Hivatalosan november másodikán emlékezünk meg elhunyt szeretteinkről, de a halottak napja előtt és után is jellemzően megnő a temetőkbe látogatók száma. Csendben megemlékezünk a hozzátartozóinkról, ápoljuk, gondozzuk a sírokat, mécseseket, virágokat viszünk, hogy kifejezzük a gyászunkat és szeretetünket. És bár természetesen mindannyian szeretnénk megadni a legméltóságteljesebb búcsút a szeretteinknek, a Pénzcentrum legújabb cikkéből kiderül, hogy ez sokaknak egyre nagyobb anyagi terhet jelent: az elmúlt évek során ugyanis mind a hamvasztásos, mind a hagyományos, koporsós temetés jelentősen megdrágult.
A portál a KSH adatait vette figyelembe a számolásnál, ezekből pedig az derül ki, hogy
2019-ben egy koporsós temetés 229 ezer forint volt, ez ma 409 ezer forint. Egy hamvasztásos szertartás során pedig 166 ezer forintot kellett fizetni, ez az összeg ma 293 ezer forint.
Van, ahol ingyenes a sírhely
Palkovics Katalin, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöke azonban hozzáteszi, hogy ezek a számok csak iránymutatásra jók, ugyanis a szolgáltatások ára jelentősen változhat.
– A temetési költség egy gyűjtőfogalom. Kellékek és szolgáltatások összességét foglalja magában. Egy hétköznapi ember számára a temetési költség egy konkrét összeg, amely sok esetben nem csak a temetéssel szorosan összefüggő díjtételeket tartalmazza, hanem bele értik a kapcsolódó, egyéb szolgáltatások díját is, mint például virágok, koszorúk, hirdetés, tor, sírhelydíj.
A temetői díjakat minden esetben a temető tulajdonosa határozza meg, nem pedig a temetkezési szolgáltató
– mondja a szakember, aki emlékeztet, hogy vannak olyan temetők az országban, ahol például a helyi lakosoknak a sírhely teljesen ingyenes. Más, népszerű, frekventált temetkezési helyen azonban az átlagosnál is sokkal drágább lehet egy sírhely megváltása.
A munkaerőhiány is megdobja az árakat
Palkovics Katalin szerint a drágulás másik oka az, hogy – mint sok más szakmában – a temetkezési szakemberek között is jelentős a munkaerőhiány, amit végül a gyászoló felek fizetnek meg.
– A munkaerőhiány szintén jelentős hatással lehet a temetkezési szolgáltatások szektorára. Ha kevés képzett munkaerő áll rendelkezésre, akkor az alkalmazottak megtartása és új munkaerő felvétele nehezebbé válik. Ennek következtében
a vállalkozásoknak emelniük kell a béreket, hogy versenyképesek maradjanak és megtartsák vagy vonzzák a szükséges szakembereket.
Ez tovább növelheti a költségeket, és az árakra nyomást gyakorolhat – fogalmazott a szakértő, aki szerint ha jövőre emelkedik a minimálbér, az az alacsonyabb bérszinten dolgozók fizetését is megemeli, ez pedig végső soron újból a temetési összegek növekedéséhez vezethet.