Visszamenőleges nyugdíjkompenzációt kérnek a nyugdíjasok
Kíméletlen az inflációs folyamat Magyarországon, főleg a nyugdíjasokkal szemben. A nyugdíjakat a kormány az év elején 15%-kal emelte meg, de nem kizárt, hogy 2023-ban az éves átlagos infláció 19-20% körül lesz. Ezért az év elején látott szokásos nyugdíjemelés már most kevésnek tűnik. Nem véletlen ezért, hogy a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa már júniusra kér nyugdíjkompenzációt a kormánytól, amely ugyanakkor egyelőre nem lép. A Portfolio cikkében elmagyarázzák, mi lehet ennek az oka.
Ez a legnagyobb pofon, amit a lakásvásárlók kaptak
A lakásvásárlási és -építési kedvet a magas infláció, a csúcsra érő ingatlanárak, a jelentős reálbércsökkenés, valamint a rezsinövekedés egyaránt csökkentették. De van még valami, amire az rtl.hu cikkében derül fény.
Degeszre keresi magát a magyar állam az infláción
Jelentős pluszbevétel ömlik az államhoz a 25%-os gigainfláció miatt. Ennek nagy részét a szegények adójának nevezett ÁFA teszi ki, amelyből tavaly csaknem 1400 milliárd forinttal több folyt be a költségvetésbe. Idén – az eddigi tervek szerint – az állam pluszbevétele csaknem 900 milliárd forint lehet a magas infláció eredményeként. Az ATV Híradó riportja.
Szinte minden kikapcsolódás luxus lett 2023-ra
A magyarországi szolgáltatókat sem kerülte el a horrorinfláció: a KSH összesítése szerint drasztikus áremelés volt szinte az összes területen 2022-ben. Mint egy jelentésben írták: 15 éve nem látott mértékben emeltek áraikon a szolgáltatók. A büfék például több mint 41 százalékkal adták drágábban az ételeket, mint egy évvel korábban, de drasztikusan megdrágultak a fürdőbelépők, mozijegyek is. És akkor még a szakikról, autó- és háztartási gépszerelőkről nem is beszéltünk – írja a Pénzcentrum. A lap szerint 2023 igazi luxusa: mozi után a gyógyfürdő büféjében ebédelni, miközben otthon megy a felújítás, a kocsi meg szerelőnél van.
Megéri magas infláció mellett hitelt felvenni, vagy sem?
Az éves infláció még márciusban is meghaladta a 25 százalékot, ennél jóval kedvezőbb lehet mind egy személyi kölcsön, mind egy lakáshitel kamata. Ez ténykérdés, ettől függetlenül a Bankmonitor nagyon sok kritikát kapott, hogy hitelfelvételre buzdítja az embereket ilyen nehéz helyzetben. A lap legújabb cikkében ezekre az észrevételekre igyekszik válaszolni.
Durva drágulás: listán az idei fesztiválbérletárak
A koronavírus-járvány után a magyar zeneipar újabb kihívás előtt áll: durván emelkedtek az üzemeltetési és logisztikai költségek, az energiaárak és az infláció. Az utóbbit ráadásul nagy bérteher-növekedés is követte. Van olyan nyári fesztivál, amely a tavalyihoz viszonyítva 2023-ban 57,47 százalékkal emelte a bérletek árát. A Világgazdaság összevetette a tavalyi és az idei árakat.
Újabb árcsökkenés jön a hazai benzinkutakon
Szerdán tovább csökkenhetnek a hazai üzemanyagárak – persze, csak abban az esetben, ha a kutak érvényesítik a nagykereskedelmi árak változását. Konkrét számokat a Vezess.hu közöl hétfői cikkében.
Tarolnak a növényi élelmiszerek, az infláció is kevésbé sújtja őket
Az európai növényi alapú élelmiszerek értékesítése 2020 óta 22 százalékkal nőtt. A növényi alapú húsok és tejek is egyre népszerűbbek, és az inflációi is kevésbé sújtotta őket. A Forbes cikke.