A használt holmikat forgalmazó adományboltok nem csak a társadalomnak, de a környezetnek is jót tesznek. Most három fővárosi adománybolt vezetőjével járjuk körbe, hogy kik vásárolnak ezekben az üzletekben, milyen kínálatból választhatnak és hogyan adományozhat, aki szabadulna a feleslegessé vált ruháitól, tárgyaitól.
Cseriti
A Cseriti adománybolt-hálózat 12 egységet üzemeltet Budapesten, július elején nyílik majd a 13. boltjuk. A Cseriti stratégiai vezetője, Sáhy Gábor a Startlapnak úgy fogalmazott, a boltokban a már feleslegessé vált, de funkciójában és esztétikai állapotát tekintve jó állapotú dolgaikat adhatják le az emberek, annak érdekében, hogy ezek a tárgyak új életet kaphassanak. Így nem keletkezik belőlük szemét, azaz elősegítik a környezeti fenntarthatóságot. A hozzájuk beérkező tárgyakat megtisztítják és szükség esetén kisebb javításokat végeznek rajtuk, ezt követően pedig a boltjaikban használtpiaci ár alatt értékesítik, ebből következik a másik fő társadalmi hatása a Cseritinek: a szegényebb társadalmi csoportok nagyon jó áron tudnak mindenféle javakhoz jutni.
“A dísztárgyaktól kezdve a konyhai felszereléseken át, a háztartási eszközök, a műszaki gépek, a kisgépek, a játékok, a sportszerek és nem utolsó sorban a ruhák képzik a kínálatunkat.
Hatalmas mennyiségben kapunk ruhákat, amikből nagyon jó minőséget tudunk leválogatni, és amiket nagyon jó áron kínálunk
– mondta Sáhy Gábor.
A Cseriti vásárlói három csoportra oszthatóak: vannak a rászorulók, akik azért vásárolnak adományboltokban, mert különben nem engedhetik meg maguknak, hogy ezeket a tárgyakat megvegyék, a gyűjtők, akik különlegességeket keresnek, és a tudatos vásárlók, akiknek fontosak a környezetvédelmi szempontok és ezt szeretnék erősíteni.
Sáhy Gáborral arról is beszélgettünk, sokak számára nem egyértelmű, hogy mi is az az adománybolt, ezért nem tudják, hogy vásárolhatnak-e ott, illetve az adomány szó sok esetben az ingyenességet szimbolizálja, így nem értik, hogy miért kerülnek pénzbe a termékek. Ezért is kérdeztük meg a Cseriti stratégiai vezetőjét, hogy mit tanácsolna az érdeklődőknek.
“Ha olyan helyzetbe kerülsz, például költözöl, szelektálsz otthon, gondolj arra, hogy ezek a tárgyak, ha még jó állapotban vannak és teljes mértékben jól működnek, akkor tovább lehet őket adni, jobban jár az egész társadalom, a bolygó, hogyha nem a szemétbe kerül vagy a szekrényedben tárolódik feleslegesen. Hiszen ezeket a tárgyakat nem kell legyártani, mert aki ezt megveszi, valami helyett vásárolja meg, különben megvenné újonnan, aminek a legyártása a Föld erőforrásait égeti. Tehát ne tárolgasd, gondolj arra, hogy társadalmilag hasznos módon szabadulhatsz meg a feleslegessé vált tárgyaidtól.”
Az első Cseriti üzlet 12 éve nyitotta meg kapuját. Az akkori és a jelenlegi állapotát a bolthálózatnak össze sem lehet hasonlítani a leadás mennyiségében, a vásárlók számában és ismertségben. Így az mondható el, hogy felfelé ível az adományboltok népszerűsége, ezt nagyban erősíti a fenntarthatóság egyre növekvő fontossága. Céljaik közé tartozik Budapesten a boltok számát megduplázni és lefedni az egész várost, azaz 26-27 Cseriti üzletet működtetni a fővárosban, a későbbiekben pedig vidéki nagyvárosokba is szeretne terjeszkedni a Cseriti – árulta el Sáhy Gábor a Startlapnak.
Filantrópia Adománybolt
A Filantrópia nevet viselő adománybolt egy különleges helyszín a 6. kerületben, a könnyen megközelíthető bolt kis mérete ellenére tele van szuper dolgokkal. A Profilantrop Egyesület elnökével és az adománybolt vezetőjével, Mester Zsuzsával beszélgettünk. Filantrópia egy társadalmi vállalkozás, az adománybolt az egyesület vidéki fejlesztő programjaikat támogatja, illetve egy projektként is tekintenek rá, amivel a fenntarthatóságot segítik a hulladék mennyiségének csökkentésével és az újrahasznosítással, másrészt nagyon kedvező áron lehet vásárolni az üzletben, így ez egyfajta szociális szolgáltatás is.
Megtudtuk az adománybolt vezetőjétől, hogy a beérkező adományok legnagyobb részben női ruhák, de emellett kapnak férfi ruhákat, könyveket, műszaki cikkeket, konyhai eszközöket, dísztárgyakat, játékokat és igazából bármit, amit csak el lehet képzelni. Az üzlet a vásárlói korosztály tekintetében nagyon vegyes,
a helyi közösségből több nyugdíjas is vásárlója az adományboltnak, de fiatalok is sokszor betérnek retró és vintage dolgokat keresve.
Mester Zsuzsát is megkérdeztük, hogy milyen tippeket adna az adományboltok iránt érdeklődőknek, a vásárlóknak a következő tanácsokat mondta a boltvezető:
“Ha vásárlóként szeretne valaki menni, akkor ajánlom, hogy minél több adományboltot járjon körbe, készüljön arra, hogy iszonyat mennyiségű tárggyal és nagyon kedvező árakkal fog hirtelen találkozni. Ami fontos, hogy alkudni nem lehet, fix árakkal dolgozunk mi is. Fogja fel igazából egy kincsvadászatnak, mert rengeteg dolgot lehet találni. A mi adományboltunk például nem egy nagy területen van, ezért arra szoktam biztatni a vevőinket és az újonnan betérőket, hogy kérdezzenek, mert elképzelhető, hogy amit keresnek, az ott van, csak valamelyik dobozban vagy sarokban van elrejtve.”
“Adományozóként pedig tényleg az a fontos, hogy úgy tekintsünk erre, mint adományra és szánjunk rá időt, hogy összeállítsuk az adománycsomagokat. Vannak, akik még ki is szokták vasalni a ruhákat, érdemes leadás előtt kimosni és átnézni, hogy van-e hibája az adott terméknek. Ami szakadt, foltos vagy valamilyen titkos hibája van, azaz kellemetlenséget okozhat a következő tulajdonosának, azokat érdemesebb kidobni, tehát fontos, hogy ne ártsunk másoknak. Általában még azt szoktuk kérni, hogy idényjellegű adományokat, ruhákat adjanak le. Vannak olyan adományozók, akik érdeklődnek arról, hogy mire van szükség valójában, miből van kevés és mire vágynak a vásárlók” – fogalmazott Mester Zsuzsa.
Június 9-én, pénteken rendezik meg az Adományboltok Éjszakáját, aminek idén második éve a Profilantrop Egyesület a főszervezője. A részvevő adományboltok aznap este 10 óráig nyitva tartanak és különböző programokkal készülnek az érdeklődőknek.
“Minden, az Adományboltok Éjszakája programban résztvevő boltban lesz valamilyen akció vagy tombola, illetve beszélgetéseket tartanak a környezetvédelemről, a fenntarthatóságról. Összesen 10 adománybolt vesz részt idén a programban, Budapest mellett Székesfehérvár, Eger, és Kecskemét is becsatlakozott. Mi ilyenkor készítünk képeket a Filantróp online divat-magazinhoz: a vevőinket szoktuk felkérni, hogy a nálunk vásárolt ruhákban készíthessünk róluk képeket egy profi fotós segítségével. Illetve az úgynevezett Hajóláda-újrahasznosító műhelyben az érdeklődőknek újrahasznosító technikát tanítunk. Idén az adományozás művészete, a tudatos adományozás lesz a téma, így készülünk egy adományválogató programmal is, hogy láthassák az érdeklődők, milyen adományokat szoktunk kapni”- nyilatkozta Mester Zsuzsa.
KincsVár Adománybolt
A KincsVár Adománybolt neve nem téved, tényleg kincseket rejt és a már nem használt, jó állapotú dolgainkat is elvihetjük hozzájuk, amelyek másoknak még kincsek lehetnek. A bolt vezetőjét, Burda Andreát kérdeztük az adománybolt működéséről. Az adományboltokkal két célt szeretnének támogatni: nélkülöző gyermekeket segítenek, illetve a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot szeretnék támogatni. A boltban a mindennapi élethez szükséges tárgyak találhatók, a legkeresettebb tárgyak a KincsVár Adományboltokban a konyhai eszközök, a lakástextil és a ruhák.
Az adományboltok népszerűségéről is kérdeztük Burda Andreát, amiről a következőképp nyilatkozott: “A népszerűség záloga a mélyebb megismerés. Az adományboltok formailag ma már széles körben ismertek, tartalmilag még kevésbé. De az ismertséggel párhuzamosan jelentősen nő a fontosságuk és elfogadottságuk. Viccesen azt is mondhatnánk, hogy mi tettük sínre az adományboltok ügyét, mert mindkét jótékonysági boltocskánk a Keleti pályaudvar szomszédságában található.”