Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén kijelentette: az ársapkákat nem lehet kivezetni addig, amíg az infláció érezhetően és hosszabb távon is biztatóan csökkenni nem kezd. Hogy ez pontosan mikor fog megtörténni, egyelőre nem állapítható meg. A KSH legutóbbi adatai szerint a fogyasztói árak januárban átlagosan 25,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál, ami 27 éves rekord, és az élelmiszerek továbbra is drágulnak. Az rtl.hu-nak nyilatkozó Hornyák József úgy véli, a tavaszi hónapokra várhatjuk azt, hogy csökkenni kezdjen az infláció. A Portfolio.hu elemzője hozzátette: ez azonban várhatóan még csekély mértékű csökkenés lesz.
A szakértő szerint azt is érdemes észben tartani, hogy az infláció csökkenése nem azt jelenti, hogy olcsóbb lesz az élelmiszer a boltokban, csak azt, hogy lassul a drágulás üteme:
a mostani 40-50 százalékos áremelkedés átlagosan 20-30 százalékos élelmiszerár-emelkedésbe vált majd át.
Lesz, ami a duplájára drágul
Hornyák József szerint, ha a miniszterelnök országgyűlési kijelentését vesszük alapul, akkor az árstopok kivezetése – a jelenlegi április 30-ai, meghosszabbítható határidőn túl – tavasz végén, nyár elején várható, ugyanis az infláció tartós csökkenése május-júniusra fog bekövetkezni.
Tekintve, hogy a hatósági áras termékek a tavaly februári bevezetésük (valamint a termékkör tavaly őszi bővítése) óta nem drágultak, a szakértő szerint az árstopok megszüntetése drasztikus drágulást fog eredményezni:
az érintett termékek a jelenlegi árakhoz képest 50 – 100 százalékkal kerülhetnek majd többe.
– magyarázta.
Jó hír viszont, hogy ha a boltoknak már nem kell a hatósági árak okozta hatalmas veszteséget kigazdálkodniuk, akkor várhatóan többet tudnak majd akciózni – mondta az rtl.hu-nak az elemző.