A Telex szemlézi a Magyar Nemzeti Bank legújabb statisztikáját a magyar háztartások hitelállományának alakulásáról. A 2023-as év harmadik negyedévére vonatkozó adatok között találunk olyanokat is, amik kifejezetten meglepőek és arra utalnak, hogy a lakosság egyre nagyobb része már a mindennapokat sem képes hitel nélkül átvészelni.
Az adatok alapján a harmadik negyedévben jelentősen nőtt a hitelállomány, egészen pontosan rekordösszegű,
10 milliárd forintnál is több bruttó hitelállománya van a háztartásoknak.
A portál a Bank360 elemzésére hivatkozva azt írja, hogy a magas infláció, az energiaárak emelkedése és az élelmiszerárak mértéke azt eredményezte, hogy egyre több és több hitelre volt szüksége az embereknek. A fogyasztási hitelek továbbra is népszerűek, a személyi kölcsönök történelmi csúcson vannak, a hitelkártya-tartozásoké is rekordot döntött, a folyószámlahiteleké pedig meredek ütemben emelkedni kezdett.
És bár az elmúlt években jellemzően valamilyen nagyobb kiadásra, például lakásfelújításra, gépjármű vásárlásra vettek fel hitelt az emberek, az idei évben nőtt azoknak az aránya, akik
már a mindennapos megélhetésre, a hétköznapok fenntartására vagy valamilyen nagyobb hitel kiváltására vettek fel kölcsönt.
A folyószámlahitelek tekintetében egy átlag háztartás 280 ezer forintos mínuszban állt szeptemberben. Ez a hitelkártya-szerződések esetében azt jelenti, hogy nagyjából 90 ezer forinttal nőtt az átlagos tartozások összege a Covid-járvány óta.