Kiderült, kiknek a fizetését emelik a leginkább a cégek
A vállalkozások az év elején elsősorban az alacsonyabb keresetűek fizetésében próbálták meg kompenzálni az extrém magas infláció hatását, hívták fel a figyelmet elemzők, miután a KSH azt közölte, hogy bár dinamikus a jövedelmek emelkedése, továbbra is jelentősen csökkenek a reálbérek – írja a Világgazdaság. A cikkből az is kiderül, mire számíthatunk a következő hónapokban az átlagfizetések növekedése tekintetében.
A falusi kisboltok lehetnek a kötelező akciózás legnagyobb vesztesei
Nem a kereskedők tehetnek arról, hogy magas szinten ragadtak be az árak, hanem a termelők, beszállítók magasan fixált energiaköltségei – fejtette ki a 24.hu podcastjában, a Dellában Neubauer Katalin. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a kormánynak elsősorban a kigazdálkodhatatlan energiaszámlákkal, szerződésekkel lenne dolga, nem a bolti árak meghatározásával, mert az alacsonyabb rezsi magával hozná a kereskedelmi árak csökkenését.
Brutálisan csökkent a magyarok reálkeresete egy év alatt
Hiába növekedett a nettó átlagkereset több mint 15 százalékkal, a rendkívül magas infláció miatt ötödével ér kevesebbet a magyarok fizetése, mint egy évvel korábban. A KSH szerdán közzétett jelentése szerint 2023 februárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 531 200 forint volt.
A jegybank az egy számjegyű inflációról
“Összehangolt és fegyelmezett gazdaságpolitikai lépésekkel minden esély megvan az évvégi egy számjegyű infláció elérésére” – válaszolta a Magyar Nemzeti Bank az ATV kérdésére. Arra a kérdésre pedig, hogy Matolcsy György hogyan kommentálná az élelmiszerárstop meghosszabbítását, az a válasz érkezett: még nincsenek meg a legfrissebb elemzések, ezért nem lehet pontosan megmondani, hogy az árstop-hosszabbításnak milyen hatása lesz az inflációra – írja a hvg.hu.
Még olcsóbb lesz a tankolás
A szerdai nagyobb áresés után pénteken máris jön a következő a hazai töltőállomásokon. A benzinért ezúttal öt, míg a gázolajért négy forinttal kell kevesebbet fizetniük a kutaknak – írja a Vezess.hu. Amennyiben a kutak a saját áraikban is érvényesítik a változást, a 95-ös új átlagára 579, míg a gázolajé 565 forint lehet.
Már nem éri meg Szlovákiába átmenni tankolni
Másfél hét leforgása alatt a benzin ára 30, míg a gázolajé 21 forinttal csökkent a hazai kutakon, ezzel Magyarországon a benzin már olcsóbb, mint Szlovákiában vagy Csehországban – írja a Világgazdaság. A nagy dízelpánik sem vált valósággá, sőt, pont a gázolaj került közelebb a megfizethető kategóriához az elmúlt időszakban.
Hatalmas tempóban számolják fel a magyar cégeket
Decemberhez képest közel 5.000-rel kevesebb cég volt márciusban. 30 százalékkal kevesebb cég alakult, mint amennyi megszűnt ebben az időszakban, azaz továbbra is tart ez a tendencia a cégalapítások/megszűnések viszonylatában. A felszámolási eljárások száma meghaladta a 2.000-et, ami az elmúlt 5 év kimagaslóan legmagasabb értékét jelenti. A megszűnéseket több mint 70 százalékban ismét a végelszámolások okozták. A Piac és Profit cikke.
Ezer forint a meleg lángos
Ezreshez közelít a balatoni lángos ára – számolt be egy hónapja az Infostart. A lap most újabb rossz hírt közölt: Budapesten ezt a határt egyes közkedvelt és még csak nem is belvárosi helyeken már átlépték. Lángosséta a Rómain.
Ilyen éttermi árakra készülj, ha Horvátországban nyaralsz idén
Az euró januári bevezetése Horvátországban eddig, úgy tűnik, nem okozott óriási ársokkot, de hogy mi vár a nyaralókra csúcsszezonban, azt egyelőre még nem tudni. Az első éttermi árak azonban már kikerültek, ezekből azt a következtetést vonja le a Pénzcentrum, hogy a tavasz még enyhe, azaz megfizethetőek az éttermek.