A Lövőház utca 12. szám alatt, a Fény utcai piac második emeletén találjuk az április óta üzemelő FeteKert automatizált üzletet. Üzemeltetője, a Máltai Manufaktúra Nonprofit Kft. Ebből már sejthető: a boltnak nem csak teljes egészében digitalizált technológiája, hanem a küldetése, és termékpalettája is különleges. Itt ugyanis a 2019-ben a magyar kormány által indított Felzárkózó Települések programban részt vevő 300 település manufaktúráinak prémium termékei között tudunk válogatni.
A FeteKert 2022 óta árulja a Fény utcai piacon ezeket a gasztronómiai és kézműves termékeket. A több mint százhúsz féle árucikk között találni többek között szörpöket, lekvárokat, tésztát, teát, mézet, gyümölcsöket, zöldségeket, savanyúságot és kézműves ékszereket is.
A bolt technológiai hátterét egy magyar cég, a Kende Retail Operation Kft. fejlesztette. A rövid, regisztráció után egy app – iOS és Android rendszeren is fut – és egy személyreszabottan generált QR-kód segítségével már be is léphetünk a fotocellás ajtóval és sorompóval ellátott helyiségbe, ami 100%-ig automatizáltan működik.
A regisztráció során fontos, hogy legalább 100 forintnak lennie kell a bankszámlánkon, ezt a rendszer nem emeli le: a pénzügyi szolgáltatók így ellenőrzik, hogy valódi-e a számla.
Pénztárra és eladóra sincs szükség
A bevásárlás nem a hagyományos módon zajlik: a polcról levett termékekkel egyszerűen kisétálhatunk, az összeget pedig automatikusan leemelik a kártyánkról. Regisztrálni csak az első bevásárlás előtt kell, utána már elég csak be- és kisétálnunk. Minden polcban beépített mérleg lapul, ezeknek, és a bolt 27 kamerájának köszönhető, hogy pontosan követni lehet, ki mit tesz a kosarába. A planogram, azaz polctükör alapján a rendszer megállapítja, hogy melyik termék került le a polcról, a kamerák, a mérleg és az AI-rendszer pedig segít feldolgozni a látottakat.
Pénztármentes üzlet árusítja a felzárkózó településekről érkező gasztronómiai termékeket a Fény utcai piacon.
A felzárkózó településeken termelt alapanyagokból prémium minőségű gasztronómiai termékek készülnek, a tartósítószermentes, helyi munkaerővel előállított áruk között találhatók többek között szörpök, lekvárok, szószok, szendvicskrémek.
A Kende Retail Operation Kft. szolgáltatásán alapuló helyiségbe regisztráció után, egy mobiltelefonos applikáció használatával lehet belépni. A polcokra helyezett súlyérzékelők és a bolt kamerái segítségével pontosan tudható, ki mit vett, az árukat a vevő akár a hátizsákjába is beteheti, majd a klasszikus, pénztárnál történő sorbanállás és fizetés nélkül, egyszerűen kisétálhat a boltból. A vásárlás összegét a kilépés után automatikusan levonják a bankkártyájáról, amelynek adatait a regisztrációkor kell megadni.
Az automatizált üzlet az ugyancsak a felzárkózó településekről érkező termékekből helyben fogyasztható menüt is kínáló FeteKert kávézóval együtt a II. kerületi Fény utcai piac 2. emeletén található.
Közzétette: Magyar Máltai Szeretetszolgálat – 2024. május 9., csütörtök
Kende Gábor, a Kende Retail Kft. ügyvezetője kérdésünkre hangsúlyozta, a kamerák a GDPR-törvénynek megfelelően nem rögzítenek arcot, amikor követik a vásárló útját.
Barta Beatrix, a FeteKert Kávézó és az automata bolt vezetője úgy fogalmazott, az üzlet egyelőre még tesztüzemmódban üzemel, azaz átmenetileg csak a szomszédos kávézó nyitvatartási idejében fogadja a vásárlókat.
„Erre azért van szükség, hogy könnyebb legyen az átállás, és a kezdeti időszakban, ha bármi probléma vagy nehézség adódna, legyen a helyszínen élő segítség” –árulta el. Az első tapasztalatok alapján vannak, akik számára a kasszamentes megoldás túl modern, de általában azért nincsenek fennakadások.
A legnépszerűbb árucikkek a különböző szendvicskrémek, szörpök, csatnik, házi készítésű tészták, olajok és a hidegen préselt gyümölcslevek. Utóbbiak már kisüveges kiszerelésben is elérhetőek. A termékek előállítása, valamint az eladásuk után maradt bevétel is egyaránt a helyi gazdaságot és az ott élő családokat segíti.
„A boltban kapható kézműves termékek kivétel nélkül színvonalas árucikkek, mind megjelenésben, mind pedig beltartalom tekintetében megfelelnek a prémium kategóriának: nem jótékonyságból keresik a vásárlók, hanem mert valóban magas értéket képviselnek. Az, hogy felzárkózó településekről, hátrányos helyzetű emberek kezei közül kerülnek ki, plusz hozzáadott érték. Így azt reméljük, a bolt megnyitásával kicsit az ezeken a településeken élőkkel kapcsolatos sztereotípiákat is sikerül majd eloszlatni” – mondta Beatrix.
Még nem nyereséges az üzlet
Az újonnan megnyílt pénztár nélküli kisbolt forgalma egyelőre szinte teljesen a Fény utcai Piac nyitvatartáshoz igazodik: szombaton mutatkozik a legnagyobb forgalom. A projekt megálmodói remélik, hogy a mostani, nagyjából napi 10 vásárlót hamarosan nagyobb érdeklődés váltja majd fel: ugyan a boltnak nem a kereskedelmi szerepe az elsődleges, hanem az üzenete, mégis fontos lenne, hogy később nyereséget termeljen, hiszen így tudják majd a programban résztvevő településeket támogatni.
Az Amazon forradalmasította a piacot
Hazai és külföldi példa is akadt már automatikus üzletekre. Magyarország világviszonylatban is az élen jár: az Amazon 2018-ban, Seattle-ben nyitotta meg a világ első kasszamentes boltját. Kanadai és amerikai boltjai után pedig 2021-ben nyitotta meg az első európai automatizált üzletét Londonban. Magyarországon már 4 évvel később meg is nyitott az első hasonló technológián alapuló üzlet.
Magyar cég fejleszti a pénztármentes boltokat
Magyarországon nyílt a világon először pénztármentes kávézó, 2022-ben, méghozzá az Agora Budapest területén. Itt a kávé mellett szendvicseket, üdítőket, salátákat, joghurtokat és wrapeket is lehetett kapni. Még ugyanabban az évben egy konténerüzlettel is előrukkolt a hazai fejlesztőcég. Ez volt az ország első, mesterséges intelligenciát is használó boltja. Mégis a mostani, Fény utcai piacon helyet kapott boltocska az első igazi olyan üzlet, ami hamarosan a piac nyitva tartásához igazodva, folyamatosan üzemel majd.
A sorban állás nélküli vásárlás a jövő
„Úgy gondolom, hogy ez a technológia a kiskereskedelem jövője. Rengeteg kereskedő küzd ugyanis a megfelelő munkaerő hiányával. A pénztár- és kasszamentessé tett üzletek többek között erre is megoldást jelentenek. Ráadásul: úgy bevásárolni, hogy besétálunk, leemeljük a terméket a polcról, és kisétálunk: ez egy eddig nem ismert vásárlói élmény” – mondta el a Startlapnak Kende Gábor, a technológiát kifejlesztő Kende Retail Kft. ügyvezetője. Hozzátette, a boltot sokan tévesen nevezik személyzet nélkülinek, hiszen bizonyos emberi erőforrásra: takarítóra, árufigyelésre azért itt is szükség van.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Azt is kiemelte, a módszer vitathatatlan előnye továbbá, hogy olyan helyeken is lehet vele boltot létesíteni, ahol egyébként reménytelen lenne: például a kisebb falvakban, ahol 300-500 főre nem érdemes máshogyan boltot üzemeltetni. Az alkalmazott bérköltsége és a rezsi ugyanis jelentősen csökkentenék a megtérülést. A most debütáló technológiával azonban rengeteg új bolt létesülhet.
Egyre több helyen alkalmazzák majd
Két évvel ezelőtt, a kasszamentes kávézó és konténerüzlet bemutatásakor számos megkeresést kapott a magyar fejlesztőcég. Kende Gábor a kérdésünkre azt is elárulta, hogy ezek a megkeresések időközben termőre fordultak: hamarosan – várhatóan a nyár folyamán – több üzlet és kiskereskedelmi lánc megrendelését teljesítik majd.
Nyáron tehát várhatóan már több helyen találkozhatunk majd a most bevezetett technológiával.
Nemsokára nyit az új bolt
A Máltai Szeretetszolgálat budai piacon létrehozott üzlete afféle pilot-projekt, hamarosan követi egy Baranya vármegyei településen, Tésenyben nyíló kisbolt is. Itt azonban nem prémium kézműves termékeket, hanem alapvető, olcsó élelmiszereket árusítanak majd. A felzárkózó településeken egy ilyen bolt megoldást nyújthat egy nagy problémára: ugyanis a vidéki kistelepülések boltjaiban sokszor megfizethetetlenül drágán árulják az alapvető élelmiszereket, mivel olyan kicsi a forgalom, hogy csak így tudják kitermelni az eladók bérét.
„A tésenyi üzlet esetében egészen más a koncepció: míg a budai boltban a felzárkózó településeken készült, prémium kézműves termékeket forgalmazzuk, ott majd a nehezebb körülmények között élőket segítjük azzal, hogy a napi olcsó és teljeskörű bevásárlás lehetőségét biztosítjuk, hiszen ezt egyébként nem, vagy csak nagyon nehezen tudnák megoldani. Ennek megfelelően a kínálat is teljesen másképp alakul majd” – árulta el a Startlap kérdésére Barta Beatrix, a FeteKert Kávézó és az automata bolt vezetője.