigazdája a Pénzcentrumnak adott interjújában. A szakértő egyéb témákra is kitért: szó volt az ingatlanosokat érintő sztereotípiákról, a napelemekről és a panelházakról is.
A jó szakember sokat segít
Csorba Dániel szerint sok sztereotípia övezi az ingatlanértékesítők munkáját . Sok ingatlantulajdonos úgy gondolja, hogy egy ingatlanhirdetés feladása egyszerű feladat, amit bárki meg tud csinálni, illetve, hogy az ingatlanügynökök magas díjért cserébe valójában semmit sem kínálnak.
Pedig a munkánk folyamatai közül az ingatlan felmérésétől az adásvételig rengeteg olyan pont van, ahol egy jó szakember tud segíteni
– mondta Csorba. “Az már más kérdés, hogy a nagy átlag nem ezekkel a jó szakemberekkel találkozik, ráadásul már a hirdetési piac is gyökeresen megváltozott: a nagyértékű szegmensben a vevők 4-5%-ért felelnek a hirdető oldalak.”
Kitért arra a tévhitre is, hogy az ingatlanértékesítők mesterségesen felnyomják az árakat. “Valójában a munkánk egy erős pontja az, hogy reális piaci árat határozzunk meg egy ingatlannak” – mondta.
Körülbelül 10 százalékos túlárazás fölött teljesen megszűnik az érdeklődés, és nekünk pedig abból van pénzünk, ha van kereslet és eladás.
Panel vagy tégla? Mindkettő jó lehet
Ingatlankeresés során sokszor felmerül a kérdés: érdemes-e többet fizetni egy téglaépületért, a panelházakat valóban csak 20-30 évre tervezték? Csorba ezt a tévhitet is eloszlatta:
“A panelházak vasbetonszerkezetei 100 év múlva is fognak állni, maximum a kivitelezéskor a hanyag technológiai fegyelem lehet az ellenségük. Egy a panelházak kivitelezésében dolgozó építész mesélte el nekem ennek a 40-50 éves “jóslatnak” az eredetét, ami aztán félreértelmezve terjedt el.
Valójában ez a 40-50 év nem az épület, a struktúra amortizációját, hanem a gazdasági értékvesztését jelöli.
Tudom, hogy vannak már bontott panelházak nyugaton, de nem gondolom, hogy manapság kellene bárkinek is attól tartania, hogy a panelház, amiben él, 10-20 év múlva a bontógolyó áldozatává kell, hogy váljon” – magyarázta a szakértő.
Csorba szerint a panelek és a téglalakások közötti árkülönbség csupán a vásárlók priorizálásának eredménye. Azok számára, akik nem ragaszkodnak a téglához, kézenfekvő választás lehet egy jó elhelyezkedéssel rendelkező panel az ingatlanvásárlás során: “a panellakásoknak két erős tulajdonsága van, az áruk az azonos környéken elhelyezkedő téglához képest és a méretük, egy azonos árú téglalakáshoz hasonlítva. Ha fontosabb a hely, hogy hol lakunk, és utána az ár, vagy a méret, akkor azonnal logikus döntés lehet egy panellakás.”
Mi a helyzet a napelemekkel?
A napelemes otthonokat gyakran a fenntarthatósággal azonosítják, de Csorba szerint a legtöbb ingatlanvásárló számára a napelemes energiaháztartás nem elsődleges szempont. A szakértő szerint az ingatlanvásárlás a kompromisszumokról szól, és a napelemek megléte a legtöbb esetben a kívánságlista alján van. “Az árat önmagában a napelemrendszer nem fogja befolyásolni. Mindig azt szoktam ajánlani, hogy legyen egy ingatlan minden tulajdonsága azonos szinten. Azaz hiába van egy romos vályogházon napelemrendszer, attól nem lesz kapósabb a piacon, viszont, ha van, akkor minden más tulajdonsága is legyen azonos az energetikájával, értem ezalatt például az állapotát, az anyagfelhasználást: mindent.”
Gyökeres változás jöhet a balatoni ingatlanpiacon
Csorba meglepő jóslattal állt elő az interjú során: véleménye szerint a balatoni ingatlan-robbanás hamarosan leszállóágba kerül, és a rengeteg új épületre nem lesz kereslet a jelenlegi, magas árakon. “Egy dolgot viszont szinte biztosra veszek – mondta.
A balatoni piac 1-2 éven belül árkorrekción fog átmenni. Egyszerűen nincs akkora kereslet, mint amennyi ingatlan ömlik a piacra, de talán a legfontosabb, hogy olyan áron nincs, mint amin kikerülnek.
Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le a legérdekesebb cikkekről!