A nyugdíjasok ellátása, a nyugdíjrendszer mindig is érzékeny pontja volt a gazdaságnak, amivel kapcsolatban tavaly is rengeteg változást jelentett be a kormány. Bár pillanatokra úgy tűnhet, hogy megoldódnak az öregségi ellátás körüli problémák, időről-időre bebizonyosodik, hogy ezek a megoldások csak ideig-óráig hatékonyak. A Növekedésnek most Farkas András nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója mondta el, hogy mi okozza a mostani rendszer legnagyobb hibáit és a nem túl fényes jövőről is beszélt.
A fő probléma a szakértő szerint az, hogy
míg a rendszerváltás évében még ezer dolgozóra 200 nyugdíjas jutott, 2022-ben azonban ez a mutató felment 303-ra. Az egyensúly pedig minden egyes évvel egyre jobban felborul.
A helyzetet nehezíti az is, hogy a szociális hozzájárulási adó mértéke 2016-ban még 27 százalék volt, de azóta ez bezuhant 13 százalékra, ami jelentősen csökkentette a nyugdíjkasszák bevételeit. A szakértő hozzátette: bár a szochóból részben az egészségbiztosítási kasszát is finanszírozni kellene, ez viszonylag nehezen megvalósítható, mivel egyre nagyobb részét kell beirányítani a nyugdíjkasszába. Idén például már az összes szochóbevétel több mint 89 százaléka a nyugdíjakhoz megy, és még ez sem lesz elég.
15 éven belül jöhet az összeomlás
Farkas András szerint még 10-15 évig fenntartható a mostani rendszer, akkor is, ha folyamatosan alakítani kell rajta és természetesen vannak hibái.
Ha azonban nem jön a nyugdíjreform, akkor 2037-2039 körül teljesen összeomolhat a nyugdíjrendszer.
Ez lesz ugyanis az az időszak, amikor az úgynevezett “Ratkó-gyerekek”, vagyis azok, akik 1973 és 1977 között születtek, elkezdnek nyugdíjas korba lépnek.
Ők akkora tömeget jelentenek, hogy a rendszer megváltoztatása nélkül képtelenség lesz ellátás nyújtani nekik. A szakember épp emiatt fontosnak tartja, hogy mindenki, aki teheti kezdje el az öngondoskodást.