Van olyan Mol-kút, ahol már átlagár alatt kapható a gázolaj
Év eleje óta 80 forinttal csökkent a gázolaj literenkénti ára Magyarországon, és egyre közelebb kerül a 95-ös benzin árához, illetve a 600 forintos literenkénti árhoz is. Mint arról a Világgazdaság is beszámolt szerdán: mától a gázolaj nagykereskedelmi ára 640 forintra csökkent átlagosan a hazai kutakon. Ugyanakkor a Holtankoljak portál adatai szerint vannak olyan kutak, például Budapesten is, ahol az átlagár alatt lehet tankolni dízelt.
A gyógyszerhiány súlyosabb is lehet, ha nem nyúlnak hozzá gyorsan az árakhoz
Tavaly ősz óta világszerte gyógyszerhiányról írnak a lapok, Európában is hiánycikké váltak a különféle antibiotikumok, lázcsillapítók és gyerekbetegségekre adható készítmények. Év végén Magyarországon összesen 1551 hiányzó gyógyszer szerepelt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján elérhető táblázatban – ez mára csökkent, de csak minimálisan. A hvg.hu cikke szerint a termékínséget a kontinens gyártói kapacitásainak növelésével enyhíteni lehetne, de a magas energiaárak miatt több gyártó ebbe nem mer belevágni, különösen úgy, hogy a támogatott készítmények előállítása évek óta egyre veszteségesebb nekik.
Váratlan fordulat történt a tojással a boltokban
Idén januárban a fogyasztói árak átlagosan 25,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 2,3 százalékkal nőttek. Csak a tojás okozott némi meglepetést januárban.
Így jár jól az állam az inflációval és a rekorder forgalmi adóval
A fogyasztást terhelő adók arányaiban azokat sújtják jobban, akiknek a jövedelmük nagyobb részét kell elkerülhetetlenül fogyasztásra, például élelmiszerre költeniük. Ám az Európai Unióban egyedülállóan magas magyar áfát joggal szereti a kormány, mert könnyen beszedhető és nem rontja annyira a versenyképességet, mint az élőmunkát, vagy a nyereséget terhelő adók – írja a Telex. A költségvetés valójában az inflációt sem utálja olyan nagyon, hiszen a bevételek ilyenkor a várt szint felett alakulnak, a kiadások azonban kontrollálhatók maradnak, inkább csak késéssel követik az inflációs mozgást.
Csökkent az élelmiszerinfláció, de nem csoda, ha ezt nem érzed
Az ötvenéves csúcsról kismértékben lefelé mozdult az élelmiszerek inflációja januárban, de az alapélelmiszerek árának rohamos emelkedése mellett ez nehezen érzékelhető. A G7.hu cikke.
Újabb termékeknél jöhet árcsökkenés a boltokban
Az Aldi és a Lidl után a Penny Market is úgy döntött, hogy csökkenti a vaj árát. A piaci trendek miatt viszont hamarosan még több élelmiszer ára is csökkenhet.
Infláció sújtja a gyorséttermeket is
Elég bemenni egy Mekibe, máris kiderül, hogy rosszabb a helyzet, mint a járvány előtt: az átlagfizetésekhez viszonyítva az árakat nem ér annyit a magyarok pénze sült krumpliban és burgerben mérve. A Pénzcentrum friss gyűjtéséből az is kiderül, hogy jelentősen nőtt az árkülönbség az ételrendelés díjszabása és az étterembe fogyasztott ételek között, akár 20 százalék is lehet a differencia – a szállítással díjat nem is számolva. A nagy sültkrumpli és az alapburgerek népszerű burgerek 21-26 százalékkal kerülnek többe idén, mint egy éve.
Ma már inkább a magyarok járnak át Romániába dolgozni
Miközben az infláció nálunk a legmagasabb Európában, a bruttó minimálbér tekintetében csak Bulgáriát előzzük meg, már Románia is Magyarország elé került. És nem csak a minimálbér magasabb Romániában, hanem már az átlagkereset is. Vagyis tulajdonképpen fordulni látszik a kocka – fogalmaznak az rtl.hu riportjában. Míg korábban Romániából jártak át Magyarországra dolgozni, ma már ez sokszor fordítva van.
Brutális mértékben drágultak a jogosítványok
Az előző év létszámához képest 50 százalékos visszaesést tapasztalnak az autósiskolák, ami a jogosítványok drágulásával magyarázható. Az ATV beszámolója szerint nemcsak a forgalmi órák drágultak, hanem a KRESZ-tanfolyam díja is.
Meglepő javaslatra készül a GVH a vendéglátóhelyek érdekében
Átmenetileg felfüggeszthetik a vendéglátóhelyek italkínálatának kötelező bővítésére vonatkozó törvényi előírást, amit a Gazdasági Versenyhivatal javasol a jogalkotóknak a piaci szereplők italbeszerzéseinek elemzésére indított ágazati vizsgálat nyomán – -írja a Világgazdaság. A jelentés véleményezésére 30 napjuk van az érintetteknek. A kereskedelmi törvény vonatkozó rendeletén a veszélyhelyzet idején könnyítene a versenyhatóság.