A 2024-es, spanyolországi MWC bővelkedett izgalmakban: a legújabb technikai vívmányok között az egyik legizgalmasabb bemutatott eszköz a Lenovo új laptop-prototípusa, az átlátszó kijelzős ThinkBook Transparent Display volt. A Project Crystal gépe egyelőre csak demó verzió, kereskedelmi forgalomban még nem kapható.
A cég szerint a laptop elsősorban olyan művészeknek lehetne nagy segítség, akik különböző, valódi tárgyakat rajzolnának le az eszközön.
Ha minden pixel feketére van állítva az eszközön, a kijelző 55 százalékosan transzparens. Használat közben viszont fokozatosan egyre kevésbé lesz átlátszó a kijelző, amelynek a maximum fényereje 1000 nit. Bár az átlátszó képernyő sci-fibe illő hatást kölcsönöz a gépnek, lássuk be, a valódi életben kevéssé praktikus.
Nem ez az első eset, hogy egy céget foglalkoztat az átlátszó kijelző gondolata. A Samsung több, mint egy évtizeddel ezelőtt, a 2010-es CES-en mutatott be egy átlátszó laptop-koncepciót, és a Lenovonak is volt már átlátszó okostelefonos próbálkozása 2015-ben. Láthattunk néhány korai kísérletet a technológia kereskedelmi hasznosítására is: Kínában és Japánban már különböző boltokban, és vasúti kocsikon is használnak átlátszó kijelzőket, az LG pedig idénre tervezi az átlátszó televízió piacra dobását- írja a The Verge.
A transzparens kijelző kialakítása laptopok esetében azonban sokkal komplexebb feladat, hiszen a jó felbontás is sokkal fontosabb, mint egy kizárólag képmegjelenítésre tervezett tévén. Ez az oka annak, hogy a Lenovo a MicroLED panelt választotta az OLED helyett.
Bár a kijelző így is csak 720p felbontású, AG Zheng, a cég termékekért és megoldásokért felelős ügyvezető igazgatója elmondta, hogy ha az OLED kijelző mellett teszik le a voksuk, az 480p felbontásra korlátozta volna őket.
A panel a több réteg ellenére meglepően vékony. A laptop ikonjai látszólag a levegőben lebegnek, egészen élesen, bár a széleken azért felfedezhető egy kis elmosódottság. A videós tartalmak minősége viszont sokat romlik átlátszó módban.
A Pcmag.com beszámolója alapján a laptop billentyűzete egy teljesen sima, kapacitív érintésvezérelt felület, hasonlít a 2023-as Yoga Book 9i felépítéséhez. Kidomborodó gombok helyett LED-es billentyűk várják a felhasználót- ezeket könnyen ki is kapcsolhatjuk, ekkor egy hatalmas rajzfelületet nyerünk. A kijelzőhöz speciális toll is jár.
Annak, hogy a termék egyelőre csak demo-verzió, egyik oka lehet, hogy a funkciói főleg az AR és az AI vonatkozásában lehetnek hasznosak- ezek azonban még gyerekcipőben járnak. A Lenovónak azonban már vannak további ötletei az átlátszó kijelző, a kamera és az AI kombinálására is. A laptop hátuljában található egy apró kamera, amely az MI segítségével felismeri, hogy mi van a képernyő túloldalán. A kiállításon demó példákat is mutattak: az átlátszó kijelző mögé helyezett cserepes virágot a mesterséges intelligencia felismerte és leírta, majd egy fölé repülő kismadarat generált. Az átlátszó laptop később akár az oktatásban vagy a szórakoztatóiparban is jó szolgálatot tehet.