A kávé sokak számára alapvető napi energiaforrás, ami segíti a munkát, a tanulást, vagy egyszerűen csak megkönnyíti a reggeli ébredést. Azonban világszerte egyre drágábbá válik, ami kellemetlenül érintheti a fogyasztókat – írja a Világgazdaság.
Ezek a drágulás okai
Az infláció mellett számos egyéb tényező is hozzájárul az árak növekedéséhez. A világ kávétermésének jelentős része Brazíliából, Vietnámból és Kolumbiából származik, ahol az időjárás és gazdasági tényezők nagyban befolyásolják a termelést.
Az arabica kávécserje, amely a termés 60%-át adja, különösen érzékeny az éghajlatváltozásra, például a hőségre és az aszályra.
A brazil termőterületeken 2021-ben bekövetkezett fagy és aszály hosszú távú hatást gyakorolt a terméshozamra, ami még évekig érezhető lesz.
A szállítási költségek is növekedtek a nemzetközi szállítmányozás során bekövetkező kalóztámadások és a hosszabb, biztonságosabb útvonalak miatt. Az Európai Unió új szabályozásai, amelyek az erdőirtás megakadályozására irányulnak, szintén növelik a költségeket, mivel a termesztőknek igazolniuk kell, hogy kávéjuk nem eredményezett erdőirtást.
A dollár erősödése tovább drágítja a kávét
A kávé ára az európai vásárlók számára is megemelkedett az amerikai dollár erősödése miatt. A vendéglátóiparban a munkabérek emelkedése, a munkaerőhiány, valamint a tej árának drasztikus növekedése szintén hozzájárult az árak emelkedéséhez.
Talán jön majd a mérséklődés
Oran van Dort, a Rabobank elemzője szerint középtávon van rá esély, hogy a kávé ára mérséklődjön. Jövőre várhatóan több kávébab kerül a piacra, ami növeli a kínálatot és enyhítheti az árakat. Azonban addig a kávé ára továbbra is emelkedhet.