"A megszállottak a havi árucsere előtt az autóban alszanak" - Budapest menő használt ruha boltjaiban jártunk
Magyarországon is reneszánszát éli a second-hand ruhavásárlás, azaz a turizás. Amíg korábban inkább a spórolás vitt rá valakit, hogy másodkézből öltözzön, ma már kifejezetten trendinek, sőt, etikusnak és tudatosnak számít a használt holmik közötti kincsvadászat. Turiból találni egy olyan ruhadarabot, ami tökéletesen illik a stílusunkhoz és az alkatunkhoz, jóval nagyobb élmény és kihívás, mint egy fast fashion üzlet polcairól válogatni. Így az outfit- keresgélés igazi kincsvadász izgalommal jár. Hat különleges használt-ruha üzletbe látogattunk el Budapesten, hogy feltérképezzük az árakat és a kínálatot.
Tudatos választás
Egy pamut póló előállításához nagyjából 2700 liter vizet használnak el. Bár a nagy fast fashion márkák is igyekeznek nyitni a környezettudatosság felé, még mindig a ruhaipar az egyik legsúlyosabban környezetromboló ágazat, arról nem is beszélve, hogy ezeknek az üzleteknek a termékeit sokszor harmadik világbeli országok munkásai készítik, éhbérért.
Ellentétben azzal a tévhittel, hogy minden használtruha-boltban könyékig kellene túrni az össze-vissza dobált ruhák között, a legtöbb helyen rendezetten, színek és ruhatípusok szerint, vállfára akasztva találhatóak a darabok, megkönnyítve a válogatást. De hol és milyen áron találhatóak a legegyedibb cuccok a városban? Ezt néztük meg!
Jajcica
A Jajcica legendás helyszín a használt-ruha piacon, már több mint 15 éve várja a vásárlókat. Korábban a Dohány utcában, egy ikonikus pincehelyiségben volt a bolt, nagyjából 10 éve azonban már a Nyugati pályaudvartól nem messze, a Szondi utcában találjuk meg.
Valódi Martens bakancsok, egyedi bőrdzsekik, különleges táskák és kiegészítők, mintás ingek adják az üzlet fő profilját, de találni itt fehérneműt és tornacipőket is. Zenekarokkal is együttműködnek, AWS átvevő pontként üzemelnek, és a 30y együttessel is most dolgoznak egy közös projekten. A Jajcica nevet pedig még a nemrég elhunyt Nagy Jankó Zsuzsi tulajdonos adta, a Csárdáskirálynő híres nótája (Jajj cica, eszem azt a csöpp kis szád) után.
„Mikor megkérdezték, Zsuzsi mindig azt mondta, hogy azért ez az üzlet neve, mert az életében sok volt a jaj, és sok volt a cica is”
– mesélték a mosolygós eladók.
„Filmesek, jelmeztervezők is gyakran járnak ide, ők bérelhetnek is tőlünk ruhadarabokat egy-egy produkcióhoz. Vannak visszajáró törzsvendégeink, akik még a Dohány utcába is jártak, tényleg nagyon hűségesek” – árulta el Hajós Dóra, aki évek óta a Jajcicában dolgozik.
A Jajcica mindenképpen drágább egy átlag turkálónál, viszont márkás dolgokat is találni itt szép számmal: a Levis farmerek ára 8-15000 forint között van, a márkás csizmáké 45-150.000 forint között, de a felsők, ingek például néhány ezer forintért találhatnak gazdára.
Az egyik legizgalmasabb darab ottjártunkkor Dóra kedvence, egy – ahogy Dolly Parton után elnevezte- rózsaszín Dolly csizma volt, Edit pedig egy tényleg mesébe illő Belle-ruhát mutatott meg csillogó szemekkel. Az üzletben Nagy Jankó Zsuzsi kerámiabögréit is megvásárolhatjuk jelképes összegért.
Helyszín: Budapest, Szondi utca 58.
Kiscica
A Kiscica a Jajcica frissen nyitott kistestvére a Nagymező utcában. Ide a ruhák krémje kerül, illetve Hajós Dóra kézműves fűzőit is meg lehet vásárolni az üzletben.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Helyszín: Budapest, Nagymező utca 52.
Vintage Shop Práter
Ha nem csak retro, hanem tényleg vintage ruhákra vadászunk, ez az eklektikus kis boltocska a legjobb választás lehet. Az apró helyiség dugig van tömve egyedi és tényleg régi ruhadarabokkal: papagájos hímzett táska, szőrmebundák, furcsa kalapok lógnak mindenhol. A galérián pedig menyasszonyi és estélyi ruhák között lehet válogatni a tulajdonos segítségével.
Mint Csernák Zsófi tulajdonos elmondta, eredetileg a Csinibaba-korszak ihlette az üzletet:
„25 éve indultunk, anyukám indította a vállalkozást, most mi visszük ketten a párommal. Sok vintage-bolt volt akkoriban, mi szerettünk volna újítani, mást csinálni. Most megint új hullám van, a vintage ismét divatos. Amiben napjainkban különbözünk a többi hasonló ruhabolttól, az az, hogy a galériánkon estélyi és menyasszonyi ruhákat árulunk.”
A szoknyák és nadrágok az apró üzleteben 4-6 ezer forint között mozognak – a bőr mindig drágább, a kalapok 5-8 ezer forint között, a felsők 4-8000 (anyagfüggő), az estélyi ruhák 8-16000 forint között. Bőrkabátok, bundák szőrmék is vannak a kínálatban.
Olyanoknak érdemes ide betérnie, akik tudják kezelni, hogy kevés négyzetméteren sok ruha van az üzletben, Zsófia szerint ugyanis sokan később panaszkodnak erre.
Helyszín: Budapest, Práter u. 9.
Giháda
Persze mindegyik turkáló egyedi és különleges légkörű, de a Giháda extrém lakásturkáló talán már inkább egy egész külön pszichedelikus univerzum. Van itt minden is: használt ruha és vintage termékek, de punk, rocker, goás és deszkás kiegészítők is. A külföldiek is kedvelik az üzletet, nyáron Ozora előtt például elég nagy itt a turista- tömeg.
„Elsősorban fiatalok és különleges dolgokra vadászók jönnek ide. Van, aki kocsmának hiszi, és azért fordul be” – árulta el kérdésünkre Imre Norbert társtulajdonos, aki a Prosectura punkzenekar énekese is.
„Van nálunk most 44-es, combközépig érő lakkcsizma, de sok egyéb extrém dolog is. Én mindent szeretek a boltban, a dekort is, azt is sokszor meg akarják venni, de semmi pénzért nem adjuk ám el” – tette hozzá a másik tulajdonos, Igar Csaba.
És valóban, a bolt dekorációja egyszerre szürreális és lélegzetelállító.
Az árak átlagosak: a pólók 5-6000 forintba kerülnek, de a mi kedvencünk egy vízálló, rózsaszín, unikornis mintájú kalap volt, ezt 4500 forintért hozhattuk volna haza.
Helyszín: Budapest, Üllői út 52/a
Háda
A Háda talán az egyik legismertebb üzletlánc a használt ruhák piacán. Igazi, klasszikus hely, ahol órákat el lehet bogarászni. Nem csupán a fővárosban, de országszerte több mint 80 üzlettel és hatalmas ruhakínálattal várja a vásárlókat. Ha basic, mégis minőségi darabokat keresünk, ez a mi boltunk, de egy kis kitartással ritka kincseket is lehet találni!
Mi a Corvin plázában található üzletbe látogattunk el. 4999 ft/kg-s áron játékokat is kínáltak, találtunk például kedvesen mosolygó unikornist, de pókemberes walky talkyt is. Az ingek és nadrágok átlagos áron kaphatóak. Egy sima női felső 1500-3000 ft, egy flitteres ruha ára 6000 ft, egy farmer nadrág pedig 5000-8000 ft, minőségtől függően. A Háda nevéhez köthető az első magyarországi használtruha-webshop is.
“Vannak, akik kapszulagardrób szerint öltözködnek, ők a tipikus alapdarabokat keresik, kihasználva, hogy ezek mindennel jól kombinálhatók. De vannak a megrögzött kincsvadászok is, akik imádják az egyedi használt ruhát, minél extrémebb lehetőségeket kutatnak” mondta dr. Halmainé Ágoston Bettina, a cég stylistja.
“Nagyon sok a viszontvásárló is, nyitónap reggelén vannak olyan megszállottak, akik az autóban alszanak, hogy elsők lehessenek a havi árucserénél. Amint kinyit a bolt berohannak zsákokkal, és pakolják is az értékesebb darabokat” – tette hozzá. A bolt minden korosztályt megszólít, ottjártunkkor is voltak vegyesen családok, fiatalok és idősebb vásárlók is.
Helyszín: Budapest, Corvin Pláza, 1. emelet
Retrock
Utolsó állomásunk az Anker köz, azon belül is a Retrock volt, a város egyik legnagyobb vintage ruha boltja.
Talán erre az üzletre mondhatnánk, hogy luxus-turkáló, ha nem lenne sokkal több egyszerű használt ruha üzletnél.
Magyar szót nem nagyon hallottunk, bár az üzlet tele volt: csak úgy özönlöttek a turisták.
Ez nem lehet véletlen: az ár nem a megszokott turizós ár, sokkal inkább mondanánk felső kategóriának. A használt ruhák mellett voltponcsó 30.000 forintért, takaró 25.000 forintért, a mintás használt férfiingek ára viszont 3-12 ezer forint között mozog.
A különleges helyszínen ezek, és a klasszikus vintage darabok mellett egyedi dizájner cuccok, alpakagyapjúból készült ruhadarabok és kiegészítők, lakásdekor termékek, szürreális mintájú ingek, thai, mexikói, ecuadori ruhák kínálják magukat. Minden polcra kerülő termék egyedileg, kézzel válogatott. Fiatal hazai tervezők kreációit is megtaláljuk az üzletben.
Ez a helyszín a különleges, ritka darabok kedvelőinek lesz izgalmas úti cél, akik nem feltétlenül a jó ár-érték arány alapján döntenek, de szeretik a minőségi és szép, tudatos termékeket.
Helyszín: Budapest, Anker köz 2-4