Egy 2019-es kutatás szerint Izlandon és a Maldív-szigeteken az emberek átlagosan több mint 80 kilogramm halat és tenger gyümölcseit fogyasztottak. De nem csak itt, hanem a világ szinte minden pontján egyre több halat esznek. A Dalhousie Egyetem tanulmánya szerint ha ez nem változik, akkor 2048-ra gyakorlatilag eltűnhetnek a halak az óceánokból – írja az Euronews.
Már nyomtatják a halakat
A fogyatkozó halpopuláció és a magas környezetvédelmi adók miatt előtérbe kerülhetnek a laboratóriumban termesztett halételek. Egy izraeli székhelyű biotechnológiai vállalat, a Steakholder Foods már meg is kezdte a haltermékek 3D-nyomtatását. A kifejlesztett technikájuk által a laboratóriumi hal ugyanazt a textúrát és pelyhességet adja vissza, mint az igazi.
Az előállítás során a szingapúri sejtmezőgazdasági start-up, az Umami Meats a veszélyeztetett fajok sejtjeit használja fel izom- és zsírtermesztésre, amit végül egy növényi alapú biotintához kevernek, ami a nyomtatás alapját adja.
A lap arról számolt be, hogy sütve és fűszerezve nehéz megkülönböztetni melyik az igazi és melyik a nyomtatott hal.
3D-s technikával nyomtatott, laboratóriumban termesztett halfilék várhatóan már jövőre forgalomba kerülhetnek Szingapúrban, majd nem sokkal később Japánban és az Egyesült Államokban is.
Mihir Pershad, az Umami vezérigazgatója azt reméli, hogy a fogyasztók az íz alapján, illetve aszerint választanak majd halat, aminek fogyasztásával maguk is tesznek a világért és a bolygó környezetéért.