Egy, már nyáron hatályba lépett törvénymódosítás értelmében 2024. január 1-jétől a cégek kötelesek lesznek alávetni magukat a békéltető testületek döntésének kis értékű ügyekben, ha a fogyasztó kérelme megalapozott és az igénye nem haladja meg a 200 ezer forintot – írja a Bank360.hu.
A bírósági pereknél gyorsabb és olcsóbb vitarendezést kínáló békéltetési eljárásra akkor kerül sor, ha valamely termék vagy ingatlan adásvételével vagy szolgáltatási szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatban – akár minőségi, jótállási vagy garanciális – problémánk van, de az eladó vagy szolgáltató vállalkozás nem reagál, vagy nem orvosolja számunkra megfelelően a problémát.
Főszabály szerint a megyei helyett immár nyolc, regionális illetékességgel eljáró békéltető testület online tart majd meghallgatást a feleknek, amelybe egyenlő arányban kerülnek be a fogyasztók és a vállalkozások képviselői.
A 2024. január 1-jétől hatályos legfontosabb változás, hogy a békéltető testület a vállalkozás alávetési nyilatkozata (amelyben vállalja, hogy kötelezően elfogadja a tanács döntését) nélkül is hozhat kötelezést tartalmazó határozatot akkor, ha a fogyasztó kérelme megalapozott és az érvényesíteni kívánt igénye nem haladja meg a 200 000 forintot. Ha a cég nem teljesíti a határozatot, a fogyasztó végső esetben a bíróságtól kérheti a végrehajtását.
A fentieket a Bank360.hu egy konkrét példával is szemlélteti: egy levált talpú cipő esetében, amivel kapcsolatban a forgalmazó/gyártó elutasította a vásárlói panaszt arra hivatkozva, hogy az nem gyári eredetű, a testület eljárása nyomán – a felek meghallgatása, a dokumentumok és szakértői vélemények alapján – úgy is dönthet, hogy a cégnek kötelezővé teszi a cserét, a javítást vagy a pénz visszafizetését.