A feldolgozóipari szereplők rossz időben, kedvezőtlen feltételekkel tudták csak az energiaszerződéseket lekötni, ami jelentős hátrányba sodorja őket az import termelőkkel szemben. Ha árat kell emelniük, akkor azt végső soron a fogyasztó is meg fogja érezni – írja az Index.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Neubauer Katalin szerint a tejtermékeknél hamarosan árcsökkenést tapasztalhatnak a vásárlók, ennek az az oka, hogy a kereskedők a drágább hazai termelői árak miatt az import felé fordulhatnak.
Így alakulnak a számok
Az Agrárközgazdasági Intézet hétfőn közzétett jelentéséből kiderült, hogy Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára 223,80 forint/kilogramm volt 2023 januárjában. Ezzel szemben az európai spotpiacon jelenleg átlagosan 0,3-0,35 euró/kilogramm (115-134 forint/kilogramm), ami majdnem feleannyi a magyar árakhoz viszonyítva.
A kisebb magyar termelőket, feldolgozóipari szereplőket és a kereskedőket komoly hátrányba hozták a magas energiaárak. Sokan nagyon kedvezőtlen feltételek mellett kötöttek 1-2 évre áramszerződéseket, nagyjából 200 forint/kWh körüli árakon, pedig az áram piaci ára jelenleg 60-65 forint/kWh körül mozog.
Ha ezeket a szerződéseket nem lehet felülvizsgálni, akkor a hazai szereplők nem tudják lejjebb szorítani áraikat.
Ráadásul a termelői árakat lekövetik a fogyasztói árak, azaz ha az előbbi emelkedik, akkor az utóbbi is fog. A fogyasztóknak tehát ismét áremelkedéssel kell majd számolniuk, ha a termelők nem kapnak segítséget.