Az áremelkedés megfékezése érdekében a kormány – számos más eszköz mellett – 2023. június 1-től bevezette a kötelező akciózást, majd annak mértékét augusztustól 15%-ra emelte, továbbá jelentősen bővítette a kötelező akciózásra kijelölt termékek körét.
Az infláció további visszaszorítása miatt a kormány arról döntött kedden, hogy a kötelező akciózást 2024. június végéig meghosszabbítja – áll a Gazdaságfejlesztési Minisztérium bejelentésében.
A kabinet várakozása szerint az intézkedés hozzájárul, hogy a szankciós élelmiszerinfláció tovább csökkenjen, ezzel is segítve a fizetések vásárlóerejének megőrzését és a fogyasztás bővülését.
A kormány úgy vélekedik, hogy a kötelező akciózásnak és az online árfigyelőnek is köszönhetően már októberben 9,9 százalékra csökkent az infláció, így korábban teljesítette az ez irányú vállalását.
A gyarapodó kereslet, az emelkedő reálbérek pedig hozzájárulhatnak a gazdasági növekedés helyreállításához. A változást azonban jelentősen akadályozza a növekvő pozitív reálkamat, amely a magas jegybanki kamat miatt állt elő.
A magas kamatok egyrészt visszatartják a lakosságot a fogyasztástól, másrészt hátráltatják a vállalkozókat, hogy beruházzanak és fejlesszenek, mindez pedig súlyosan roncsolja a versenyképességet és a teljesítményt is.
(MTI)