A tankönyv, a húskonzerv és a kenyér drágult a legjobban az elmúlt három évben
A HVG összegyűjtötte, hogy mennyit nőttek az árak az elmúlt három évben, amióta igazán elszállt az infláció. A lista elején a tankönyv áll, ami 2020 decemberéhez képest 124 százalékos drágulást mutat. Ugyanakkor, ahogy a lap is megjegyzi, ezt nem mindenki érzi, hiszen ahol nincs iskolás gyermek, vagy pedig ingyenesen kapják a tankönyveket, ott nem kell ezzel a kiadással számolni.
Az élelmiszerek áremelkedése azonban mindenkit érint, a 20 legnagyobb drágulást mutató áru közül pedig 15 ebbe a kategóriába tartozik.
A kenyér ára a duplájára nőtt 2020 szeptembere és 2023 szeptembere között, ahogy a húskonzerv is 101 százalékot drágult.
A burgonya, a cukor, a margarin, a tejtermékek (sajt nélkül), a péksütemények mind 80 százalék felett drágultak, a száraztészta, az édesipari lisztesáru, a belsőségek, a fűszerek és ételízesítők, a sajt, a vaj és vajkrém árának emelkedése pedig 70 százalék feletti.
A benzin 73 százalékkal kerül most többe, mint három évvel ezelőtt.
A lap a kevésbé dráguló termékeket és szolgáltatásokat is megnézte, ezek között ott vannak a sportszerek és játékok, a cipők, a használt autók, a helyi tömegközlekedés ára is.
A HVG összességében arra jutott a KSH havi adatait elemezve, hogy
2020 szeptembere óta átlagosan 42,3 százalékkal nőttek az árak Magyarországon.
Az energiaárak kapcsán megjegyezték: a rezsicsökkentés végével elszálltak az addig sem rezsicsökkentett energiaforrások árai is. Ennek magyarázata lehet, hogy sokan megijedtek a gázártól és elkezdtek tűzifát vagy brikettet vásárolni, úgyhogy végül ezeknek az ára jobban nőtt, mint a gázé.