Magyar kormányzati szereplők nyilatkoztak az orosz diszkontlánc érkezéséről
Az elmúlt napokban a teljes magyar médiát bejárta a hír, hogy egy új, orosz áruházlánc érkezhet Magyarországra, amely azt ígéri, hogy az áraik a piaci átlagnál 20 százalékkal alacsonyabbak lesznek. Egy, a Haszon.hu birtokába került levélből – amit a diszkontlánc képviselői még február végén küldtek szét magyarországi potenciális üzleti partnereiknek -, kiderül, hogy a társaság “az elkövetkező év” során 20 üzletet nyit Budapesten és az agglomerációban, a következő három évre vonatkozó tervük pedig az, hogy egy 700 millió eurós forgalmú, 200 üzletből álló áruházláncot hoznak létre Magyarországon.
A Világgazdaságilletékes kormányzati és piaci szereplőktől is érdeklődött a témában, és egybehangzóan azzal a reakcióval találkozott, hogy az orosz boltóriás magyarországi megjelenéséről ők is csak a sajtóból értesültek. A lap szerint ez azért is különös, mert egy ilyen fontosságú változás aligha mehet végbe fű alatt, az állam és a közvetlen versenytársak tudta nélkül.
A Világgazdaság megpróbált kapcsolatba lépni a Merével is, de nem jár sikerrel, és a cég ügyeiben egyébként naprakész orosz kiskereskedelmi szaksajtóban sem talált utalást a magyarországi terjeszkedés szándékára.
Mivel a Belgiumból 2022-ben kivonult Mere most éppen MyPrice néven próbál terjeszkedni a nyugat-európai országban, a lap szerint nem lenne logikus, ha az orosz tulajdonosok idehaza a régi márkanévvel jelennének meg a kiskereskedelmi piacon.
A Világgazdaságnak nyilatkozó, a kiskereskedelemben járatos források ugyanakkor fentiek fényében sem nevezték egyértelműen kacsának a Mere magyarországi terjeszkedését, mivel bő féléves távlatban valóban van nyoma piacszerzési törekvéseknek más európai országokban, például Szerbiában és Litvániában.
A magyarországi terjeszkedéssel kapcsolatban a lap egyik kormányzati forrása arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyes uniós szankciós csomagok olyan részletesek és összetettek, hogy nehezen képzelhető el, hogy ne érintenék egy orosz kiskereskedelmi szereplő üzletmenetét. Szintén fontos tényező a magyar szabályozási környezet, amely kis túlzással végeláthatatlan bürokratikus terhet jelentene a 200 bolt nyitását tervező tulajdonosok számára.
A Világgazdaság cikke azzal zárul, hogy a Mere magyarországi érkezése összességében egyelőre áprilisi tréfának tűnik.