Jelentősen romlott 2022 első negyedévéhez viszonyítva a magyar családok pénzügyi helyzete. Az Intrum követeléskezelő vállalat és a GKI Gazdaságkutató Zrt. valamennyi magyarországi régiót megvizsgálta, melyből az is kiderült, hol csökkent leginkább a családok fizetőképessége – írja a Piac&Profit.
A fejlettebb régiókban érzik leginkább a válságot
2022 első negyedévéhez viszonyítva a Dunántúlt érintette leginkább a fizetőképesség csökkenése.
A Nyugat-Dunántúlon 58, míg Közép-Dunántúlon 54 százalékkal esett vissza a fizetőképesség.
Még a jó helyzetben lévő Közép-Magyarországi régióban, ami Budapestet is magába foglalja, 48 százalékos volt a visszaesés. Ezt követi a Dél-Dunántúl 47 százalékkal, valamint az Észak-Alföld 44 százalékkal.
A legkisebb mértékben Észak-Magyarországon és a Dél-Alföldön csökkent a családok a fizetőképessége, ahol ez az arány 18 és 19 százalék volt. Utoljára ilyen mértékű csökkenést 2011-ben figyelhettünk meg.
Hosszú lesz a kilábalás
Üveges Judit, az Intrum értékesítési igazgatója a lapnak elmondta, hogy a regionális különbségek hasonlítanak ahhoz, mint amit a járvány idején tapasztaltak. A különbség, hogy akkor egy váratlan sokk állt a fizetőképesség csökkenése mögött, most viszont több rendszerszintű strukturális probléma, például Magyarország rossz külső kereskedelmi egyensúlya és a magas államadósság.
Az igazgató szerint ezért most nem várható gyors korrekció, hanem elhúzódó válságra, hosszas stagnálásra és lassú kilábalásra kell számítani.
A kutatás rámutat az országon belüli jövedelmi különbségekre is. Míg a közép-magyarországi és a közép- és nyugat-dunántúli régióban magasabb az átlagkereset, addig a keleti és déli régiókban jóval alacsonyabbak a fizetések.