Aki próbált az elmúlt években valutát váltani, találkozhatott azzal a jelenséggel, hogy egész egyszerűen nem tudta átváltani a pénzét. Ráadásul ahhoz, hogy ezt megtapasztalja, nem is kellett ritka pénznemet keresnie, megeshetett ez a cseh koronával vagy akár a skandináv norvég-dán-svéd koronával. A jelenség azonban nem magyarspecifikus – írja a Portfolio.
A lap szerint alapvetően három ok vezetett ahhoz, hogy jelen esetben a skandináv készpénzekhez csak nagyon nehezen lehet hozzájutni. A legfőbb ok az, hogy az eurózónán kívüli skandináv országok bankjai és hatóságai nem ítélik elégségesnek más országok, többek között eurózónabeli és EU-s tagállamok pénzmosás elleni jogszabályait és gyakorlatait. Ez azt jelenti, hogy nem tartják megbízhatónak a más országokból behozott valutát, azért nem is bocsátanak rendelkezésre más ország bankjai számára ilyeneket.
A másik ok, hogy nemzetközi összevetésben Norvégiában, Dániában és Svédországban is alacsony a készpénztranzakciók aránya, a forgalom a kereskedelemben rendkívül digitalizált. A novekedes.hu megjegyzi, hogy Dániában és a többi skandináv országban a készpénzhasználat annyira visszaszorult, hogy a készpénz tárolása, kezelése egyre nehézkesebb. Az üzletek sokszor nem is tartanak, így ha egy korábbi vásárló nem hozott, akkor sokszor nem is tudnak visszajárót adni nagyobb bankjegyekből, de az is előfordulhat, hogy kiírják: készpénzt nem fogadunk el.
Ennek logikus következménye, hogy külföldre sem visz senki dán koronát, így nem jutnak a valutaváltókba sem.
Ráadásul a jegybankok nem a készpénzhasználat reneszánszára, hanem annak visszaszorulására készülnek. Norvégiában, Dániában és Svédországban is zajlik a CBDC, vagyis a digitális jegybankpénz bevezetésének a vizsgálata. A CBDC egy az egyben felválthatja a készpénzt.