Januárban derült ki, hogy Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontjában, az Arena Mallban nyitja meg első magyarországi üzletét a Primark. Nemrég azt is pontosították, hogy szeptember 16. és 24. között nyitja meg kapuit a fővárosi üzlet. De mit lehet tudni a Primarkról? A Forbes összeszedett néhány érdekességet.
Dublinból a világ 17 országáig
Az első üzletük Írország fővárosában, Dublinban nyitott meg 1969-ben Penney’s néven. Nevet azután kellett változtatniuk, hogy elkezdtek az országhatáron kívülre is terjeszkedni, ez a név ugyanis foglalt volt az Egyesült Királyságban.
A kiskereskedelmi hálózat tulajdonosa az Associated British Foods, ami többek között a Magyarországon is kapható Twinings teákat és az Ovaltine márkát is birtokolja. A Primark alapítója és elnöke Arthur Ryan volt, aki 83 éves korában, 2019-ben hunyt el. Leginkább arról volt híres, hogy ha azt látta, hogy valamelyik termék nem fogy, elrendelte, hogy azokat drasztikus mértékben, akár 1 fontra értékeljék le.
Gyorsan lett népszerű az olcsó ruha
A ruhabolt népszerűsége hirtelen nőtt nagyra. A 2007-es londoni üzletnyitáskor egyszerre háromezren akartak bejutni, ami miatt két alkalmazottjuk meg is sérült. De a lelkesedés később sem hagyott alább, az első tíz napon több mint egymillió terméket adtak el.
De az olcsó ruhának is megvan az ára. Egy bangladesi ruhagyár annyira rossz állapotban volt, hogy 2013-ban összedőlt és 1138 ember életét vesztette. A Primark, a Zara és a H&M, akiknek termékeit többek között abban az épületben gyártották, később hozzájárultak anyagilag a bangladesi gyárak felújításához, valamint kártérítést fizettek az elhunyt munkavállalók családtagjainak.
Első amerikai üzletet 2015-ben nyitották, a Massachusetts állambeli Bostonban. Jelenleg 416 üzletük van. A Magyarországi terjeszkedéssel immáron 17 országban lesznek jelen.
Terveik között szerepel, hogy 2030-ig minden ruhát újrahasznosított szálakból vagy fenntarthatóbb forrásból származó anyagokból fognak készíteni. A pazarlás csökkentése érdekében 2010 óta a Newlife, fogyatékkal élő gyerekeket segítő szervezetnek adományozzák azokat a ruhákat, amiket nem tudnak az európai üzletekben eladni.