Bár idén kitolódott a nyárias idő, hamarosan beköszönthet a hűvösebb időszak és megkezdődhet a fűtési szezon. A gáztározók töltöttsége készen áll az előttünk álló néhány hónapra. Azok számára, akik fával fűtenek, még akad néhány megválaszolatlan kérdés.
Tavaly szeptemberben jelentette be a kormány, hogy hatósági árat vezetnek be a tűzifára 10 köbméternyi mennyiségig. A magánszemélyek által igényelhető fát akkor három kategóriára bontották: a keménylombos 30 000 forint, a lágylombos valamint a fenyő 19 000 forint volt köbméterenként. A valóság persze azt mutatta, hogy a vásárlónak ennél többet kellett fizetnie. A hatósági árban ugyanis nem volt benne sem a kiszállítás, sem a fa feldarabolása, ami eredetileg több méter hosszúságú is lehetett.
A tűzifaprogrammal azok jártak jól, akik előre gondoltak az idei télre. A hatósági áras tűzifát ugyanis április 15-ig lehetett megrendelni. A kivezetésig több mint 170 000 háztartás élt a kormány által nyújtott kedvezménnyel. Ők várhatóan idén is keresik a lehetőséget, hogy a lehető legolcsóbban fűthessenek a téli időszakban. Idén azonban nem lehet majd hatósági áron tűzifát vásárolni, ez a szeptember végi kormányinfón derült ki, ahol elhangzott, szociális tűzifaprogram most is lesz majd.
Az energiaárak magukkal rántották a tűzifa árát
Az orosz-ukrán háború kirobbanásával az energiaárak is elszálltak. A legtöbb családnak kérdés volt, hogyan tudja megoldani a fűtést úgy, hogy az ne járjon jelentős kiadással. A bizonytalanság abból is fakadt, hogy a kormány tavaly nyáron bejelentette, csak bizonyos mértékig jár a rezsicsökkentett ár.
A döntés miatt aki csak tehette, megpróbált tűzifát vásárolni. Gyakori volt, hogy még olyanok is igényeltek hatósági áras fát, akiknél lehetőség volt gázzal fűteni. Ők attól tartottak, hogy túllépik az átlagfogyasztás mennyiségét, és jelentősen megemelkednek a rezsiköltségeik.
A magas kereslet viszont az árakat is feltornázta. A KSH adatai szerint 100 kg brikettet 2019 októberében 8 560 forintért, egy évvel később 8 860 forintért, míg 2021 őszén 9 180 forintért lehetett megvenni. A brikett ára 2022 októberében robbant ki, akkor átlagosan 17 320 forintot kértek el 100 kilogrammért. Decemberben már 20 920 forint volt ugyanez a mennyiség.
Hasonló a helyzet az egységes fűrészelt tűzifa esetében is. A 100 kilogrammos mennyiségért átlagosan 7 950 forintot kellett kifizetni 2022 októberében, miközben ez az ár egy évvel korábban csak 4 480 forint volt.
A brikett tehát 88 százalékot, az egységes fűrészelt tűzifa pedig 77 százalékot drágult egyetlen év alatt.
Ezek ráadásul a hivatalos adatok, nincsenek benne azok, akik számla nélkül, vagy nem hivatalos úton árusítanak fákat a kistelepüléseken.
Az áremelkedés elsősorban azokat a településeket érintette, ahol nincs földgáz bevezetve. A KSH 2019-es adatai szerint 2877 településén volt elérhető a vezetékes földgáz-szolgáltatás. A teljes településszámot alapul véve kiderül, hogy 278 olyan település volt, ahol más módszerrel – elsősorban tűzifával kell telente megoldani a fűtést. Az ott élőket különösen rosszul érintette az árak emelkedése. Aki nem tudott az állami erdészetektől tűzifát vásárolni, nem volt ritka, hogy a hatósági ár dupláját, azaz 60 ezer forintot fizetett ki egy köbméter fáért.
Ennyit változtak az árak
A hatósági áras tűzifának tehát vége, az állami erdészetek a tavalyihoz képest jóval magasabb áron kezdték el árusítani a készleten lévő fákat. A Pilisi Parkerdő Zrt. például a lágylombos és a fenyő tűzifát a tavalyi 19 000 forint helyett 22 860 és 31 250 közötti összegért árulja, attól függően, hogy hol vásároljuk meg. A legolcsóbb a Bajnai Erdészetnél, míg a legmagasabb ár a Visegrádi Erdészetnél található. A keménylombos tűzifa árát az is befolyásolja, hogy azokat 2-5 méteres hosszúságban, vagy 1 méter hosszúságban feldarabolva kapjuk.
A hosszabb fák köbméterára 38 100 és 40 640 forint között mozog. Feldarabolva viszont már 40 640 és 50 800 forint között mozog az ár. A legalacsonyabb keménylombos faárat nézve is 27 százalékos emelkedést kell elkönyvelni annak a családnak, aki a Pilis Parkerdőtől vesz fát télire.
Hasonló árakkal lehet találkozni például a Zalaerdő Zrt-nél is. Ott a hosszabb, keménylombos fa köbméteréért 36 195 forintot, de a Pusztavacsi – és Monori Erdészetnél ezért már 40 ezer forintot kell fizetni. A Szolnoki Erdészetnél a keményfa köbméterenként 42 000 forint, tehát
az ő esetükben a drágulás a hatósági árakhoz képest 40 százalékos.
Fontos megjegyezni, hogy az árak ezekben az esetekben sem tartalmazzák a fák feldarabolását, valamint azok kiszállítását. Ezekről minden esetben magának a vevőnek kell gondoskodni.
Természetesen arra is lehetőség van, hogy feldarabolva vásároljunk tűzifát a tüzépeken vagy fakereskedéseken keresztül. Egy Budapest melletti tüzépen, Pomázon is árulnak feldarabolt, kalodába tett tűzifát. Az egy erdei köbméternek megfelelő kaloda ára, amibe vegyesen tesznek fákat, 89 000 forintba kerül. Ez majdnem kétszer annyi, mint ha az egész fát vásárolnánk közvetlenül az itt található Pilisi Parkerdőtől 44 450 forintért. Ráadásul az ár itt sem tartalmazza a házhozszállítást, azért külön összeget számolnak fel.
Hasonló árakkal találkozhatunk Szolnokon egy tűzifa feldolgozó telepen. Ha nem az állami erdészettől vásárolunk tűzifát, akkor a keményfa űrméterenként 34 900 forintba kerül. Ez hozzátevőlegesen 0,5 köbméternyi tömör faanyagot jelent, így az 1 köbméternyi ár 69 800 forintra jön ki szállítás nélkül. Ez 66 százalékkal több, mint a nem feldarabolt, a Szolnoki Erdészet által kínál 42 000 forintos keményfa.
Az ország nyugati felében már most vannak olyan tüzépek, ahol készlethiány miatt nem lehet tűzifát rendelni. Veszprém megyében, Gyulakeszin még rendelhető télire fűtőanyag az OrbánFa kereskedésből. Az eddigi árakat összehasonlítva az is kiderül, hogy a Balaton-felvidéki településen találtuk meg az eddigi legolcsóbb árat. Az akác mázsája 4500 forint, míg a bükk, cser és gyertyán 3600 forintos mázsaáron kerül értékesítésre. Akácból egy köbméter fa közel 12 mázsát tesz ki, így 54 000 forintért juthatunk hozzá ahhoz a konyhakész tűzifához, amiért Pomázon 89 ezer forintot kell kifizetni.
Mennyiből lehet megúszni a telet?
Adódik a kérdés, hogy a megnövekedett árak mellett milyen mennyiségű fára van szüksége egy átlagos háztartásnak. Konkrét számot nehéz mondani, hiszen ez függ a ház alapterületétől, az épület hőszigetelésétől, a külső időjárástól, de még attól is, hogy mennyire működik jól és mennyire elavult vagy épp modern a fűtőberendezés.
A fakupac.hu számítása szerint egy 100 négyzetméteres házban, ahol közepes minőségű a szigetelés, körülbelül 50% hatásfokkal működik a fűtőberendezés, 22 fokos hőmérséklethez megközelítőleg 7 köbméter keményfára lesz szükség.
A Pest megyei Pilisszántón a mai napig nincs bevezetve a gáz, mindenki fával fűt. Egy átlagos háztartás a fenti információk szerint 38 100 forintért jut hozzá a keményfához.
A példa alapján neki körülbelül 266 ezer forintot kell fizetni a teljes téli szezonra.
A sok változó és a meglehetősen kacifántos számítási módszer miatt ezt az összeget nehéz lenne összevetni azokkal a háztartásokkal, amik csak és kizárólag földgázzal fűtenek. Egyrészt a háztartásoknál nem csak az számít, hogy hány köbméter gázt fogyasztanak el, hanem az is, mekkora azok fűtőértéke. De az is számít, hogy átalányt fizetnek, vagy havi szinten diktálják a fogyasztást. Az viszont biztos, hogy minél jobb egy épület hőszigetelése, annál alacsonyabb lesz a fűtés díja is.
A fenti, fatüzeléses ház példáját tekintve érdemes azt is megnézni milyen, ha az épület jól hőszigetelt, valamint modern faelgázosító kazánt használnak. 22 fokos átlaghőmérséklet mellett mindössze 3,3 és 4,4 köbméter közötti mennyiség kell a teljes fűtési szezonra. Ez átszámítva 125 ezer és 167 ezer forint közötti összeget jelent, ami azt mutatja, érdemes befektetni ablakcserébe vagy az épület szigetelésébe.