16. kerületi, csendes utcában járunk, a kedd délutáni nyugalmat csak a fúró zaja töri meg néha. Innen lehet tudni, hogy az egyik lakásban éppen felújítanak. Nem annyira szokványosan: két női szaki. „Ritka alkalom, hogy egyszerre dolgozunk egy lakáson, de most pont összecsúsztak a feladatok” – nyit ajtót mosolyogva Szél Felícia, talpig munkásruhában, fúróval a kezében. A 47 éves, eredetileg kommunikációs szakember 2023-ban végzett villanyszerelőként, ő hozta létre a Mesternők Facebook-csoportot, és a Nők az Építőiparban Egyesületet is.
A másfél szobás sashalmi lakás tulajdonosát, ahol jelenleg a villanyvezetékek korszerűsítése és a festés zajlik, csúnyán átvágta az eladó. Teljesen felújítottként hirdették, pedig csak egy tisztasági festést csináltak. Így jutott el a Mesternők közösségéhez.
A másik szobában a festő már az utolsó simításokat végzi a falon. A 38 éves Nádas Eszter a Képzőművészeti Egyetemen szerezte diplomáját, festőművészként. Végül az élet úgy hozta, hogy három éve – frissen elvált, többgyermekes édesanyaként- csak a kétkezi munkából tudta fenntartani a családját.
Videós riportunkból kiderül, nehezebb-e nőként helytállni két ilyen, alapvetően férfiasabb szakmában és milyen tapasztalatokkal lettek gazdagabbak Ciliék a karrierváltás óta.
Nem hagyták hátra a régi hivatásaikat
Cili és Eszti nem szakadtak teljesen el a régi életüktől sem. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a malteros vödrön díszelgő Bukowski-kötet (a Nők, ráadásul). Cili két dugaljcsere között ezzel kapcsolódik ki. Ő a kommunikációs szakértelmét most a FB-csoport és az egyesület működtetése során kamatoztatja és hobbiszerűen ír is, és Eszti sem adta fel a művészetet: képeket fest, és kiállít, amikor csak teheti. Mindezt az építőipari főállásuk mellett már gyomorgörcs nélkül, és sokkal szabadabban tehetik. A mesternők azt tanácsolják, ha valaki nőként szeretne az építőiparban dolgozni, ne féljen a kudarcoktól, merjen váltani és elindulni az úton.
Nézd meg a róluk szóló videóriportunkat itt: