16 féle fémet tartalmaznak az Európában is használt népszerű tamponmárkák egy új kutatás szerint, számol be az Euronews. A kutatás csak a termékek fémtartalmát mérte fel, az még nem tisztázott, hogy egészségkárosító hatással rendelkeznek-e.
Az összes vizsgált termékben fémet találtak
A kutatók 16 féle fém jelenlétét kutatták 14 tamponmárkában, és mindegyikben mérhető mennyiségű káros anyagot találtak.
Olyan fémeket kerestek, mint például az ólom, kadmium arzén, kalcium és cink.
Ezek a fémek általában káros hatással vannak az egészségre, az azonban még nem tisztázott, hogy ez a vizsgált tamponok esetében is így van-e.
A kutatás eredménye mindenesetre aggodalomra ad okot, ugyanis a hüvely nagy felszívóképességgel rendelkezik, és a tamponhasználók akár éveken át, rendszeresen ki lehetnek téve a káros anyagoknak. “Ez a tanulmány az első lépés, mert bár találtunk fémeket a tamponokban, nem tudjuk, hogy azok kimosódhatnak-e a tamponokból, és felszívódhatnak-e a szervezetben.”
Nem tudjuk, hogy a tamponokban lévő fémek hatással vannak-e az egészségre
– mondta Jenni Shearston, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem tudósa és a tanulmány vezető szerzője az Euronews-nak. “Ezért kiemelten fontos, hogy továbbra is tanulmányozzuk a tamponokat, különösen azért, mert nagyon sokan (a menstruálók 52-86 százaléka) használnak ilyen termékeket, akár évtizedeken át” – tette hozzá.
A tamponmárkák között is voltak különbségek: az ólomkoncentráció magasabb volt a nem organikus tamponokban, míg az arzén az organikus márkákban volt jelen erőteljesebben.
Érdemes aggódni a tamponhasználóknak?
A menstruációs termékekben lévő fémek és vegyi anyagok mennyiségét mérő tanulmányok “fontosak, de önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy megállapítsák, érdemes-e aggódniuk a tamponhasználóknak” – nyilatkozta Kabrena Rodda, az amerikai Pacific Northwest National Lab analitikai kémiával foglalkozó vezető tanácsadója az Euronews-nak.
Rodda, aki nem vett részt a vizsgálatban, hozzátette, hogy a további kutatások a fémek véráramban található mennyiségének mérésére fontosak lesznek. Ugyanakkor ez a felmérés bonyolult folyamat lesz, mivel “a menstruációs termékekben használt nedvszívó anyagokat ruházatban, törölközőkben, ágyneműkben és egyéb általános háztartási cikkekben is használják” – mondta.
“Még akkor is, ha a vizsgált anyagok felszívódása nagymértékben végbemegy, azt is meg kell vizsgálnunk, hogy más termékeknek, például az azonos anyagból készült ruháknak való kitettség milyen mértékben növeli a fémek szintjét a véráramban” – tette hozzá.
Graham Peaslee, az Egyesült Államok-beli Notre Dame Egyetem fizikaprofesszora, aki korábban már vizsgálta a női higiéniai termékek által tartalmazott vegyszereket, úgy nyilatkozott az Euronewsnak, hogy számára a legaggályosabb tény, hogy a cinket “szándékosan adják sok tamponhoz – ez az anyag más textiltermékekben, például a menstruációs bugyiban használt textíliákban is megtalálható“. Peaslee elmondta, hogy a rezet és a cinket gyakran adják a textíliákhoz, például a pamuthoz, hogy antimikrobiális hatásuknak köszönhetően csökkentsék a szagokat. Egyes kutatások azonban azt sugallták, hogy ezek az anyagok emberi testen viselt ruházatban nem olyan hatékonyak, mint a laboratóriumban.
Peaslee hozzátette, hogy sem az ólom, sem az arzén koncentrációja nem tűnik túl magasnak, “így a felhasználóknak nem kell aggódniuk a kutatás során talált fémek többsége miatt“. Shearston ugyanakkor azt mondta, hogy a gyártóknak tesztelniük kell termékeiket a bennük található fémek tekintetében, a tanulmány szerzői pedig további kísérletekre biztatják a tudományos világot az eredményeik egészségügyi hatásának tesztelésére.
A mai menstruációs termékek egyre gyakrabban kerülnek a figyelem központjába, különösen a per- és polifluoralkil anyagok (PFAS), más néven “örök vegyi anyagok” használata miatt, amelyek veszélyes hatással vannak a környezetre és egészségünkre.