A kiskereskedelem szereplőinek országszerte napról napra egyre több probléma nehezíti meg a dolgát, ami mellett külön bonyodalmat jelent, hogy miként lehet kigazdálkodni a növekvő költségeket – írja a Portfolio.hu.
A bérköltségeknél 2022-ben ráadásul jelentős szerepet játszott a munkaerőhiány és a minimálbér 20%-os emelése. Nem is beszélve az energiaárak elszállásáról, a csúcsokat döntögető beszerzési árakról, amelyek növekedését a vásárlókra igyekeztek hárítani a kereskedők.
Ennek hatására az EU-n belül sehol nem tapasztalt, 40-45 százalékos drágulás alakult ki az élelemiszerek terén Magyarországon.
Az árstop ugyanakkor a kisebb üzleteket sújtja, mivel kevesebb árucikket értékesítenek, így az árstop okozta veszteségeket is kevesebb terméken tudják behozni. Ezzel együtt ráadásul drágábbak mint a nagy kereskedelmi láncok egységei.
A gondok sokasága pedig odáig vezetett, hogy míg az elmúlt esztendőkben 2500-3500 között volt az üzletek számának csökkenése, addig most csak egyetlen év alatt 4500 bolt húzta le a rolót idehaza.
Vagyis a kisebb kereskedelmi egység több mint 4%-a, ami óriási ugrást jelentett. Az üzletek 2022 második felében már a vásárlóerő csökkenésével néztek szembe, mivel a reálbérek egyfolytában veszítettek értékükből, így az év végén már nem érte el a működő boltok száma a 107 ezret.