Azoknak, akiknek a fogain ételek, italok (pl. kávé vagy tea), illetve olyan életmódbeli sajátosságok, mint a dohányzás okozta elszíneződések találhatók, kiváló alternatívát jelent a fogfehérítő fogkrémek használata. Hasonlóképpen azok számára is erősen ajánlottak az ilyen termékek, akik örülnének egy fehérebb fogsornak, viszont nem akarnak emiatt fogorvoshoz menni, sem pedig drágább, intenzívebb fehérítő szereket alkalmazni otthon.
Egy jó fogfehérítő fogkrém a benne lévő speciális hatóanyagoknak köszönhetően általában napi kétszeri használat mellett néhány hét alatt látható változást eredményez. Mivel a fogfehérítő fogkrémek
alacsonyabb koncentrációban tartalmaznak fehérítő hatóanyagokat, mint a professzionális fogfehérítő termékek, nem képesek olyan mély és tartós fehérítést biztosítani. De a hatás kíméletes, így csökken a fogérzékenység és az ínyirritáció kockázata,
ezenkívül folyamatos, vagyis nincs szükség időszakos újrafehérítésre. Az alábbiakban a szájhigiénia történetéről szóló izgalmas kitekintőt követően bemutatjuk a mi kedvenc fogfehérítő fogkrémeinket, amelyeket a felhasználók értékelése alapján választottunk ki.
Legalább hétezer éve létezik fogápolás
A fogak tisztítására használt fogpor már hétezer évvel ezelőtt létezett Egyiptomban: ökörpata hamujából, mirhából, porított és égetett tojáshéjból készült őrleményt használtak. Az egyiptomi receptet a görögök és rómaiak is fejlesztgették különféle csiszolóanyagok hozzáadásával, de a rómaiak vizelettel, ecettel és kecsketejjel is öblögették a szájukat. A kínaiak és az indiaiak szintén hozzájárultak a fogápolás fejlődéséhez: Kínában például ginszeng gyökeret és mentát adtak a fogtisztító szerekhez, míg Indiában az ajurvédikus hagyományoknak megfelelő, különféle növényi kivonatokat és fűszereket alkalmaztak.
A középkorban a szájhigiénia fontossága némileg háttérbe szorult Európában, de a közel-keleti és ázsiai kultúrák továbbra is fejlesztették fogápolási módszereiket. A 9. században Ziryab, az iraki zenész és divattervező – akinek amúgy olyan újítások bevezetését és népszerűsítését tulajdonítják, mint az időjárásnak és napszakoknak megfelelő öltözék viselése, vagy a rendszeres fürdés – szintén előállt egy fokrémmel, amelyet az iszlám Spanyolországban terjesztett. Arról, hogy ezeket a fogporokat és fogpasztákat hogyan használták, nem sokat tudunk, mindenesetre az első fogkeféhez hasonló tárgy i. e. 3500-ból, az ókori Babilonból származik.
A különös fogtisztító módszerek nem álltak meg a vizeletes öblítésnél
Az első fertőtlenítőszert tartalmazó fogkrém a Kolynos volt, amelynek első tubusai hosszú évek fejlesztését követően 1908-ban kerültek piacra. 1937-ben a Kolynost már közel 90 országban értékesítették. A márka, amelyet a kilencvenes években a Colgate-Palmolive felvásárolt, a 30-as, 40-es években élte virágkorát, de Latin-Amerikában továbbra is népszerű, és ha ismerős a név, nem véletlen, ugyanis nálunk még mindig árusítják
Fluridot először az 1890-es években kevertek fogkrémekhez, a kalcium-fluoridot tartalmazó Tanagrát a németországi Brémában forgalmazták. Jóval később, egy hasonló amerikai találmány nyomán az 1950-es években kifejlesztett fluoridos fogkrémek a kezdeti negatív fogadtatást követően megkapták az Amerikai Fogászati Szövetség jóváhagyását. Ezt a fogkrémet, amelynek fogszuvasodás elleni hatását klinikailag bizonyították, 1955-ben dobta piacra a Procter & Gamble.
A modern fogkrémek fő összetevői három nagy csoportba sorolhatók
Általában súrolóanyagot, felületaktív anyagokat és fluoridot tartalmaznak. Az oldhatatlan részecskékből álló csiszolóanyagok a lepedék eltávolítására szolgálnak.
A fogkrémek RDA-értéke jelzi, mennyire erős a csiszolóhatás. Az érték általában 100-200 RDA között mozog, a 200 RDA a legtöbb ember számára már határeset, a 250 feletti RDA-értékkel rendelkező fogkrémek károsíthatják a fogak felületét.
A fogkrémekbe különböző formákban kevert fluorid máig a legnépszerűbb és leghatékonyabb hatóanyaga a fogszuvasodás ellen. Még akkor is, ha használatát komoly vita övezi, a fluorid ugyanis nagy mennyiségben mérgező, de ezen hatás eléréséhez rendszeresen le kellene nyelni a fogkrémeket, vagy rendkívül nagy mennyiséget, több tubust használni egy héten. Gyermekek esetében ugyanakkor mindenképpen ajánlott óvatosan bánni a fluoridos fogkrémekkel.
A fogkrémek többsége felületaktív anyagként SLS-t (nátrium-lauril-szulfátot) vagy annak rokon vegyületét tartalmazza, amely a kozmetikai ipar népszerű habképző alapanyaga. Az SLS is egy olyan összetevő, amelyet sokan károsnak tartanak. A fentieken kívül a fogkrémek többek között ízesítőanyagokat, színezékeket, antibakteriális összetevőket, remineralizáló szereket, adalékanyagokat, növényi anyagokat tartalmazhatnak.
Ezért van keserű íze a gyümölcslének fogmosás után
Jól ismert jelenség fogmosás után, hogy a reggeli narancslének váratlanul kellemetlen íze lesz. Erről a már emlegetett SLS tehet. Az SLS eltávolítja a szájban lévő védő nyálréteget, amely az ízlelőbimbókat védi, így azok érzékenyebbek lesznek a különböző ízekre, beleértve a keserűséget is. Mindeközben
az SLS az édes ízeket érzékelő receptorok érzékenységét elnyomja, a keserű ízeket érzékelő receptorokét felerősíti,
a végeredmény pedig az, hogy fogmosás után csomó dolognak nagyon rossz íze van.
A fogfehérítő fogkrémek leggyakoribb fegyvere a súrolás és a kémiai fehérítés
Azok a fogkrémek is,
amelyeket nem fogfehérítő termékként reklámoznak, ugyanúgy fehérítik a fogakat, mivel ennek egyik legfőbb módja a fogkrémekben lévő dörzsanyagok súroló ereje, ami mechanikai úton távolítja el a fogakon lévő foltokat és elszíneződéseket.
A másik gyakori hatóanyagot a peroxidok jelentik, amelyek a fogzománcba behatolva oxidációval fehérítik a fogat. Ugyanezt az anyagot tartalmazzák nagyobb koncentrációban a gyorsfehérítő gélek, amelyeket a fogorvosi rendelőkben, illetve a drogériák polcain otthoni felhasználásra szánt kiszerelésben is elérhetők. A gyorsfehérítés azonnali és hatékony eredményt nyújt, hátránya viszont, hogy irritálhatja az ínyt és a szájnyálkahártyát – különösen azoknál, akiknek érzékenyek a fogaik -, torokfájást okozhat, és a kezelést követően a fogak hajlamosabbá válhatnak az újabb elszíneződésekre.
További hatóanyagok lehetnek a fogfehérítő fogkrémekben az ételmaradékokat és a fogakra tapadt szerves anyagokat lebontó enzimek, amelyek gyakran természetes anyagok, pl. a papayából származó papain, vagy az ananászból származó bromelain. A polifoszfátok segítenek megelőzni a fogkő képződését, a szennyeződések megtapadását, és a foltok újbóli megjelenését. Akadnak olyan fogfehérítő fogkrémek is, amelyek kék pigmentek segítségével, a fogak színének valódi megváltoztatása nélkül, azonnali, átmeneti fehérítő hatást nyújtanak. Végezetül újabban megjelentek a faszenes fogkrémek is, ezeknek a fehérítő hatása azonban egyelőre nem bizonyított, de a vásárlók körében egyre népszerűbb.
Kinek nem ajánlott a fogfehérítő fogkrémek használata?
Akinek a fogain mélyebb elszíneződések találhatók, például antibiotikumok mellékhatása vagy trauma következtében, inkább professzionális fogfehérítő kezelést érdemes választania.
Ugyanúgy, ahogy a professzionális fehérítés, a fogfehérítő fogkrémek is irritálhatják az érzékeny fogakat és ínyt. Ez leginkább szájüregi betegségek, pl. fogínygyulladás vagy fogágybetegség fennállásakor, gyulladt, sérült szöveteken alkalmazva okozhat gondot. Ezenkívül gyermekek számára nem ajánlott semmilyen típusú fogfehérítés, mivel az ő fogzománcuk még fejlődésben van, és a dörzsanyagok károsíthatják azt.
- Fehérítőhatás
- Speciális tulajdonság
- Természetes összetétel
- Tisztítóhatás
-
CLINOMYN FOGKRÉM DOHÁNYZÓKNAK
- Erős
- Dohányzás esetére
- Nem
- Intenzív
-
COLGATE MAX WHITE SPARKLE DIAMONDS
- Enyhe
- Nincs
- Nem
- Intenzív
-
ORAL-B PROFESSIONAL GUM & ENAMEL
- Enyhe
- A fogíny és fogzománc védelme
- Nem
- Intenzív
-
ELMEX SENSITIVE WHITENING
- Enyhe
- A fogak erősítése
- Nem
- Átlagos
-
HIMALAYA ULTRA WHITENING
- Közepes
- Nincs
- Igen
- Átlagos
A dohányosoknak való, amit nem csak ők használhatnak
Miért szeretjük?
Direkt a kávé, a nikotin és a dohánytermékek okozta elszíneződések ellen fejlesztették ki, mélytisztító hatással, fluoriddal és erős mentolos ízzel.
A Clinomyn fogkrém használatával erős dohányosok is látványos változásról számoltak be, a fehérítő hatása kifejezetten erős, amit a nem dohányzók is kihasználhatnak,
amennyiben komolyabb elszíneződéssel küzdenek. Krémes habot képez, gátolja az újbóli elszíneződést.
Hátrányok?
Túl intenzív lehet. Ez vonatkozik a mentolízre, ami elég erős, továbbá némelyeknél fogérzékenységet okozhat.
Kinek ajánljuk?
Akiknek a fogfehérítő hatás a legfontosabb, akár dohányoznak, akár nem, és nem bánják, ha egy minden szempontból intenzív fogkrémet használnak.
A takarékos
Miért szeretjük?
Alig pár száz forintba kerül, a válogatásunk leggazdaságosabb terméke ez. A fogmosás közben feloldódó fehérítő lapocskákról kapta a nevét, íze lágyan mentolos, géles állaga ellenére jól habzik, intenzíven tisztít, hosszú távú frissességet nyújt.
Hátrányok?
Semmiféle speciális dologra nem jó azon túl, amire szánják, hosszú távú használat mellett enyhén fehéríti a fogakat, és jó alaposan megtisztítja őket.
Kinek ajánljuk?
Akik egy egyszerű, olcsó, bárhol beszerezhető, erős tisztítóhatással rendelkező fogfehérítő fogkrémre vágynak.
A fogínyvédő
Miért szeretjük?
Az Oral-B Professional Gum & Enamel Pro-Repair Gentle Whitening a fogíny irritációjának csökkentését és a meggyengült fogzománc helyreállítását ígéri. A fogkrém összetétele az irritáció enyhítésén és a remineralizáción túl a káros baktériumok ellen is hat, és védi a fogakat a savak okozta erózió ellen. Ez a fogkrém
az átlagosnál frissebb leheletet biztosít, intenzíven tisztít, a lepedéket érezhetően hatékonyan távolítja el, ahogyan a zománcregeneráló hatás is látványos,
ezenkívül az íze is kellemes.
Hátrányok?
A szokásosnál kevésbé habzik, a fogfehérítő hatás a hasonló fogkrémekhez képest nem kiemelkedő.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akiknek a fogak elszíneződése mellett olyan egyéb, gyakori problémákra is megoldást kell találniuk, mint a gyenge fogzománc és a fogínyproblémák, és cserébe megelégednek egy átlagos fehérítő hatással.
Érzékeny fogakra
Miért szeretjük?
Klinikailag igazolt hatása van, védi a fogzománcot és véd a fogszuvasodás ellen is. Ezt a benne lévő aminofluoridnak köszönheti, amely tartós védőréteget képez a szabaddá vált fognyak körül, hogy megelőzve az érzékenységet és a szuvasodást. Jól habzik, édeskés mentolos íze van, gyengéd, és
érezhetően erősíti a fogakat, valóban hatásos a fogérzékenység ellen.
Hátrányok?
Ahogy az egy érzékeny fogakra szánt fogkrémtől várható, a fehérítő hatása kevésbé erős.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akiknek gondot okoz a fogérzékenység, mégis fehérebb fogsorra vágynak.
A természetes összetételű
Miért szeretjük?
Tele van növényi anyagokkal, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő fekete köménymagolaj, ínyfeszesítő hatású miswakkal, ami a fogínyvérzés megelőzésére hat, bromelainnal, ami a lepedéket távolítja el, valamint mentollal és faszénnel a friss lehelet és a fehérítő hatás érdekében. A Himalaya fogkrémje
jól habzik, kellemes íze van, és valóban hatékonyan fehérít.
Hátrányok?
Fogmosás közben a megszokott fehérség helyett szénfekete lesz a szád, és ahogyan azt már említettük, tudományosan nem bizonyított a faszén fehérítő hatása.
Kinek ajánljuk?
Aki szeretné kipróbálni a mostanában divatos faszenes fogkrémeket, kedveli a gyógynövényes kozmetikumokat, és fluoridmentes fogkrémet keres.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.