A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint idén februárban átlagosan 877 forintba került egy kiló fehér kenyér, ami több mint két és félszeres áremelkedést jelent négy év alatt, és ez az árszínvonal várhatóan marad
– írja a Blikk.
A KSH adatsorából kiderül, 2020 januárjában mindösszesen 325 forintos áron vásárolhattunk egy kiló fehér kenyeret, félbarnát pedig 300 forintért. A finomliszt kilója ekkor 167 forint volt. Az árak azóta szinte folyamatosan emelkedtek, többek között az orosz-ukrán háborúnak, illetve az energiaválság miatti inflációnak köszönhetően.
2021 októberében a fehér kenyér kilónkénti ára már 400 forint felett járt, de a drágulás üteme 2022-ben vált igazán látványossá. 2022 márciusában már 518 forintot, júliusban 670 forintot, augusztusban 705 forintot, októberben 828 forintot, majd decemberben 900 forintot kellett fizetni egyetlen kiló fehér kenyérért. 2023 márciusában pedig pontosan 1000 forintos csúcsra szökött fel az ár, és egészen augusztusig kellett várni, hogy ismét a jelenlegi, 900 forint alatti átlagárakkal számolhassunk.
A félbarna kenyér esetében az átlagár tavaly júliusban 590 forint, októberben 727 forint, decemberében 793 forint volt, a csúcs a 899 forintos átlagár lett, ami 2022 júniusában jött el, és itt is augusztusban esett vissza az ár a jelenlegi 7-800 forint közötti szintre. Idén februárban egy kiló félbarna kenyér ára 731 forint volt a KSH adatai szerint.
Miközben tehát a kenyér ára négy év alatt több mint két és félszeresére növekedett, és ez az árszínvonal nem nagyon akar csökkeni, az Agrárközgazdasági Intézet által üzemeltetett Piaci Árinformációs Rendszer (AKI-PÁIR) friss jelentése szerint az étkezési búza termelői ára idén márciusban már 35 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Azonban sem a liszt, sem a kenyér ára nem lett olcsóbb.
Nagy István agrárminiszter a témát illetően elmondta: a búza árcsökkenése jelentős időeltolódással mutatkozik meg a kenyér árában, mivel a malmok jellemzően nagyobb készleteket vásárolnak fel az aratást követően. Ezenkívül
a kenyér előállítási költségeinek többségét a búza malomipari feldolgozása, a logisztikai és energiaköltségek, valamint a munkabérek teszik ki, így a búza termelői ára kisebb hatással van a bolti árakra.