Ez az év kétségtelenül az inflációról szólt, különösen Magyarországon, ahol Európa-rekorder volt az áremelkedés. Sokan épp ezért élték meg hatalmas sikerként, hogy októberben a KSH jelentése szerint már tíz százalék alatti, egészen pontosan 9,9 százalékos inflációt mértek, ami azóta is csökken. Csakhogy, Az Én Pénzem gyűjtése szerint
hiába a csökkenés, a szolgáltatások elképesztő módon drágulnak.
A portál a hivatalos statisztikákra hivatkozva írja, hogy például a hamvasztás 294,5 ezer, a koporsós temetés pedig 410,3 ezer forintba kerül, ami rekordnak számít. Hasonló a helyzet a múzeumi belépőjegyek esetében is, amiknek az átlagára 1640 forint. Azoknak is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, akik jogosítványt szeretnének:
az autóvezetői tanfolyamok 342,78 ezer forintos árára sem volt korábban példa.
A fodrászhoz járás sem került még soha ennyibe: nőknek átlagosan 6430, férfiaknak pedig 3320 forintot kell fizetniük a szolgáltatásért.
A ruházati termékek terén sem ússzuk meg az áremelkedést: a bőr magas szárú gyerekcipő 13,7 ezer, a hosszú ujjú férfiing majdnem 9,5 ezer, a farmer pedig 13,3 ezer forintot tett ki. Ezen felül természetesen akadnak olyan élelmiszerek is, amiknek az ára az egekben van: mint például a gyümölcslekvár, ami 50 százalékos gyümölcstartalom esetén kilónként akár 2750 forintba is kerülhet.
Mennyit fizetünk a gázért?
Miközben ezek a szolgáltatások napról-napra drágulnak, meglepő módon a gáz köbméterenkénti ára most novemberben ugyanannyi, mint júniusban volt. Ez azt jelenti, hogy az egy évvel ezelőtti csúcshoz képest
37,6 százalékot csökkent a gáz ára, amit persze sokan kétkedve fogadnak.
Az árcsökkenés ugyan papíron ennyi, de valójában a fogyasztók számára szinte kiszámíthatatlan, hogy pontosan mennyit és milyen alapon kell fizetniük az energiáért.