Szinte minden statisztika egyöntetűen azt bizonyítja, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszaesett, kevesebbet vásárolunk és ebből fakadóan kevesebbet is fogyasztunk. Ezt támasztja alá a Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke is, akivel a Napi.hu készített interjút.
A Pékszövetség elnöke maga is elismerte, hogy a koronavírus és a növekvő energiaárak miatt arra számítottak, hogy a sütőipari vállalatok 20-25 százaléka bezár majd, ez mégsem következett be. Hazánkban jelenleg is nagyjából 850-900 pékség működik és ebben nem szerepelnek a nagy multicégeknél lévő sütödék. Bár most is 15-20 ezren dolgoznak a szektorban, még így is küzdenek a munkaerőhiánnyal, hiszen akik végzett pékek inkább külföldre mennek dolgozni.
A szakember emellett kiemelte, hogy jelentősen visszaesett a pékáruk fogyasztása.
Öt évvel ezelőtt még évente 70-72 kiló kenyeret fogyasztottunk, ez mára évi 50-52 kilóra csökkent.
Septe József szerint ebben az is szerepet játszik, hogy a fogyasztók egyre inkább a minőséget és nem a mennyiséget helyezik előtérbe. A szakember tapasztalatai azt mutatják, hogy a vásárlók a hagyományos kovászos technológiát használó pékségeknél egyre inkább ragaszkodnak a kovásszal készült kenyerekhez.