"Elsősöknek bevásárolni szörnyen drága" - Több mint 20 százalékkal drágultak a tanszerek egy év alatt
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén júliusban 20,4 százalékkal kerültek többe a tanszerek, mint egy évvel ezelőtt. Ahogy arról az RTL beszámolt, egy elsős tanszercsomagja csaknem 17 ezer forintba kerül, és ugyan a kormány augusztusban kiutalja a szeptemberben esedékes támogatásokat, a családi pótlék összege már 15 éve változatlan.
Ellátogattunk néhány boltba, hogy megnézzük, 2023-ban milyen összegekért szerzik be a tanszereket a szülők az iskolakezdésre.
Ott spórolnak, ahol tudnak
Nagy tolongás nem volt még a tanszeres polcok előtt, amikor körképünket készítettük. Bár már csak néhány hét választ el a szeptemberi iskolakezdéstől, csak egy-két családot sikerült elcsípnünk bevásárlás közben. “Már tavaly is drágára sikerült a szeptember, így abszolút nem leptek meg az árak” – kezdte egy anyuka. Mint mondta, a fia most megy harmadik osztályba, így maradtak tavalyról olyan tanszereik, amiket idén is hasznosítani tudnak.
“Elsősöknek bevásárolni szörnyen drága. Nem csupán a füzetek, a filctollak, festék és színes ceruzák ára is felment. Egy rendes iskolatáska pedig például 20-30 ezer forint között mozog, így mi ebben a hónapban biztosan nem vásárolunk újat. Most inkább füzetekre és tollakra költünk. Ezeknek is magas az ára, szóval a szükséges tanszereket beszerezzük most, aztán meglátjuk, hogy lesz-e valamilyen leárazás szeptemberben” – tette hozzá.
Egy másik édesanya azt mondta, hogy idén kihagyják a közös nagybevásárlást.
“Van egy idősebb, egyetemista és egy fiatal, alsó tagozatos gyerekem. A nagylányommal korábban együtt jártunk bevásárolni az iskolakezdésre, gyerekként nagyon szeretett válogatni a füzetek és tollak közt. Idén nem hiszem, hogy sikerül megismételni ezt a kisfiammal. A lehető legtöbb üzletbe elmegyek, és megnézem, hogy hol lehet a legolcsóbban beszerezni a szükséges tanszereket. Ez egy elég időigényes és fárasztó feladat, a kisfiamnak nincs is túl sok türelme az ilyesmihez. A koncepcióm most az, hogy a füzeteit természetesen kiválasztja ő, a többi tanszert pedig majd beszerzem én innen-onnan” – meséli, hozzátéve, hogy reméli, hogy sikerül 40 és 50 ezer forint körül megúszni a vásárlást.
A legegyszerűbb kis méretű kockás és vonalas füzetek ára 100 és 700 forint között mozog. A nagy szép borítós termékek ezzel szemben akár 3 ezer és 6 ezer forint közötti összegbe is kerülhetnek. “Át kell gondolni, hogy mi éri meg a leginkább. Egy-két drágább füzet is belefér, de csak ha mindenképp szükséges. Egy általános iskolás gyereknek felesleges órási füzetet vásárolni, a gimnazista fakultációs diákoknak viszont jól jöhet az érettségi előtt, hogy egy-két nagyobb füzetbe sikerült összeírni az anyagot” – vélekedik egy apuka. Szerinte egyáltalán nincs gond az egyszerű füzetekkel sem, hiszen egy szép csomagolópapírral könnyen ellensúlyozni lehet a dísztelen borítót.
A KSH a gyerek száras, bőr cipőt, ragasztott mű talppal 23-26-os méretben, a 30 literes hátizsák, illetve az iskolai ebéd adagonkénti árváltozását követi nyomon – írja a Pénzcentrum, hozzátéve: a statisztikai hivatal szerint pedig a három termékből kettő is jócskán az inflációs adat felett drágult, hiszen 2022 júliusa óta a gyerekcipő 8 százalékkal, a hátizsák 20 százalékkal, az iskolai ebéd pedig 24 százalékkal drágult meg.