Napokon belül elstartol az új fizetési mód Magyarországon - mindenhol kötelező lesz
A következő hónaptól bármelyik bank ügyfele kaphat egy gombnyomással befizethető átutalási kérelmet, ezzel az eddigi talán legnagyobb akadály hárul el a megoldás elterjedése elől – írja a Portfolio.
Az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) 2020-as elindulása óta létező fizetési kérelem olyan azonnali átutalást jelent, amelyet a kérelmet fogadó fél tud jóváhagyni. Ha a küldő fél engedélyezte, a címzett át is írhatja a kérelemben megjelölt összeget, egy gombnyomással pedig a pénzt elküldheti a kérelem indítójának. Mindezt legfeljebb 60 napon belül teheti meg, de a küldő fél ennél szorosabb határidőt is megjelölhet. A kérelmet el is lehet utasítani, vagy az ügyfél egyszerűen figyelmen kívül is hagyhatja.
Az MNB és a Giro reményei szerint a határidőt követően egyre több közműszolgáltató, állami szereplő és hatóság küld majd nekünk fizetési kérelmet, amelynek eredményeként nem kell se postára járnunk, számla- vagy kártyaadatokat begépelnünk, vagy éppen a csoportos beszedés automatikus pénzleemelésétől tartanunk.
A bankok közül az utolsó, az új fizetési módot eddig be nem vezető szereplők április 1-jével kötelezően, legalább fogadó félként jelennek a piacon.
A Portfolio szerint a ma már meglehetősen retró megoldásnak számító, papír alapú sárga csekket teljes egészében kiválthatná, ha a közműszolgáltatók és hatóságok – akik tömegesen alkalmazzák ma is a sárga csekkeket – papír helyett digitális fizetési kérelmet küldenének az ügyfeleiknek. A gyakorlatban ennek az akadálya szűnik meg április elsejével.
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy a csoportos beszedéssel szemben a fizetési kérelem legnagyobb előnye az, hogy
az ügyfél eldöntheti, mikor fizeti be, és egyáltalán, befizeti-e a számláját.
Mennyibe kerül ez az ügyfélnek?
A 20 ezer forint alatti átutalási tranzakciókra a lakossági utalásoknál nem kell tranzakciós illetéket fizetnie a bankoknak. A szabályozó azt is előírta, hogy a bankok a természetes személyeknek, azaz
a lakossági ügyfeleknek a fizetési kérelemre válaszul küldött tranzakcióért nem számíthatnak fel díjat.
A Portfolio megemlíti, hogy bár még csak az előkészítési fázisában jár, de a későbbiekben a boltokban is bevezethetik a fizetés kérelem küldését, amely úgy működhetne, hogy a kasszarendszer küldene egy kérelmet a vásárlónak, aki a mobilján jóváhagyja azt. Ehhez a kasszarendszernek tudnia kell, kit címezzen, itt jönnek képbe az adatbeviteli módozatok, úgymint a QR-kód, az NFC és a Deep Link. Ezeket a sztenderdeket a bankoknak szeptemberig kell lefejleszteniük – írja a lap.