Nyár óta ismert, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy olyan rendszer bevezetését tervezi a boltokban, ami a későbbiekben teljesen megszünteti a papír alapú nyugtákat – írja a Portfolio. Az átállás legfőbb elemei a következők:
- az e-nyugta 2024 júliusában indulhat el,
- a négyéves tesztidőszakban párhuzamosan működik majd az e-nyugta és a papíralapú nyugta intézménye,
- a vásárlónak nem lesz szüksége külön regisztrációra, csupán egy okostelefonra és egy applikációra.
Fontos, hogy nem a papíralapú nyugta lesz digitális, hanem a nyugták lesznek eleve elektronikusan hitelesek, és a vásárló kérésére papír alapon is ki lehet majd őket állítani.
A lap ismerteti a folyamat részleteit is: a vásárló az applikáción megnyit egy QR-kódot, amit a pénztárnál leolvasnak. A vásárlást követően a nyugta felkerül a NAV-nál elérhető Nyugtatárba, a dokumentumok pedig innen lesznek letölthetők.
A NAV nem fogja látni a vásárlók adatait, a kereskedő azonban igen – de csak a vásárló beleegyezésével. Az eladó emellett más dokumentumokat is csatolhat majd az e-nyugta mellé.
2028-ra minden kereskedőnek képesnek kell lennie az e-nyugták kibocsátására.
Előnyök és hátrányok
Budai Mátyás, az RSM Hungary adószakértője a bevezetendő új rendszer pozitívumaként említi, hogy egyszerűbbé válik a pénzvisszatérítés és az árucsere folyamata, ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az e-nyugta bevezetése felvethet technikai és jogi problémákat is – különösen az adatvédelem és a vásárlói jogok területén.
Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője úgy véli, az e-nyugta összes előnye meg fogja haladni azt, hogy a használatával egy kicsit összetettebb folyamattá válik a vásárlás. Ángyán szerint 2028-ra várhatóan szinte minden korosztály át fog tudni állni az e-nyugta rendszerére.
Azt viszont a pontos jogszabály ismeretének hiányában nehéz megmondani, hogy számukra milyen megoldást javasol a NAV.
A szakértő azt is kijelentette: nem valószínű, hogy az e-nyugta bevezetése adózás vagy könyvelés szempontjából többletmunkát fog jelenteni a kereskedőknek – írja a Portfolio.
Az e-nyugta bevezetésénél a hulladékcsökkentés mellett az is fontos szempont, hogy az e-nyugták rendszere várhatóan fehéríti majd a gazdaságot, az adatokat pedig valós időben láthatja az adóhatóság. Továbbá a készpénzhasználat arányát is csökkentheti, ami az adóelkerülés melegágya.