Nemrégiben az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kijelentette, hogy a mesterséges füstaromák használata egészségügyi kockázattal járnak, ezért az Európai Bizottság gyakorlatilag betiltotta ezen aromákat – írta a Pénzcentrum. Ezzel együtt viszont olyan élelmiszerek forgalmazása is tilos lesz, amelyek ilyen aromákat tartalmaznak.
Fontos hangsúlyozni viszont azt is, hogy a füstaromák hozzáadásával készült élelmiszerek biztonságosságának megítélését több szempont befolyásolja. Ugyanakkor az is érdekes, hogy a amikor betiltásra fény derült, akkor csak egy bizonyos füstölt szalonnás chipset emlegettek a brit lapok, amely a szigetországban igazán népszerű. De messze nem erről van szó.
A Pénzcentrum kérdésére a Nébih kifejtette: a füstaromákat számtalan élelmiszer előállításához használnak.
Füstaromákat tartalmazhatnak a húskészítmények, sajtok, snackek, levesek, szószok. A füstaromákat a klasszikus füstölés ízének alternatívájaként alkalmazzák, ezzel is különleges zamatot kölcsönözve az ételeknek.
Ezeket olyan füstből nyerik, amelyet a hagyományos élelmiszer-füstölés során is felhasználnak, így semmilyen más anyagot nem tartalmaznak. Az előállításuk fokozottan ellenőrzött körülmények között zajlik. Vízbe vagy más folyadékba vezetik, elvileg ezáltal eltávolítva a füst azon alkotórészei, amelyek károsak lehetnek az egészségre. Most viszont úgy tűnik, még igy is ártalmasok lehetnek.
A tiltással kapcsolatban fontos azonban hangsúlyozni, hogy az Európai Bizottság 2029. július 1-ig (vagyis 5 évig) engedélyt ad a nyolc elsődleges füstaromának, hogy forgalomban maradhassanak.
A Nébih szerint ezen időpont után „valamennyi engedélyezett füstaroma elsődleges termék le fog kerülni az engedélyezett termékek listájáról, azonban a több éves átmeneti időszak lehetőség ad ezek alternatívájának megtalálására, illetve új füstaromák kifejlesztésére és engedélyezési eljárásukra.”