Először a koronavírus, most pedig a megemelkedett árak vezethettek oda, hogy vendéglátóhelyek tucatjai zártak be véglegesen. Ezt támasztják alá a Központi Statisztikai Hivatal adatai is – írja a Portfolio.
A KSH szerint 2022-ben kevesebb, mint 40 ezer kereskedelmi vendéglátóhely működött itthon, miközben ez a szám a 2010-es években meghaladta az 50 ezret. Ebbe beletartoznak az éttermek és büfék, a cukrászdák az italüzletek és zenés szórakozóhelyek is.
Szinte minden területen nagy mértékű bezárási hullám volt
A koronavírust megelőző tíz évben a büfék és éttermek száma átlagosan 25 és 26 ezer között mozgott. A vírus megjelenésével és a korlátozások bevezetésével mintegy 1300 egység zárt be a 2021-es évben. Némileg csökkent ez a tendencia 2022-ben, de még így is 600 hely húzta le a rolót, így év végére már csak 23 181 hely működött Magyarországon.
A 2022-es csökkenést elsősorban az elszabaduló energiaárak, az élelmiszerinfláció, valamint a futárok KATA adózási formájának megszűnése okozhatta.
Ráadásul a helyzetet tetézte, hogy tavaly elkezdtek a magyar reálkeresetek is csökkenni. Egyedül a külföldi turisták örülhettek, mert a forint romlása miatt negyedével többet ért a pénzük, mint három évvel korábban.
Az összképet nézve a cukrászdák voltak azok, melyek jobban megúszták a bezárásokat.
Nem áll meg a szórakozóhelyek számának csökkenése
Már jóval az energiaárak emelkedése és a koronavírus előtt elkezdtek az italüzletek és szórakozóhelyek bezárni. Ez elsősorban a fővárosi kerületben a lakosság ellenállása miatt történhetett.
2010 körül még több mint 21 ezer zenés szórakozóhely és italbolt működött, tavaly év végére ez a szám 12 600-ra csökkent, azaz lényegében megfeleződtek.