A nyár a pihenés és a kikapcsolódás időszaka: ilyenkor több idő marad a szívünknek kedves könyvek forgatására is. Korábban írtunk a legjobb, kicsiknek szóló nyári olvasmányokról, most a felnőtteknek szóló fantasztikus köteteket gyűjtöttünk össze. Ajánlónk összeállítása során a könnyű nyári románcot, a nehezen feldolgozható témákat és a fiatal felnőtteknek szóló történeteket keresőkre is gondoltunk.
A 18 éven felülieknek kategória nem kizárólag erotikus tartalmakat jelent: ide sorolják az erőszakos tartalmakat, számos felnőtteknek szóló témát (olyan műveket, amelyek komplex, felnőttek számára releváns témákat tárgyalnak, például pszichológiai, társadalmi, vagy politikai kérdéseket, amelyek megértéséhez érett gondolkodás szükséges), valamint olyan könyveket is, amelyek durva vagy obszcén nyelvezetet használnak.
Románc
Forró nyár, forró szerelmek – az általunk összegyűjtött romantikus regények könnyed, de szívhez szóló történeteket ígérnek. Van köztük vicces, szomorkás és szokatlan szerelem is: csakúgy, mint a valóságban. Ezt az öt könyvet az örök álmodozóknak ajánljuk, akik hisznek a szerelemben első látásra – vagy ha nem, akkor szívesen elábrándoznak róla egy fagyi és egy jéghideg limonádé mellett.
Ali Hazelwood: A szerelem elmélete
Elsie Hannaway elméleti fizikus kettős életet él: nappal tanársegédként termodinamikát tanít abban a reményben, hogy állandó állást kap, máskor pedig úgy pótolja ki szerény bevételét, hogy felajánlja a szolgálatait kamubarátnőként. Elsie gondosan megtervezett élete azonban felborul, amikor Jack Smithről, kedvenc ügyfele testvéréről kiderül, hogy ő az a kőszívű kísérleti fizikus, aki tönkretette mentora karrierjét és az összes elméleti fizikus hírnevét aláásta. Emellett az MIT fizika tanszékét irányítja, és utolsó bástyaként áll Elsie és nagyszabású egyetemi álmai között. Elsie-t mégis láthatatlan erők vonzzák a férfihoz: talán előtte nem kell másnak lennie, mint önmagának.
Ali Hazelwood írásai a romantikus regények egy különleges alfaját képviselik: főszereplői mind tudományos területen dolgozó nők. Ezáltal nem csupán egy könnyed szerelmi történetet kapunk ettől a könyvtől, hanem egy reális problémákkal tűzdelt korképet is, ami megmutatja, milyen nehézségekkel kell szembenéznie egy fiatal nőnek a férfiak által dominált tudományterületeken. A könnyed hangvételű, pozitív végkimenetelű történet azonban a rideg valóságot is emészthető és szórakoztató köntösben tálalja.
Zsákbamacska a lira.hu-n!
A rendelésekhez most extra könyv jár. Minél többet rendel valaki a lira.hu-n, annál több könyvet küldenek ajándékba, az alábbi kosárértékek alapján: 10 ezer forint felett: 1 db extra könyv, 15 ezer forint felett: 2 db extra könyv, 20 ezer forint felett: 3 db extra könyv, 25 ezer forint felett: 4 db extra könyv, 30 ezer forint felett: 5 db extra könyv.
Julie Murphy: If the Shoe Fits – Én, a cipő meg a nagy Ő
Julie Murphy regényében a Hamupipőke-történet jól bevált formuláját olvashatjuk formabontó köntösben. Főszereplőnk, Cindy molett lányként cipőit tartja legjobb barátainak: átlagon kívüli alkata miatt sosem talált magának dizájner ruhadarabokat, de a cipők nem hagyták cserben. Cindy szinte véletlenül egy társkereső valóságshow színpadán találja magát, ahol egyetlen célja, hogy megvillantsa menő cipő-kollekcióját, és nevet szerezzen magának a divatiparban. A terv azonban félresiklik: Cindy ugyanis beleszeret Hamupipőkét a tévében kereső hercegbe.
Plus-size főszereplőként Cindy nem csupán egy szerelemre vágyó lány, hanem a tudatos, önmagát szerető nőtípust is képviseli, amellyel ritkán találkozhatunk regények lapjain. A humoros, érzelmes és szívmelengető jelenetekkel tűzdelt könyvből garantáltan többre vágyunk majd, miután kiolvastuk!
Susanna Hoffs: A boldogság kék madara
Susanna Hoffs amerikai író és énekesnő regényét a zenerajongóknak ajánljuk: a popkulturális utalásokkal teletűzdelt regény nem csak egy szerelem történetét meséli el, hanem bepillantást enged a popzeneipar kulisszatitkaiba is. Főszereplőnknek, Jane Start-nak más vágya sincs, mint a slágerlisták élére kerülni: egyetlen népszerű számát azonban egy másik híres előadónak köszönheti, és úgy tűnik, hírneve is lecsengett. Amikor egy Londonba tartó repülőn találkozik Tom Hardy irodalom-szakos egyetemi professzorral, a férfi olyan folyamatot indít el benne, ami szárnyakat ad Jane-nek.
Susanna Hoffs nem titkoltan saját élményeiből dolgozott a regényírás során: debütáló írásába beleszőtte a popiparban szerzett tapasztalatait. Szereplői is szinte valós embereknek tűnnek a maguk hibáival, hiányosságaival és szerethető oldalukkal egyetemben.
Adam Silvera: Mindketten meghalnak a végén
Adam Silvera regénye egy különös világban játszódik, ahol Mateo Torrez és Rufus Emeterio váratlan értesítést kapnak saját haláluk napjáról. Mateo és Rufus nem ismerik egymást, egyetlen dolog azonban összeköti őket: mindketten szeretnének egy új barátot találni az utolsó napjukon. A jó hír: erre is létezik egy alkalmazás, a neve: Utolsó Barát.
Adam Silvera LMBT-regényíróként toppant be az irodalmi szcénába bemutatkozó regényével (Inkább boldog, 2015), amit a New York Times komoly, érzékeny műként jellemzett. Az író legújabb művében nem csak a két főszereplő értékes gondolatait ismerhetjük meg életről és halálról, hanem az őket körülvevő személyek perspektívája is nagy mélységgel kerül bemutatásra. Lehet, hogy itt nincs happy ending, és fogyni fognak a zsebkendők, az olvasók szívét azonban biztosan megérinti ez az egyedülálló alkotás.
Király Anikó:Strand, papucs, szerelem
Balatoni románc, de nem is akármilyen! Főszereplőnk, Bogi hadilábon saját idomaival, és mindent megtesz, hogy ne kelljen bikiniben a strandra lépnie. Ezért hatalmas csapásként éli meg, amikor két hónapot édesapja lepukkant kempingjében kell eltöltenie a Balaton partján. A nyaralás során kiderül, hogy sürgetőbb gondjai is vannak saját testével való hadakozásánál: például a fejükre omló kemping, egy esküvő, egy szülés, jó pár újdonsült barát, őrült nyári esték, és egy furán csattanó csók is. Bogi izgalmas és röhejes kalandokba keveredik, és talán, de tényleg csak talán, békét köt ősellenségével, a bikinivel is.
Király Anikó regénye könnyed nyári szórakozást nyújt: az emberi szereplőkkel felvezetett történeten egyszerre kacaghatunk, könnyeket morzsolhatunk, és gondolkodhatunk a saját testünkhöz fűződő viszonyunkról.
Komoly témák
Nyáron több időnk marad gondolkodni önmagunkról, a világról, és a benne elfoglalt helyünkről is. Könyvajánlónkban olyan olvasmányok is szerepelnek, amelyekben mélyreható kérdések merülnek fel. Mi marad azután, hogy szakmailag kiteljesedtünk, mit jelent a gazdagság, mit kezdhetünk a világvégével? Az itt felsorolt könyvek ilyen és hasonló kérdésekre keresik a választ.
David Bach, John David Mann: A latte faktor – Miért nem kell gazdagnak lenned ahhoz, hogy gazdagként élj
Ez a könyv nem a szokásos pénzszerző technikákkal bombázza az olvasót: helyette arra döbbent rá, hogy mindnyájan gazdagabbak vagyunk, mint gondoljuk. David Bach az anyagi szabadsághoz vezető három titkot modern tanmeséken keresztül juttatja el közönségéhez. A szerző saját tapasztalataiból táplálkozva megtanít minket arra, hogy legyünk akár fiatalok, akár idősebbek, még mindig megvalósíthatjuk az álmainkat. A praktikus tanácsok könnyen emészthető példákkal jutnak el az olvasókhoz ebben a rövid, de hasznos könyvben. Az itt megismert, felelős pénzkezelésre vonatkozó praktikák fiatal felnőttek és idősebbek számára is hasznosak lehetnek.
Patrick Ness: Égj
Patrick Ness fantasy-regénye az 1950-es évek vidéki Amerikájába kalauzolja az olvasót, sárkányokkal megspékelve. Sarah Dewhurst és édesapja felfogadják Kazimirt, a sárkányt, hogy a farmjukon dolgozzon. Kazimir azonban egy prófécia miatt érkezik a Dewhurst-birtokra; a jóslatban Sarah is nyakig benne van.
Patrick Ness regénye egyszerre értelmezhető tüzes, lázálom-szerű fantasy-ként és metaforaként az Egyesült Államok déli részének elterjedt rasszizmusára és homofóbiájára. A népszerű young adult könyvek szerzője ebben a regényében az eggyel érettebb korosztályt célozta meg, ugyanis a történet nem mentes az erőszaktól és nehéz témáktól. Mindezzel együtt az egyedülálló alapkoncepció és a valóságos párhuzamok felejthetetlen és aktuális olvasmánnyá teszik ezt a kortárs fantasy-regényt.
Valérie Perrin: Trió
Valérie Perrin regénye egy bűnügyi eseten keresztül meséli el egy felejthetetlen barátság történetét. 2017-ben egy autó roncsát húzzák ki egy tóból a francia vidéken. A szálak egészen 1986-ig vezetnek vissza, amikor Nina, Etienne és Adrien hármasa megismerkedett a középiskola felső tagozatán. A három jó barátot összeköti a közös cél: együtt akarnak elköltözni az otthoni porfészekből a fényűző Párizsba, és örökre barátok akarnak maradni. Életük azonban meglepő fordulatokat vesz: vajon elég erős a barátságuk, hogy összetartsa a három, gyökeresen különböző helyzetben lévő fiatalt?
Valérie Perrin sokszínű, árnyalt képet fest főszereplőiről. Ebben a megrendítő és lebilincselő történetben a kamaszkor mélységeit tárja fel előttünk, a múló időét, amely nemcsak egyesíthet minket, hanem akár közénk is állhat, hogy mindörökre elválasszon egymástól. Az írónő előző regényei, a Másodvirágzás és A vasárnap koldusai is óriási sikert arattak, és immár harminc nyelven, összesen több millió példányban keltek el világszerte.
David Duchovny: A víztározó
David Duchovny regénye a COVID-járvány alatt íródott. A Wall Street egykori öreg rókájának, Ridley-nek szemén keresztül látjuk a járvány sújtotta világot és New Yorkot, miközben ő a kényszerkarantén okozta magányában számot vet élete mérlegével. A Central Parkra néző ablakában azonban titokzatos fények villannak fel: mintha egy magányos, karanténban tengődő lélek morzejeleket küldene neki. Az elhatározása, hogy kiderítse, ki ez az Ötödik sugárúti tornyában csapdába esett titokzatos hölgy, epikus kalandra szólítja, mely végül téveszmékkel teli őrületbe kergeti, vagy segít neki beteljesíteni a mitikus végzetét.
A Halál Velencében klasszikusára emlékeztető járványregény visszarepít minket a COVID kezdetének mindennapjaiba, amikor magunk sem tudtuk, hogy mit gondoljunk a helyzetről. Duchovny regénye a járványhelyzethez hasonlóan többféle értelmezést rejt magában: az olvasónak kell eldöntenie, hogy romantikus hősként, vagy szánalmas, hallucinációkkal küzdő öregemberként tekint a főhősre. Az igényesen megírt művet az igazi irodalomkedvelőknek ajánljuk, akik nem riadnak vissza a sokrétű értelmezési lehetőségektől.
Szád Kristóf:Valmont tanár úr, mikor korrepetálunk?
Vajon helyettesítheti a testi szerelem a beteljesült, megelégedett életet? A temető kapujától a ravatalig áll véghetetlen sora a Valmont tanár urat elsiratóknak. A sokak által szeretett franciatanár életének sorsfordító pillanatai tárulnak fel ebben az állevélregényben: leginkább a szexualitás tekintetében. A vágyteli kezdetek, bánatba süppesztő szakítások unhatatlan ismétlődésének folyamán derül fény arra, hogy valójában egy kiüresedett szívű, kiégett emberről van szó, aki egyetlen örömét a testi szerelemben leli.
Szád Kristóf regénye valóban szigorúan 18+-os olvasmány: az erotikus jelenetekkel teletűzdelt regény a szexualitáson keresztül vezeti végig mondanivalóját. Filozofikus eszmefuttatások, lelki gyötrődések regénye ez, és nem utolsó sorban korrajz, telis-tele komolyságot mutató gondolatokkal, humoros, néhol ironikus felhanggal – kitűnő olvasmány a nyári forróságban.
Magyar szerzők könyvei
A Líra könyváruházban bőséggel megtaláljuk magyar szerzők műveit is. Mégis, mi tükrözhetné jobban a minket foglalkoztató kérdéseket és dilemmákat, mint az azonos környezetben született könyvek? A magyar szerzők által írt könyvek válogatásában találunk komoly témákat feldolgozó írásokat és könnyed nyári szórakozást is.
Mészáros Dorka: Filter nélkül
Ez az izgalmas, modern kérdéseket feszítgető regény a közösségi média kétszínű világába kalauzolja az olvasót. Írisz tökéletesnek tűnhet a külvilág számára: az Instagramján több ezren követik, a modellügynökségek kapkodnak utána. Ám a lány másra vágyik, gyerekkori álma, hogy mikrobiológus legyen. Amikor sikeresen pályázik egy neves külföldi egyetemi ösztöndíjra, ez a cél egészen közelinek látszik. Mielőtt saját útjára lép, előbb saját magával és környezete kívánságaival is meg kell küzdenie.
A tinédzserkorú főszereplő ellenére Mészáros Dorka regénye igazán mélyreható problémákat feszeget: a történetben szó van kapcsolaton és családon belüli erőszakról, az internet bugyraiban rejtőző szexuális ragadozókról, és a közösségi médiában oly gyakran előforduló zaklatásról. Az olvasmány átélhetően és emészthetően tárja fel ezeket a témákat, mégis erős gyomorra van szükség ahhoz, hogy szembenézzünk a közösségi média sokszor gyomorforgató titkaival.
Tavi Kata: Nincs több titok
Tavi Kata regénye a bizalom ingoványos mezejére kalauzolja az olvasóit. Hogyan bízzon az, akit trauma ért, és kinek tárulkozhat ki újra? Hadik Helgát egy buliból hazafelé néhány fiatal kirabolta, és azóta fél kilépni a házból. A barátai nem hagyják, hogy teljesen bezárkózzon, és a bosszantó, ám annál helyesebb évfolyamtársa, Korányi Dani is felajánlja, hogy önvédelmi óráin segít Helgának legyőzni félelmeit.
Tavi Kata újkori Leiner Lauraként jegyzi a kortárs magyar tiniknek szóló romantikus regényeket, ebben a műben az erőszakos kezdetek miatt azonban komolyabb kérdésekről is szó esik. Az olvasmányos történetben a mélyreható témákat kereső tinédzserek és a romantikus nyári regényre vágyók is megtalálják számításaikat.
Vay Viktória: Francba, francia!
Vay Viktória regénye egy magyar cserediák franciaországi kalandjait követi végig. Viki nagy elánnal veti magát a diákcserébe: hamar egy francia kisvárosban, Saint-Brieuc-ben találja magát, a zajos Lavalette család otthonában, gyerekek, macskák, egy oldtimer-rajongó papa és egy művész mama társaságában. Viki lassanként magára talál az új életében, házibulik, tengerparti séták, kis és nagy barátságok, szerelmek forgatagában. Végre azt érzi, hogy él. Csakhogy előbb-utóbb vissza kell térni a saját életébe, és ez a kettősség belülről őröli fel.
A humoros, könnyen olvasható történet egyszerre velejéig magyar és francia: honfitársunk szemén keresztül fedez fel egy másik kultúrát. A súlytalannak tűnő téma mögött azonban komoly kérdések is felmerülnek. A főszereplőnk számára nem is az a legnagyobb akadály, hogy hogyan boldogul külföldön, hanem az, hogy mit kezd magával, miután visszatért onnan.
Péntek Tünde: Csak még egy perc
Péntek Tünde romantikus regénye a nemzetközi szerelem porondjára kíséri az olvasót. Dominique Lemieux, a kiégett ingatlanközvetítő, és Temesvári Emese, a frissen szinglivé vált, átlagos életet élő nő Prágában talál egymásra. Dominique egy családi ügy miatt érkezik Prágába, Emese pedig azért, hogy felejtsen. A lány szívét összetörték, a férfi pedig női szívek szilánkjain gázol át, mióta az eszét tudja. Egy világ választotta el őket, ám a reptéren útjuk mégis keresztezi egymást. A véletlen találkozás pedig olyan események láncolatát indítja el, mely nem csak kettőjük életét forgatja fel.
Péntek Tünde regényében a szerelmi szál mellett szerteágazó családi történet tárul fel: a főszereplőknek nem csak egymáshoz való viszonyukat, hanem saját környezetükhöz kapcsolódó emlékeiket, traumáikat és kötődéseiket is tisztázniuk kell. Prága városának nyüzsgő kultúrája nagyszerű hátteret biztosít a szerelmi drámához: akinek eddig nem volt kedve meglátogatni az “arany várost”, az ezt a regényt olvasva garantáltan Prágába vágyik majd.
Marton Krisztián – Nagy Boldizsár:Bőgőmasina
A kortárs magyar irodalom talán legizgalmasabb újdonsága egy félvér, meleg főhős önkeresését dokumentálja hazánkban. Marci mindig is szeretett volna egy apukát, ha már a sajátját nem ismerte. Gyerekkorában Disney-meséktől fűtött fantáziái szólítják pótapavadászatra; elvágyódó huszonévesként pedig egy egyéjszakás kaland után dönt úgy, hogy ideje megkeresni az édesapját, de a hepiend csak nem akar összejönni. Marci később egy idősebb férfi oldalán próbálja megtalálni a boldogságot, míg rá nem ébred, hogy csak korai traumáját játssza újra.
Az olvasók könnyen azonosulhatnak a tökéletlen, végletekig szeretetéhes Marcival, akit keresése veszélyes helyzetekbe sodor. A Bőgőmasina Marci egyedi történetén keresztül olyan univerzális témákat feszeget egyszerre könnyed és drámai hangvétellel, mint a korai kötődési minták kihatása a felnőtt párkapcsolatokra, a kívülállóság és az apátlanság, miközben körképet nyújt arról is, hogyan viszonyul a magyar társadalom a sokszínűséghez.
Könyvek fiatal felnőtteknek
A fiatal felnőttek – rövidítve „fifék” – generációja fogalommá vált. A meghatározás a felnőtt- és a kamaszkor határán egyensúlyozó, 18 évnél idősebb fiatalokat jelöli, akik ugyan papíron már felnőttek, de gondolkodásukban, életstílusukban és érdeklődési körükben még nem teljesen szakadtak el a gyerekkori önkereséstől. Az alábbi könyvek elsősorban nekik szólnak: olyan témákról van szó, amik egyszerre merítenek az iskola szigorúan keretezett világából és a felnőttkor szabadságából és felelősségéből.
Magyar mesék lázadó lányoknak – 25 nő története
A külföldön nagy sikerű „Esti mesék lázadó lányoknak” című gyűjtemény magyar verzióját olvashatjuk ezen a nyáron. A magyar történelem is bővelkedik inspiráló nőalakokban: ez a kötet őket mutatja be. Amennyiben megerősítést keresünk arra, hogy nőként is emlékezetesen helyt állhatunk a világban, vagy csupán olyan történelmi alakokat szeretnénk megismerni, akikről korábban nem hallottunk, ezt a gyűjteményt nekünk állították össze.
A mesék műfaja általában mégsem 18 év felettieknek szól, gondolhatják az olvasók. Az ebben a kötetben olvasható történetek ugyan mesei szófordulatokat használnak, de témájuk korántsem meseszerű: a női hősök élettörténetén keresztül sokrétű és bonyodalmakban bővelkedő kép tárul fel a magyar történelemről, aminek megértéséhez nem árt egy bizonyos szintű háttértudás. Ugyanakkor a bemutatott nők között van olyan közszereplő, aki saját neméhez vonzódott: e tény leírása miatt ez a könyv törvényileg csak 18 éven felüli olvasóknak hirdethető.
Noelle Stevenson: Nimona
Válogatásunk egyik képregényéből Netflix-adaptáció is készült: a fife-generáció tagjai ezért több médiumon keresztül is élvezhetik a modernkori fantasy-t. Nimona gaztettekre fogékony, lobbanékony természetű, fiatal alakváltó. Lord Ballister Bitangfő vendettára készülő gaztevő. A két hősben semmi közös nincs, mégis össze kell fogniuk, hogy lerántsák a leplet a fennálló hatalom gaztetteiről.
Az egyedi stílusban megrajzolt képregény bővelkedik szerethető karakterekben, humoros fordulatokban és szívmelengető pillanatokban. Az életszerű dialógusok magukkal ragadják az olvasót a hősök varázslatos utazására. Az izgalmak során románc is szövődik; nem túlzás azt állítani, hogy a lehető legváratlanabb módon. És hogy happy endet tartogat-e a történet? Azt már mindenki derítse ki maga!
Jen Wang: A herceg és a varrólány
Jen Wang képregénye a nemi szerepeket értelmezi újra a klasszikus népmesei formulában: ezzel válik a kamasz önkeresés remek és szórakoztató példájává. Frances varrónő Párizsban, és női ruhák készítésével keresi kenyerét. Váratlanul kihagyhatatlan lehetőséget kap: női ruhákat rendel tőle a királyi család egyik tagja, Sebastian herceg. Sebastian hercegre nagy nyomás hárul: szülei a házasságot forszírozzák, miközben ő sokkal inkább Frances káprázatos ruhakölteményei iránt érdeklődik. A herceg éjszakánként inkább merész ruhakölteményekbe bújva kápráztatja el Párizs népét alteregójaként Lady Cristallia néven. Frances hűségesen őrzi barátja titkát, azonban egy idő után a rejtőzködés saját karrierjét is fenyegeti.
A fordulatos történet szerethető szereplőivel elvarázsolja a fiatal olvasókat, akik felismerhetik saját önkeresésüket és kísérletezésüket a történetben. Sebastian bátran száll szembe a szülői elvárásokkal, Frances pedig igaz barátként támogatja. Az, hogy mindkettőjük története boldog véget ér, a kötetből kiderül!
Soman Chainani: Szörnyek és szépek
Soman Chainani kötete a hagyományos népmeséket porolja le, és öltözteti új köntösbe úgy, hogy azok a mai útkereső kamaszokat és fiatal felnőtteket is megszólítsák. Az író korábbi könyvsorozatából, a Jó és Rossz Iskolájából nagysikerű Netflix-sorozat is készült.
A Grimm-népmeséket mindenki unalomig ismeri gyerekkorából: Jancsi és Juliska, Piroska és a farkas és a többi meseszereplő mind régi jó barátnak tűnhet. Ebben a kötetben azonban új, sötét és váratlan fordulatokat vesznek az ismerős mesék – ezért ezt a kötetet gyermekeknek egyáltalán nem ajánljuk. Az újraértelmezett mesék ugyanakkor reflektálnak a jelenkor kihívásaira is: a történetekben szimbolikus párhuzamokat találhatunk a mai rasszizmusra, szexizmusra, és a bántalmazó kapcsolatok által szabott gátakra. Ezt a kötetet azoknak ajánljuk, akik szeretnek visszatérni a gyökereikhez, ugyanakkor készen állnak arra, hogy valami újat lássanak az ismerős mesékben.
Bognár Barbara: Silver
Bognár Barbara regénye a második magyar LMBT-témájú regény a listánkon: az írónő amellett, hogy mélyreható románcot fest az olvasó számára, a hazai kontextus adta lehetőségeket is kiválóan használja a történet során. A főszereplőben, Leventében sok magyar fiatal magára találhat: a fiú csupán egy átlagos gimnazista életét éli jó jegyekkel, csendesen, balhé nélkül. Emellett mélyen vallásos, a hétvégi misék adta lelki nyugalmat nem cserélné el semmire. Amikor felbukkan az életében Silver, a rejtélyes és vonzó fiú, Levente világa teljesen felfordul, és az önmagában eltemetett traumákkal is szembe kell néznie.
Bognár Barbara regénye életszerű lehet sok magyar fiatal számára, akik hasonló közegből származnak. Levente iskolai konfliktusai, családon belüli szerepe és vallásához való kapcsolata sokrétű és árnyalt képet adnak a karakterről és a magyar társadalom alkotóelemeiről egyaránt. A történetben sötét és megrázó titkok tárulnak fel, ugyanakkor a happy end sem marad el: a hánytatott sorsú szereplők végül nyugalomra és elfogadásra találnak.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.