Az idén egy kis méretű fát már 6-20 ezer forint között lehet vágattatni, viszont a nagyobb, problémásabb darabokért már jóval húzósabb árat számolhatnak fel a mesteremberek – írja a Pénzcentrum. A közepes méretű fák már 40-60 ezerbe, a nagyobbak pedig már bőven 90 ezer forint feletti költségnél járhatnak. Azonban ha ajánlatot szeretnénk kérni, jól fotózzuk körbe a növényt, így érdemes kezdeni, ha arról beszélnénk, mit is szeretnénk a kertben.
No meg persze azzal, hogy csak megbízható szakembereket keressünk meg, akik megfelelő referenciával rendelkeznek. A mestereknek ma már rendelkeznie kell fakitermelői bizonyítvánnyal, fakitermelésben eltöltött munkaidővel, lakott területi fakitermelői engedéllyel, valamint ipari alpinista végzettséggel. Ezek nélkül a bizonyítványok nélkül senki ne fogadjon fel fakitermelőt, mert komoly baja is származhat belőle.
Rekordösszegű a költségvetési hiány
Népszava szerint meglegyintette a recesszió szele az államháztartást, a Pénzügyminisztérium szerdán kiadott adatai szerint február végén már 1525 milliárd forint volt az államháztartás hiánya, ami ez az egész évre tervezett összeg 44 százaléka – írja az Atv.hu. Már ez a magas arány önmagában intő jel, hogy valami nagy baj van a költségvetéssel. A másik ilyen jel, hogy soha ilyen magas nem volt még február végén a deficit: az eddigi rekord 560 milliárd forint volt 2011-ben.
Eurobarométer: a magyarok szerint az infláció a legnagyobb probléma
Közzétette 2022–2023 téli időszakra vonatkozó felmérését az Európai Bizottság – írja a Magyarnemzet.hu. Ebből kiderült, hogy lényegesen csökkent a magyarok körében az Európai Unióval elégedettek aránya. A vizsgált időszakban a legnagyobb csökkenés a fiatalabb korosztályban volt megfigyelhető.
Az Európai Unió bizottsága által lefolytatott, az európai unió lakosainak véleményét vizsgáló Eurobarométer felmérésből az derült ki, hogy a magyarok szerint az energiahelyzettel kapcsolatos gondok elsősorban az EU problémái. Az áremelkedések, infláció, a megélhetés költsége foglalkoztatja leginkább a hazai lakosságot.
Róna Péter szerint drasztikus intézkedések kellenének az infláció ellen
Róna Péterrel készített interjút a Magyar Hang, melyet a 24.hu szemlézett. Ebben a beszélgetésben a közgazdász többek közt a hazai inflációról is kifejtette nézeteit. Róna már az elején leszögezte, hogy szerinte nem lesz egyszámjegyű infláció Magyarországon (amire ígéretet tett Orbán Viktor még korábban, többször is).
Egész egyszerűen olyan álom a szakember szerint, ami azért sem válhat valóra, mert a jelenlegi 25 százalék feletti inflációt csak drasztikus intézkedések bevezetésével lehetne egyszámjegyűre letörni, amely intézkedéseknek egyelőre nem látni a jeleit. Jelezte, hogy az energiaárak világpiaci csökkenése például alig hatott a magyar inflációra.
Tovább emelkedhet a munkanélküliség idehaza
A Portfolio.hu tette közzé Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdászának elemzését. Ebben a szakember azt írja, hogy februárban is folytatódott a magyar munkanélküliségi ráta emelkedése, amely februárban 4 százalékon állt. Ez 196 ezer fő munkanélküli létszámnak feleltethető meg. Legutóbb 2021 első felében volt ilyen magas – írta a közgazdász.
Nem lehetett látni előre: azok a szállodák jártak jól, amelyek nem fixálták a rezsit árát
Ugyanis akik fix áron szerződtek le a gáz- és áramszolgáltatókkal, azoknak magasan szinten rekedtek meg a költségeik – írja a Portfolio.hu. Viszont a havi ingadozás alapján fizetők a tetőpontokhoz képest csökkenő rezsiárakat tapasztaltak.
A hirtelen elszaladó költségek mellett az erősen váltakozó forintárfolyam okozta a legtöbb fejtörést a hazai szállodavezetőknek. Ugyanakkor kijelenthető, hogy a bizonytalanságok mellett 2022 végi negatív várakozásokhoz képest elfogadható első negyedéven vannak túl a magyar szállodák, a vártnál kisebb volt a megtorpanás a vendégek számában.
Alapjogokért Központ úgy érzi, hogy túl vagyunk az inflációs csúcson
A kutatóintézet szerint a brüsszeli elhibázott szankciós politika miatt lehetett Magyarországon olyan mértékű a pénzromlás, amelyhez hasonlót egyetlen EU-s országban sem tapasztaltak – adta hírül a Vasarnap.hu. Sőt úgy véli az Alapjogokért Központ, hogy ha megszűnnének a szankciók, akkor már rövid távon feleződne a drágulás Magyarországon. Kutatásuk szerint jó esély van arra, hogy az év második felében már gyorsabb ütemben csökkenő infláció az év vége előtt egy számjegyűvé váljon.
Itt a tavasz, elszállt a fagyi ára
Jelentős áremelkedéssel köszöntött be az idei fagyiszezon. A kemma.hu szerint az energiaválság és az infláció hatása vastagon jelentkezik az árakban, így a kézműves fagylalt gombócos ára már 500 forint lett – emlékeztet az Nlc.hu.
Az egyik népszerű tatabányai fagyizóban egy gombócért – ami 4 dekagramm – idén már 500 forintot kérnek, szemben a tavalyi 400-zal. A tulajdonos szerint a nehéz gazdasági helyzet miatt a cukrászdák is kénytelenek lépni, még ha a drágulás a vásárlók számában változást is hozhat.
Az esztergomi fagyizókban is hasonló a helyzet: annyira megdrágult a fagylalt ára, hogy egy család több ezer forintot is otthagyhat.