Nagy mértékben visszaesett a boltok forgalma márciusban az előző év azonos időszakához képest – derül ki a KSH közleményéből.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 10,3 százalékkal lett kisebb.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 12 százalékkal, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek forgalma 4,8 százalékkal csökkent.
“Ez csak azért nem minden idők legdurvább visszaesése, amióta csak mérik, mert amikor 2020 áprilisában, a járvány első hulláma alatt gyakorlatilag állóra fékezett a gazdaság, egyetlen ezrelékponttal még ennél is rosszabb volt az adat. Mindez nem azt jelenti, hogy ennyivel kevesebbet költöttünk – az infláció akkora, hogy 10,1 százalékkal több pénzt hagytunk a kasszáknál –, hanem ennyivel kevesebb terméket vásároltunk, mint tavaly ilyenkor” – fogalmaz a hvg.hu.
Kevesebbet vásárolunk és kevesebbet tankolunk
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 9,6 százalékkal mérséklődött.
Egyedül a használtcikk-üzletekben növekedett az eladás volumene 11 százalékkal. A gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben lényegében nem változott, míg a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 5,0, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 12, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 21 százalékkal csökkent az eladás volumene.
Az internetes vásárlás 14 százalékkal esett vissza.
A hatósági áras benzin eltörlése után egyre kevesebb benzin fogy. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene majdnem harmadával, 29,3 százalékkal esett vissza.
Így oszlott meg a márciusi költekezés
Márciusban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1511 milliárd forintot ért el. Ezen belül 49 százalék az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben került kifizetésre, 35 százalék a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában.
Az idei első negyedévben a kiskereskedelmi forgalom volumene naptárhatástól megtisztítva 9,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,1 százalékkal kisebb lett a negyedéves értékesítés volumene.