A szeptemberi iskolakezdés sok szempontból megnehezíti a szülők életét. Sokaknak érzelmileg is megterhelő, amikor iskolába megy a gyerek, de az anyagiakról sem lehet megfeledkezni, különös tekintettel arra, hogy mennyivel drágult tavaly óta az iskolakezdéshez szükséges tanszerek beszerzése. És akkor még nem is beszéltünk a magánórákról, amik egyre népszerűbbek és ezzel egyetemben egyre drágábbak is – derül ki a Pénzcentrum felméréséből.
Átlagban a megkérdezettek 60,5 százaléka válaszolt úgy, hogy a gyermeke jár valamilyen, iskolán kívüli foglalkozásra, de vármegyénként már eltérő számokat találunk: Budapesten ez az arány közel 75 százalékos, míg Hevesben 37,2, Békésben pedig 37,3 százalék járatja a gyermekét különórára. Persze, ezeknek a programoknak is változó az árfekvése, nem mindegy, hogy csoportos foglalkozásokat választunk vagy egyéni, személyre szabott órákról van szó.
– Az óradíjak átlagosan 5-6000 forint körül vannak, ennek időtartama változó, 45-60 perces órákért kérnek ilyen összeget. Viszont azt érdemes hozzátenni, hogy
talán idén először találkoztunk ilyen magas áremelkedéssel. Több tanárunk is van, akik akár 8,10 vagy 12 ezer forintos óradíjért tanítanak.
-Igaz itt általánosságban el lehet mondani, hogy ezek a tanárok egy magasabb szintű, egyetemi, fejlesztő vagy akár tantárgyak több nyelven való tanítása jellemzi. Egyértelműen továbbra is Budapest vezet, ami a legdrágább óradíjakat illeti. Ezen belül is az angol, matematika, és ezt követi a német, spanyol, magyar nyelv és irodalom, illetve az általános korrepetálás tárgyak– magyarázta Akhinszky Norbert, a Tanárbázis.hu vezetője.
A különórák, az egyéni foglalkozások természetesen megviselik a lakosság pénztárcáját, ezért
a válaszadók 15 százaléka már úgy válaszolt, hogy idén teljesen lemond erről a lehetőségről.
A megkérdezettek harminc százaléka pedig attól teszi függővé, hogy továbbra is járatja-e a gyermekét bármilyen foglalkozásra, hogy mekkorát emelkedtek az árak.