Az infláció, az energiaárak emelkedése nem kímélte az albérletpiacot sem – a Duna House szakértőjének elmondása szerint a magas kereslet és a szűk kínálat miatt a bérleti díjak is folyamatosan növekednek. A fővárosban idén már nagyjából átlagosan 200 ezer forinttal kell számolni havonta, ami a 130-140 ezer forintos bérleti díjból és a rezsi összegéből adódik össze. A Növekedés idézi Benedikt Károlyt, a Duna House egyik elemzőjét, aki felhívja a figyelmet arra, hogy az albérletek esetében is rendkívül fontos az ingatlan energetikai állapota, hiszen a rezsi mértéke alapvetően tudja meghatározni a bérleti díjat.
A bérleti díj és a közüzemi számlák mellett elengedhetetlen, hogy a bérlőjelölt megismerje a közös költség összetételét és mértékét.
Ha jövőbeli fejlesztésekre szánt összeget is tartalmaz a közös költség, a bérlő kérheti a tulajdonostól, hogy ezeket a tételeket vállalja magára, hiszen ennek hasznát a bérlő nem feltétlenül élvezi majd – magyarázta a szakértő.
Egy másik felmérés szerint jelenleg a legdrágább albérletek Budapest II. és V. kerületében találhatók, nagyjából 350 ezer forintos bérleti díjakkal. Ehhez képest a főváros legolcsóbb részein, a XVII., a XXI. és a XXIII. kerületekben már 150 ezer forintért is lehet bérleményt találni. A vidéki városok közül Veszprém áll a lista első helyén, 160 ezer forintos bérleti díjjal, a sereghajtók pedig Salgótarján és Békéscsaba 90-90 ezer forintos albérlet árakkal.