Százezreket veszíthetnek idén a magyar családok
Családonként átlagban 700 ezer forintot is megehet az idén az infláció. Mindezt el lehetne kerülni, vagy legalább csökkenteni a veszteséget, ha nem tartanának a magyarok olyan sok készpénzt és lekötetlen bankbetétet. A magasabb kamatok miatt akár a bankváltást is érdemes megfontolni.
Komoly változás a kártyás fizetésnél
Jól látható a több évtizedes csúcsra gyorsuló infláció, ezen belül a több mint 40 százalékos élelmiszer-drágulás a kártyás költéseken is – derül ki a K&H összefoglalójából, amit a 24.hu ismertetett. Tavaly decemberben a pénzintézet lakossági bankkártyás ügyfelei összesen 32,3 milliárd forintot költöttek élelmiszerre, szemben az egy évvel korábbi 22,2 milliárd forinttal, valamint fejenként átlagosan 5 300 forintért vásároltak élelmiszert, ami 4 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi kosárértékhez képest.
Továbbra is toronymagasan Európa-rekorder a magyar infláció
Két adatot emelt ki a 444.hu az Eurostat legfrissebb jelentéséből. Januárban az infláció (vagy harmonizált fogyasztói árindex) Magyarországon 26,2 százalék volt a decemberi 25 százalék után. Ezzel szemben az EU-s átlagot kereken 10 százalékra mérték a decemberi 10,4 százalék után. Vagyis a különbség tovább nőtt, már több mint két és félszeres. Továbbra is Magyarországon emelkednek legnagyobb mértékben az árak az EU-n belül.
Orbán fogadna rá
A miniszterelnök szokásos, péntek reggeli, a Kossuth Rádiónak adott interjújában szóba került az infláció kérdése is. Orbán továbbra is reálisnak tartja, hogy év végére egy számjegyűre csökkentik az inflációt. Szerinte erre fogadni is lehet.
Bod Péter Ákos a háború gazdasági következményeiről
Európa gazdasága a háború egy éve alatt jelentősen változott, és a félelmekkel ellentétben hatékonyan tudott alkalmazkodni az orosz gázcsapok elzárásához is. A legnagyobb gondot a már 2021-ben érezhetően lendületet vevő infláció okozta – írja az MFor.hu. Bod Péter Ákos írásából kiderül, hogy valóban aránytalanul terhelték-e a történek az Európai Unió gazdaságait és az oroszoké tényleg olyan ellenálló-e, ahogy azt a Moszkva-barát politikusok hangoztatják.
Bezuhant a gabona ára, de aligha lesz olcsóbb a kenyér
Három hónap alatt több mint 20 százalékot esett a legfontosabb gabonafélék ára a hazai piacon. Kiderült ugyanis, hogy a háború ellenére sem esik ki lényeges mértékben az Ukrajnából származó gabona. Az Azénpénzem arról ír, hogy pórul jártak a magyar gazdák, akik a jövőbeli jobb ár reményében korábban visszatartották terményeiket. Most az várható, hogy csak kisebb területen vetnek tavasszal.
Az étrend-kiegészítő piacra is hatással van az infláció
A drágulást már a tavalyi év első negyedét követően mindenki megérezhette a saját bőrén, azonban a kereskedelmi szektorban a kisebb üzletek lettek a legnagyobb vesztesek. Csökkent a kereslet, nőttek a beszerzési árak és a bérleti díjak, ezért nagyon sok bolt kénytelen volt bezárni – írja a Márkamonitor. A lap szerint a tendencia folytatódik, az elkövetkező pár hónapban biztosan egyre több kicsi és közepes bioboltot láthatunk majd bezárni.
Így fogja támogatni a kormány az építőipar szereplőit
Január vége óta tudott, hogy az iparágat sújtó infláció miatt a közbeszerzésekről szóló törvény szerinti építési beruházások megvalósítására kötött szerződések módosításának lehetőségéről döntött a kormány, vagyis a háború okozta áremelkedés egy részét, bizonyos esetekben átvállalja az állam – írja a Portfolio. A mostani Magyar Közlönyből kiderült az érintett építőanyagok és beépítésre kerülő építőipari termékek listája, illetve a rendelet gyakorlati alkalmazása is.
OECD: javultak a világgazdasági kilátások, de az infláció még keresztbe tehet
Az energia- és élelmiszerárak jelentős csökkenésének köszönhetően „a kilátások a világ számára kissé fényesebbek 2023 elején, mint amilyennek két-három hónapja hittük”, nyilatkozta a CNBC-nek Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára. Az infláció azonban változatlanul globálisan kihívást jelent majd – idézi Cormannt a Világgazdaság.
Több mint harminc országban csökkentette az előfizetési díjakat a Netflix
Több mint harminc országban csökkentette az előfizetési díjakat a Netflix azért, hogy még több felhasználót magához csábítson, írja a Wall Street Journalra hivatkozva a Telex. Az árakat Ázsiában, Dél-Amerikában, Afrika Szaharától délre fekvő részein, a Közel-Keleten és néhány európai országban csökkentették. Európában például Horvátországban, Szlovéniában és Bulgáriában – Magyarországon tehát nem.